1. Ana Sayfa
  2. Haber

Noel Ne Zaman? 2021-2022

Noel Ne Zaman? 2021-2022
+ - 0

Noel neredeyse tüm dünyada farklı şekillerde kutlanır. 31 Aralık gecesi geri de kalan koca bir yıl uğurlanır ve 1 Ocak itibari ile gelecek olan yeni yıl için yeni dilekler dilenir. Tüm dünyada tarafından çeşitli eğlenceler düzenlenerek kutlanır. Konserler verilir, havai fişek gösterileri noel kutlamalarının simgesine haline gelmiştir. Sokaklar, evler süslenir, yılbaşı ağaçları alınır ve hediyeler verilir.

noel

Noel Ne Demek?

Tüm dünya tarafından kutlanan bu günün tek anlamı yeni bir yılın başlangıcını kutlamak değildir. Noel, Hristiyanların çok önem verdiği bayramlardan birisidir. Kutlamalar 31 Aralık’ta değil 25 Aralık’ta başlar ve yeni yıla girene kadar devam eder. Hristiyanlar bu günlerde İsa’nın doğum gününü kutlarlar. Bu bayram için kutlamalar kiliselerde başlar.

Noel yerine;

  • Kutsal Doğuş,
  • Doğuş Bayramı,
  • Milat Yortusu terimleri de kullanılmaktadır. Genel olarak tüm dünya tarafından noel, yılbaşı, christmas terimleri kullanılmaktadır.

Noel baba

Noel Baba

Noel baba, noel kutlamalarının en önemli simgeleri arasında yer almaktadır. Yeni yılın ilk gecesinde evlerin bacalarından girerek evde yaşayan çocuklara hediyeler getirdiğine inanılır. Noel babanın ren geyikleri ile gökyüzünden geldiği ve hediyeler dağıttığı efsanesi neredeyse tüm dünya tarafından kabul görmüştür. Özellikle yeni yıl kutlamalarında noel baba kostümü giyen kişiler veya farklı eğlence işletmelerinde noel baba kostümleri ile çalışan kişiler veya simgeler görmek mümkündür.

Noel baba hakkında merak edilenlerden birisi de gerçek olup olmadığıdır. Noel babanın gerçek olup olmadığı hala kanıtlanmış bir durum değildir. Eski zamanlardan günümüzü gelen bir karakter olduğu için, eski zamanlarda yaşayan kişiler tarafından gerçekten evlerin bacalarından girerek hediye dağıtan bir kişinin olduğu söylenir. Bir diğer öne sürüme göre, eski zamanlarda yaşamış ve zor durumlarda insanlara yardım eden bir adamın olduğu ve zaman içerisinde bu kişiye Noel Baba isminin verildiği rivayet edilmiştir.

Noel Baba Nerede Doğdu?

Eski zamanlarda zor durumda olan kişilere yardım ettiği inanılan ve zamanla Noel Baba adını alarak günümüzde bile isminden söz ettiren kişinin gerçek adı Piskopos Nikola’dır. Genlik yıllarından Filistin ve Mısır’ı gezerek ihtiyacı olan bir çok kişiye yardım ettiği bilinir. Piskopos Nikola’nın, Likya’nın liman kenti olan Patara’da doğduğu bilinir. Ancak hakkın da bilinen hiç bir gerçek kesin olarak doğrulanmamıştır. Herkes tarafından bilinen noel baba kostümü ve hediyeleri de gerçekliği doğrulanmayanlar arasında yer almaktadır.

Noel Baba Nerede Yaşar?

Noel baba hakkında merak edilenlerden birisi de nerede yaşadığı ile ilgilidir. Sadece geleneksel inanışlara dayanan noel babanın gerçekliği kesinleşmiş bir durum olmadığı için hakkında bilinenlerin gerçekliği de kanıtlanmamıştır. Eski zamanlarda yaşayan bu kişinin Piskopos Nikola olduğu düşünülmektedir. Filistin ve Mısır’a gitmiş bir gezgin olduğu düşünülse de yaşadığı yer hakkında kesin bir bilgi yoktur. Yıllar önce ölmüş olan bu gezgin aziz tamamen bir sırdan ibaret olsa da günümüzde de kendinden bahsettirmiş hatta önemli bir günün simgesi haline gelmiştir.

Noel baba kilisesi

Noel Baba Kilisesi Nerede?

Aziz Psikopas Nikola, yapılan araştırmalarda noel baba olarak karşımıza çıkan tek isimdir. Hakkında merak edilen her detay Nikola’nın hayatı ile bağdaştırılır. Adını alan kilise de ise kemiklerinin bulunduğu düşünülür yani bir anlamda noel babanın mezarı Antalya Demre’dedir. Aziz Psikopos Nikola’nın ölümünden sonra yapılan bu kilise ülkemizde yer alır ve bir çok kişi tarafından ziyaret edilir.

Ancak dillerden dile dolaşan bir diğer öne sürüm ise Aziz Nikola’nın ölümünden sonra bir süre burada yattığı daha sonra İtalyan denizciler tarafından kemiklerinin Bari’ye götürüldüğüne inanılır. İtalyan denizcilerin Nikolas’ın kemiklerini Bali’ye götürdüğü de kanıtlanmamıştır ve herhangi bir kesinliği bulunmamaktadır.

Noel Baba Hangi Tarihsel Figüre Dayanır? Noel Baba Gerçek Adı?

Noel Baba varlığı kesin olarak kanıtlanmamış ancak günümüzde önemli bir günün ilk akla gelen simgelerinden birisidir. Bu durum hakkında kanıtlanmamış bir çok konu da çok merak edilmektedir. Gerçek adı Aziz Psikopos Nikola’dır. Nikola’nın belirli bir görseli yoktur. Bazı kaynaklarda kel ve sakallı bir adam olarak karşımıza çıkar, bazı kaynaklarda ise kıvırcık gür saçlı ve sakallı bir adam görürüz. Hangisinin tam olarak gerçeği yansıttığı bilinmemektedir.

Ancak Noel Baba dendiği zaman neredeyse tüm dünyanın aklına tek bir görsel gelir. Beyaz saçlı, beyaz sakallı, göbekli ve her zaman gülen samimi bir yüz. Bu görüntüyü de yıl başlarının simgesi olan kırmızı şapkası ve kırmızı kıyafeti tamamlar. Hafızalarımızda canlanan bu görüntünün yaratıcısı karikatürist Thomas Nast olarak bilinir. Thomas Nast, döneme damgasını vuran karikatüristlerden birisidir. 3 Ocak 1863 yılında Harper’s Weekly adlı dergide, Noel Baba dendiğinde akıllara gelen ilk figürü kaleme almıştır. Dergi yayınlanır yayınlanmaz kaleme aldığı Noel Baba figürü çok ses getirmiştir.

Bazı kişiler tarafından büyük eleştiriler almış ve bir Aziz’in bu şekilde kaleme alınması doğru bulunmamıştır. Ancak büyük bir kesim tarafından da akıllardaki Noel Baba figürüne uyum sağlamış olacak ki günümüzde bile kabul edilebilir bir hale gelmiştir. Yeteneği bir döneme damgasını vuran Thomas Nast’ın en ses getiren eserlerinden birisi şüphesiz Noel Baba figürüdür. Bu karakalem çizimi sayesinde uzun yıllar boyunca adından bahsettirecek ancak varlığı kesinleşmemiş bir kahramanı da dünyaya kazandırmıştır.

 

 

 

Yazar Hakkında

Yorum Yap