İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Hayvanlar
  3. Newfoundland Özellikleri ve Bakımı

Newfoundland Özellikleri ve Bakımı

Newfoundland Özellikleri ve Bakımı

Newfoundland Köpek ırkı, boyutlarıyla dikkat çeken sevimli ve sessiz köpeklerdir. Newfoundland köpeklerine ayrıca “Newf” veya “Newfie” denir. Çok çeşitli köpek türleri arasında yer alan Newfoundland köpeklerinin başlangıcı Kanada’da bulunmaktadır. Bu köpekler, olta balıkçılarının ortağı ve eski zamanlarda okyanusa düşen insanların kahramanı olarak doldurulan Newfoundland köpek çeşidinin “Despatch” adlı batan bir nakliyeden 182 kişinin varlığını kurtaran harika kurtarma köpekleridir.

Çok çeşitli köpekler sınıfına girseler de, bu sevimli hayvanların gerçekten mutlu oldukları çatı katlarında da yaşayabilirler. Ayrıca muazzam bölge bahçeleri veya çiftlikleridir. Görünüşlerine bağlı tefekkürlerin büyük bir kısmı bu canlı için önemli değildir. Çok sessiz, çekingen, dostane ve sıcakkanlı yaratıklardır.

Aileleriyle birlikte olmayı ve bireylerle iletişim halinde olmayı seven sosyal canlılardır. Gençlerle, yabancılarla ve farklı yaratıklarla çok iyi anlaşırlar, ancak çok küçük çocuklarla yalnız bırakılmaları önerilmez. Devasa yapısı ile beklenmedik bir şekilde yaralanmalara neden olabilir. Su ile özdeşleşmiş her şeyi severler ve harika yüzücülerdir. Aynı şekilde kurtarma işlerinde de istisnai zaferler gösterirler.

Newfoundland Fiziksel Yapısı

Newfoundland Özellikleri ve Bakımı

Newfoundland köpek çeşidinin normal geleceği, 8 ila 10 yıl arasında bir yerde dalgalanabilir. Yetişkin bir erkek Newfoundlands normal bir yerde 60 ila 70 kilogram ağırlığında, normal bir boyda 69 ila 74 santimetre aralığında normaldir. Dişi Newfoundland köpeklerinin ise normal yükü 45 ila 55 kilogram aralığındadır ve normal boyutları 63 ila 69 santimetre aralığında olabilir.

Newfoundland Eğitimi

Görünüş olarak diğer köpek türlerine göre daha iridirler. Sürekli olarak sevgilerini göstermeleri ve benzer bir değerlendirme görmeleri gerekir. Yavruyken bir evde yaşayabilmelerine rağmen, kendilerini dışarıda yaşamaya daha açık hissedecek canlılardır. Bir kreşte bakıldığını varsayarsak, evin bireyleri daha neşeli olacaktır. Her ne olursa olsun, köpek yavrusu zaman dilimi boyunca sahibi veya sahipleriyle birlikte olmayı takdir eder. Hazırlık erken aşamalarda başlamalıdır.

Sessiz ve uysal bir yaratık olmasına rağmen, inatçı ve hoş yapısı bazen sahibine zor gelebilir. İlk aşamalarından itibaren, bu inatçı kişi rahatlatılmaya çalışılmalıdır. Değilse, yetişkin olduklarında yönetmek zor olabilir. Zeki yaratıklar oldukları için erken dönemlerde verilen hazırlığı hızla hallederler. Konsantre olmakta zorluk yaşayacaklar, bu yüzden sadece hassas olmalısın ve onları sana odaklamalısın.

Newfoundland Bakımı

Newfoundland köpekleri, diğer tüm köpekler gibi, zarif arkadaşınızın sağlam ve mutlu bir yaşam sürmesi için ele alınması gereken bir konudur. Newfoundland köpeklerinin beslenmesine özen gösterilmeli ve çok çeşitli köpeklerin sağlıklı gereksinimlerini karşılamak için yüksek protein ve sağlık yararları olan çok çeşitli köpek maması çeşitleri kullanılmalıdır. Mümkünse, Newfoundland köpek çeşidi için olağanüstü bir şekilde teslim edilen köpek maması ile ilgilenmeleri önerilir.

Saç bakımının Newfoundland köpekleri tarafından yapılması da aynı şekilde önemlidir. Normal şartlar altında, derisinin karışmaması ve köpeğinizdeki ölü tüylerin temizlenmesi için haftada bir köpek fırçası ile derisini fırçalamanız yeterlidir. Her halükarda, ara sıra dökülmelerde, köpeğinizin saçını günde bir kez fırçalamak ve saç bakımı yapmak istersiniz. Tüm evcil hayvanların ihtiyacı olduğu gibi, Newfoundland köpekleri için rutin veteriner kontrollerini ve tüm temel aşıları göz ardı edilmemelidir.

Newfoundland Özellikleri ve Bakımı

Newfoundland Çocuklarla Arası

Devasa boyutları nedeniyle yemek yerken veya su içerken dağılmaları kaçınılmazdır. Dolaysız olarak boyutlarına karşılık gelen bir enerjiye sahip olan Newfoundland yoldaşlarımız, bu enerjiyi tüketmek için düzenli ve ciddi bir hızla egzersiz yapmalıdır. İnanılmaz kibar bir ev köpeği olan bu sevimli arkadaşımız çocuklarla çok iyi anlaşabilir ve onlarla oynayarak ve onlarla birlikte yaşayarak, ikisi de aktivitelerini yapar ve çocuklarınıza yaratıklara karşı sevgi sağlar.

Yorum Yap

Yorum Yap