İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Sağlık
 3. Neden Aşık Oluyoruz?

Neden Aşık Oluyoruz?

featured

Aşk her insanın tattığı kaçılmaz bir duygudur. Aşk, birçok insanın içinde var olan iyi taraflarının açığa çıkmasını sağlar. Birçok sahteliğin içinde bulunduğumuz bu hayatta biraz da olsa bize içten duygular yaşatır. Bazen de eksik taraflarımızın ihtiyacını karşılamak için bir duygu olabiliyor. Peki neden aşık oluyoruz? Sizin için cevapladık.

Aşk Nedir?

Kaçınılmaz aşk duygusunu anlayabilmek için aslında bütün aşklardaki aynı olan noktalara bakılmalıdır. Birisi karşısındakine aşık olduğu zaman, o kişiyi farklı bir gözle görmeye başlar. Sadece görmek isteği şeyleri görür.

İşte bu durum görmede bir kusurluluğa işaret eder. Bu duruma göre de değerlendirdiğimizde aşk, kişinin karşısındakini her haliyle görmeye dayanabildiği noktaya kadar geçen zamandır.

Aşk Nasıl Ortaya Çıkar?

Genel olarak baktığımızda birçok insan duygusal açıdan yoğun oldukları zamanlarda aşık oluyorlar. Yaşadıkları duygu fark etmeksizin aşık olma konusunda bu duygular kişiyi daha şehvetli hale getiriyor. Kişinin aşk konusundaki ihtiyaçlarından dolayı bazen bu durum boşluk doldurma olarak da karşımıza çıkabiliyor. Aşk görme kusuru yaratarak kişiyi farklı algılamamıza da sebep olabiliyor.

Vücutta yükselen dopamin seviyesi ile kişi karşısındakini farklı bir gözle görmeye başlar. Araştırmalar da bunu desteklemektedir. Norepinefrin salgısının artması ile birlikte aşık olduğumuz kişiyi dünyanın en muhteşem ve kusursuz kişisi gibi görürüz. Duygusal kargaşa sebebi ile uykular kaçmaya başlar, yemek yemek zorlaşır. Bu dönemde ayrıca nöronlarımız daha aktif hale gelir bu da daha pozitif odaklı olmamızı sağlar.

Serotonin salgılanması düştüğü için obsesif düşünceler aklımızı sarmaya başlar. Aşık olduğumuz kişiyi düşünmeden yapamayız. Aşık olan kişi, aşık olduğu kişiden uzaklaşmaya dayanamaz ve ayrılık anksiyetesine benzer duygular yaşamaya başlar. Bundan dolayı zamanının büyük çoğunluğunu aşık olduğu kişi ile geçirmek için planlar yapar.

Aşık olduğu kişi ile ilgili derin düşüncelere dalar ve hayatının geri kalan bölümünde onunla yapmak istediklerini düşünür durur. Aşık olan kişi, aşık olduğu kişi için elinden gelenin fazlasını yapmaya çalışır, her şeyi onu mutlu etmek için feda edebilir. Bu da bize empati yeteneğinin geliştiğini gösterir. Bir gününün planlamasını yaparken aşık olduğu kişinin zevklerine göre hep ona uyum sağlamaya çalışır. Hayatının ilk sırasına aşık olduğu kişiyi koyar. Aşık olan kişiler yoğun duygular içerisinde kontolünü kaybettiği hissini yaşarlar.

Bilimsel Olarak Neden Aşık Oluruz

Aşık olma sürecini bilimsel olarak değerlendirdiğimizde vücudumuzda birçok kimyasal ve hormonal tepkilerin olduğu görünmektedir.

Aşkın hormonları diye nitelendirebileceğimiz hormonlar şunlardır:

 • Testosteron,
 • Östrojen,
 • Sinir Büyüme Faktörü,
 • Dopamin,
 • Noradrenalin,
 • Serotonin,
 • Oksitosin,
 • Vazopressin’dir.

Erkeklerin Aşık Olma Evreleri

Bir erkeğin aşık olduğunu bize belli edecek bazı dikkat çekici noktalar vardır. Kişisel bakımlarına daha fazla dikkat ederler, koruma içgüdüsüyle yaklaşırlar, temas etmek isterler, konuşulanlara önem verirler, size daha fazla zaman ayırırlar, sizi merak ederler, bir konuyla ilgili fikirlerinizi almaktan hoşlanırlar. Erkekler için aşk birkaç evreden meydana gelir.

Bunlar:

 • İlk görüş ve dış görünüş onlar için çok önemlidir.
 • Çarpılma evresi, flört etmenin başlangıcını oluşturur.
 • Mıknatıs etkisi ve aşık olduğu kişiye doğru bir çekim hissederler.
 • Bağlanma evresine bir süre sonra geçilir.
 • Aşık olunmuştur.

Kadınların Aşık Olma Evreleri

Kadın aşık olduğunda genellikle erkekler kadar belli eder. Saçlarıyla oynar, size odaklanma, gözlerinde size karşı derin ve anlamlı bir bakış olur, yüzünde utangaç bir gülümseme olur, sizin anlattığınız her şeye gülerler, derin düşüncelere dalarlar, ana odaklanamaz hep sizi düşünür, bazen konuşmaları kaçırır, farklı birilerini gözü görmez.

 

 

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap