İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sinema
  3. Mutlaka İzlenmesi Gereken 20 Kısa Film

Mutlaka İzlenmesi Gereken 20 Kısa Film

Mutlaka İzlenmesi Gereken 20 Kısa Film öne çıkan görsel

Bir Kısa Film yapmak dünya üzerindeki sorunları vurucu bir biçimde dile getirmenin en iyi yollarından biridir. Sizin için hazırladığımız bu listede mutlaka izlemeniz gereken geçmişten günümüze çeşitli kısa filmler mevcut. Hadi bir göz atın!

1- Happiness (2017)

Kapitalizmin insan hayatına etkisini fareler metaforu üzerinden aktaran yapım, bir farenin günlük hayatını ve çevresi mutlu etmek amacıyla üretilmiş ürünlerle dolu fare ırkının hiçbir şekilde mutlu olamaması durumunu anlatıyor.

2- Tramway (1966)

Küçük bir tramvayda geçen bu kısa film bir kadın ve erkeğin birbirlerine bakmasından ibaret gibi görünse de çok daha fazlasını kısa bir sürede aktarıyor. Kieslowski’nin yönetmenliğini yaptığı yapım mutlaka izlenmesi gereken kısa filmlerden.

3- The Black Hole (2008)

Mesaiye kalmış bir ofis çalışanı bir şey keşfeder. Bu onu değiştirir ve belki de sonu olur.

 

4- Sailing with Bushnell Keeler (1967)

David Lynch’in çektiği bu kısa film, sanatseverler için mutlaka izlenmesi gereken kısa filmler arasında yer alıyor.

5- Little Quentin (2010)

Bir tavşanın cinayeti örtbas etmesini ve korkunç bir sırrı keşfetmesini anlatıyor. Animasyon olan kısa film içine çekip bırakmayan türde bir yapım.

6- Father and Daughter (2000)

Çok tatlı ve duygusal bir film olan bu yapım bir baba ve kızın ilişkisinden anılar gösteriyor.

7- Toyland (2007)

Yahudi soykırımı ve Nazi faşizmine dikkat çeken yapım başarılı kısa filmlerden birisi.

8- Skhizein (2008)

Bir meteor kazası sonucunda kendisinden 91 santimetre uzaklaşmış olan adam bununla yaşamayı öğrenmek zorundadır. Tabii ki bu kolay olmayacaktır. Komedi dozu yüksek olan kısa film bir çok kişi tarafından izlenmiştir.

9- Hotel Chevalier (2007)

Bir otel odasında geçen film iki sevgilisi arasındaki garip ilişki durumunu yansıtan bir yapım. Yönetmen koltuğunda Wes Anderson oturuyor.

 

10- Dissonance (2015)

Yetenekli bir müzisyen hayal dünyasında yaşar. Fakat bu hayal dünyası bir gün çökecektir.

11- Lunatique (2017)

Post-apokaliptik bir dünyada yalnız bir kadının hayatta kalma mücadelesini anlatan bol aksiyonlu kısa film etkileyici sahnelere sahip.

12- The Impossible Voyage (1904)

Tarihteki ilk filmlerden olan The Impossible Voyage, bir grup kaşifin güneşe doğru yolculuk etmeyi amaçlamasını gösteriyor.

13- Cocoon (1995)

Nuri Bilge Ceylan’ın şiirsel bir anlatıya sahip siyah beyaz filminde annesi ve babasının yaşamlarına göz atıyoruz.

14- Un Chien Andalou (1929)

Gerçek üstü bir anlatıya sahip yapım herkesin kaldırabileceği bir film olmasa da özgünlüğü ile sinema tarihinin en iyi kısa filmlerinden birisi.

15- Meeting the Man: James Baldwin in Paris (1971)

Belgesel tarzındaki bu yapım Paris’te çekildi. 20. yüzyıl Amerikan edebiyatının öne çıkan yazarlarından olan James Baldwin’in fikirlerini ve kişiliğini gözler önüne sererken, siyahların ve politik hareketlere dair bir pencere açıyor.

 

16- La Jetée (1962)

Dünyada nükleer bir felaket olmuştur ve insanlar yer altında yaşamaktadırlar. Burada bazı deneyler yapan bilim adamları bir adamı geçmişe göndererek felaketi önlemesini sağlamaya çalışır fakat adam bir kadına aşık olur ve görevini yerine getiremez.

17- Night and Fog (1956)

Nazilerin toplama kamplarını anlatan Belgesel, buradaki mahkumların nasıl yaşadıklarını anlatıyor.

 

18- The Red Balloon (1956)

Bir çocuk ve bir balon arkadaş olurlar. Paris sokaklarında bu dostluğu yaşarız. En İyi Senaryo Oscarını kazanan film yediden yetmişe herkesin izlemesi gereken bir yapım. Filmi bitirdiğinizde içinizde balonların uçuşması muhtemel.

19- The Kreutzer Sonata (1956)

Ani bir kararla alınmış evlilik ve onun getirileri. Çift ilk başlarda bu sahteliğe katlanabilse de sonunda hisler gün yüzüne çıkacaktır. Eric Rohmer’in bu kısa filmi bir başyapıt.

20- Silent (2012)

Ülkemizde 80 darbesi sonrası değişen siyasi koşulların etkisinin anlatıldığı kısa film, Diyarbakırlı bir kadının hapisteki kocasını ziyarete gitmesini konu alıyor.

Önerilen Yazı
Sinema Tarihinin En İyi 24 Film Karakteri
Yorum Yap

Yorum Yap