İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Hayvanlar
  3. Munchkin Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Munchkin Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Munchkin Kedi Özellikleri ve Bakımı

Munchkin kedileri, benzersiz kısa bacakları, yüksek enerjisi ile bilinen en küçük kedi türleri arasında yer alır. Kısa olan bacak boylarına rağmen kıpır kıpır, koşmak ve zıplamaktan yerinde duramayan hiperaktiflikleri ile bilinen kedi türleri arasında yer almaktadır. Munchkin tarihine bakıldığında ilk olarak 1944 yılında görülmeye başlanmış ve II. Dünya Savaşı’nda sonra ortadan kaybolmuş ve bir daha görülmemiştir.

Ancak 1980’li yıllarına gelindiğinde İngiltere’de tekrar görülmesiyle birlikte çiftleştirilmesi sonucu çoğaltılmıştır. Bu kedi cinsinin en belirgin özelliği bazı genlerini köpeklerden aldığından dolayı oluşan kısa bacaklardır. Dünya üzerinde sayısı az olmasına rağmen oldukça yüksek bir ilgi görmektedir. Ancak ne yazık ki Munchkin yavru kedisi sahiplenme değil ücretle alınmaktadır.

Munchkin Kedi Özellikleri ve Bakımı
Munchkin
Çocuklarla Arası 65%
Zeka 60%
Oyunculuk 70%
Bakım İhtiyacı 70%
Eğitilebilirlik 50%

Munchkin Kedisi Özellikleri Nelerdir? Karakteristik Yapısı 

Munchkin kedileri, eğlenceli seven, enerjik, hızlı ve sevimli bir kedi cinsidir. Genetik mutasyon ile kısa olan bacakları, onları diğer kedilerden ayıran en belirgin özellikleridir. Bu belirgin özelliklerinin yanında bir de yoğun bir tüy yapısı ile birleşince ortaya çok şirin ve tıknaz bir görünüm çıkmaktadır.

Ayrıca sevecen mizaç ve görünümleri ile tüm insanların takdirini kazanarak evlerde beslemek için tercih edilen cinslerden olmuştur. Bu cinsteki kediler, arkadaş canlısı olmalarının yanı sıra tamamıyla insan odaklı oldukları için sahipleri tarafından da çok sevilirler. Oyun oynamayı sevmelerinin yanında çocuklar ile ve diğer evcil hayvanlarla da iyi geçinen aktif bir arkadaş canlısı kedidir.

Bu davranışlarını yetişkin bir kedi olana kadar sürdürmektedirler. Munchkin kedileri oyuncaklar ile oynamayı ve etrafta koşturmayı, bacakları kısa olduğu için çok yükseğe zıplamaz ise de tırmalama direkleri ve koltuklara tırmanmayı severler daha çok sahipleri ve ev halkı ile vakit geçirmeyi seven, zeki, sosyal ve kendine güvenen kedilerdir. Bu sevimli kedilerin bacakları diğer kedilere göre 5 cm daha kısa olsa da vücutlarının geriye kalan kısımları sıradan bir kedi ile aynı görünüme sahiptir.

Yetişkin kedilerinde ise vücut ağırlıkları 3 ile 5 kilo arasında değişiklik göstermektedir. Kulakları ise yuvarlak olan hatları ile kafalarıyla orantılı bir görünüme sahiptir. Elmacık kemikleri yüksek, çeneleri iyi gelişmiş ve burunları orta uzunlukta olup alın kısımları düzdür. Gözleri ceviz şeklinde, geniş aralıklı bir yapıdadır. Genellikle göz renkleri kahverengi, altın, sarı, yeşil ve mavidir. Bu kedilerin renk ve deseni ise genellikle düz siyah, beyaz, kırmızı portakal, mavi-gri, gümüş, lavanta, krem, bej, ten rengi, çikolata, kahverengi, tarçın ve samur renklerinde olabilmektedir.

Munchkin Kedisi Bakımı

Munchkin kedileri titiz oldukları için yaşadıkları ortama ve yedikleri mama ve su kaplarına düzenli olarak dezenfekte işlemi yapılmalıdır. Kısa bir tüy yapılarına sahip olmalarına rağmen çabuk dökülebilen tüyleri ile tüy yapısını korumak ve ölü tüylerden arındırılması için her hafta taranmalıdır. Bu tarama işlemleri aynı zamanda Munchkin ile vakit geçirilecek en güzel zamanlar da olabilir. Ayrıca sıcak havalarda ılık bir su ile banyo yaptırarak bu kedileri ferahlatabilirsiniz. Hareketli bir yapıya sahip olmaları nedeniyle kulakları çabuk kirlenmektedir. Bu yüzden kulaklarını belli aralıklar ile nemli bir bez yardımıyla silinmelidir. Kulak içi temizliği yapılması için veterinere düzenli aralıklar ile muhakkak götürülmelidir.

Munchkin Kedi Özellikleri ve Bakımı
Munchkin

Munchkin Kedisi Çiftleştirmek

Munchkin kedileri ortalama olarak 1 yaşına girdikten sonra cinsel olgunluğa ulaşmaktadırlar. 1 yaşına giren dişi kediler çiftleşmeye hazır olurlar. Erkek kedileri de 1 yaşından sonra çiftleşmeye her zaman hazır durumda olurlar. Sağlıklı olan Munchkin kedileri her hamile kalmalarında ortalama olarak 3 veya 5 yavru dünyaya getirmektedir.

Yavru Munchkin Kedisi Bakımı

Yavru Munchkin kedilerinin yaşadıkları yer ve mama ile su kapları düzenli aralıkla temizlenmeli ve değiştirilmelidir. Tuvaletleri için kum temizliğine, tırnak bakımlarına ve kulak temizliğine dikkat edilmeli; ayrıca aşıları için düzenli olarak veterinere götürülmelidir.

Munchkin Kedisi Sağlığı

Munchkin kedileri genellikle kalp problemleri ve idrar yolu enfeksiyonları gibi sorunlar yaşamaktadır. Bunun yanında kısa bacakları sebebiyle yere yakın vücutlarının obeziteden kaçınması ve zayıf vücut yapısını koruması önemlidir. Ayrıca kısa bacakları eklem ile kemik sorunlarını beraberinde getirmektedir. Genel olarak Munchkin kedilerinde;

  • Hormonal bir dengesizlik
  • Pankreas hastalıkları
  • Böbrek hastalığı
  • Alt idrar yolu hastalığı

Lenfosarkom gibi hastalıklar görülmektedir.

Munchkin Kedileri Ne Kadar Yaşar?

Genel olarak bu cins kedileri yaşam süreleri 12 ile 15 yıl arasında değişmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap