İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. MSAA Nedir? (Oyunlarda)

MSAA Nedir? (Oyunlarda)


Oyunların grafik ayarları bölümünde gördüğünüz MSAA nedir merak mı ediyorsunuz? Bu yazıda sizlere MSAA nedir ve ne işe yarar açıklayacağım.

MSAA, açılımıyla Multisample Anti Aliasing‘dir. Türkçesiyle Çoklu Örneklemeli Kenar Yumuşatma olarak geçer. Ancak çoğu oyunda yalnızca Kenar Yumuşatma ayarı olarak görürsünüz. Oyunlardaki objelerin kenarlarının keskinliğinin yumuşamasını sağlar. Bu sayede oyundaki grafik kalitesini de oldukça arttırır. Peki bunu nasıl yapıyor? Kabaca anlatacak olursam sahneyi birkaç defa hesaplayarak üst üste bindiriyor. Ancak oldukça FPS düşüşü yaşatır. Örneğin GTA 5 oyununda 60 fps alıyorsanız, 2x MSAA ile 40 FPS‘lere kadar düşüş yaşayabilirsiniz.

Oyunlarda farklı MSAA seçenekleri bulunuyor. 2x, 4x, ve 8x MSAA gibi seçeneklerden yararlanabiliyorsunuz. Peki bu sayılar neyi ifade ediyor? Bir örnek üzerinden ilerleyerek mantığını anlatmaya çalışacağım.

14x MSAA Nedir?

4x MSAA OpenGL ES 2.0 ile karşılaşmışsınızdır. Karşılaşmadıysanız da kısaca bahsedeyim. OpenGL 2D ve 3D oyunlardaki grafiklere performans arttırıcı önemli destekler sağlar. Android platformlarda da bulunan bu arabirim, telefonunuzun geliştirici seçeneklerini açmanızla karşınıza çıkar. Ve buradan isterseniz aktif hale getirebilirsiniz.

Tabi bizim en çok karşımıza çıkan yer PC oyunları olduğu için, anlatmaya oradan devam edeceğim. Sık sık karşılaştığımız bu MSAA ayarı nedir? Yukarıda kenar yumuşatma teknolojisi olduğundan bahsetmiştim. Grafiklerin kenarlarını yumuşatarak çok daha göze hitap eden bir görüntü sunar. Ancak ekran kartını fazlasıyla yorar. 2x ile 4x MSAA arasında görüntü bakımından pek bir fark olmayabilir. Ancak ekran kartı tarafında işler öyle yürümeyecektir. 4x seçeneğinde ekran kartınız çok daha fazla yorulacaktır.

Bu seçeneklerden hangisini seçeceğiniz tamamen sizin ekran kartınıza ve diğer bileşenlere bağlı. Sisteminizde RTX 3070 gibi bir ekran kartı varsa, muhtemelen 2021 yılı da dahil 2023 yılına kadar çıkacak olan oyunların tümünde 8x MSAA açarak rahatlıkla oynayabilirsiniz. Bu seçeneği ne kadar yükseltirseniz, objelerin kenarları o kadar yumuşar ve o kadar net bir görüntü alırsınız. Sonuçta 2 kat kenar yumuşatma ile 8 kat kenar yumuşatma arasındaki farkın ne kadar büyük olabileceğini tahmin edersiniz.

Peki hangisini seçmeliyim? Bunun için ayarı oyun içerisinde değiştirerek test yapmalısınız. Oyunda aldığınız FPS değerlerinin 50-60 arasında olmasına ve daha çok düşmemesine dikkat etmelisiniz. Başlangıç olarak 4x MSAA ayarını deneyebilirsiniz. Aşağıdaki fotoğrafta GTA 5 oyunundaki MSAA seçeneklerine göre FPS değerlerini inceleyebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap