İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Hayvanlar

Mısır Mausu Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Mısır Mausu Kedisi Özellikleri ve Bakımı
+ - 0

Nadir ve özel bulunan bir ırk olan Mısır Mausu birçok şaşırtıcı özelliği ile dikkat çekmektedir. Hızlı koşabilme ve zıplama yeteneğine sahip olan bu tür kendi alemi içinde farkını ortaya koymaktadır. Evcil olan bu kediler ile birlikte yaşamak değişik bir tecrübe yaşatacaktır. Fiziksel özellikleri ve sahip oldukları beneklerle kaplı kürkleriyle kediler aleminin kendine has özelliklerine sahiptir.

Ayrıca çıkarmış oldukları değişik sesler ile dikkat çekmektedir. Bu türe ait karakteristik özellikler kedi bakımı ve sağlık içeriklerinde de fark yaratmaktadır. Daha titiz ve dikkatli bir bakım süreci söz konusudur. Uyumlu ve öğrenmeye açık olan Mısır Mausu iyi bir avcı olarak da bilinir.

Mısır Mausu Kedisi

Çocuklarla Arası 60%
Zeka 60%
Oyunculuk 100%
Bakım İhtiyacı 55%
Eğitilebilirlik 40%

Mısır Mausu Kedisi Özellikleri Nelerdir? Karakteristik Yapısı

Geniş bir etki alanına sahip olan bu tür dünya çapında isminden söz ettirmeyi başarmış durumdadır. Evcil hayvan sahiplenmeyi düşünen tüm kedi severler için seçenekler arasında yer almaktadır. Bunun sebebi geniş özellik listesine sahip olmasıdır. Mısır Mausu kedilerinin fark yaratan özellikleri şu şekildedir.

  • En köklü tarihsel geçmişe sahip kedi türüdür.
  • Fiziksel açıdan atletik bir yapıya sahiptirler.
  • Kürklerinin deseni leoparı andıran beneklerden oluşur.
  • İyi bir avcı niteliğine sahiptirler.
  • Seri hareketler sergiler ve hızlı koşma becerisi gösterirler.
  • Sosyal ve uyumlu yapıları sayesinde bakın kolaylığına sahiptirler.
  • Farklı sesler çıkararak ihtiyaçları hakkında bilgi veren kedilerdir.
  • Herhangi bir genetik sağlık problemleri bulunmamakta ve ortalama olarak 15 yıllık bir yaşam süreleri vardır.

Bu özelliklerin yanı sıra evcil kedi türleri arasında sahiplerine karşı aşırı derecede bağımlılık gösterirler. Fiziksel teması seven son derece oyuncu olmaları bu türün karakteristik özelliklerinden en belirgin olanıdır.

Mısır Mausu Bakımı

Tüm canlıların bakım süreci büyük bir özeni beraberinde getirir. Mısır Mausu kedisi de bu özene tabi olan canlı dostlardan biridir. Hijyen koşullarına uygun bakım ve sağlık koşullarının sağlanması geniş çerçevede en önemli aşamadır. Tüylerinin belirli periyotlarda taranması gerekmektedir. Haftada bir ya da iki defa yapılacak tarama işlemi sayesinde bakım işleminin önemli bir kısmı yerine getirilmiş olur. Ayrıca kulak ve diş temizliğinin yapılması sağlıklı koşullar altında yaşamasına destek olur. Bunun yanı sıra yaş ve sağlık koşulları ile ilgili bir ayrıntı söz konusu ise bakım esnasında farklı detayları gerektirebilir.

Mısır Mausu Kedisi

Mısır Mausu Kedisi Çiftleştirmek

Çiftleşme süreleri ve belirtileri türe özel nitelikler taşımaktadır. Sadece ses çıkarma şeklinde değerlendirilmemesi gereken çiftleşme belirtileri arasında tüylerde olan değişiklik ve huzursuz hareketler gözlemlenebilir. Belirli dönemlerde ortaya çıkan çiftleşme süreci kedi sağlığı açısından son derece önemlidir. Çiftleştirme konusunda en uygun tür ile bu sürecin gerçekleştirilmesi gerekir. Bunun için hazırlanmış olan platformlar üzerinden diğer kedi sahipleri ile iletişime geçilebilir ve uzman kişilerden bu konuda destek alınabilir.

Yavru Mısır Mausu Kedisi Bakımı

Yavru bakımı son derece dikkatli gerçekleştirilmesi gereken bir süreçtir. Sağlık durumlarının takip edilmesi ve hijyen koşullarının sağlanması gerekmektedir. Ayrıca beslenme süreci konusunda gerekli olan detayların oluşturulması son derece önemlidir. Aşı süreçlerinin takibi, bünyesine uygun beslenme kriterleri ve hijyen açısından gerekli olan kriterler doğru bir şekilde uygulanmalıdır.

Mısır Mausu Kedisi Sağlığı

Genel olarak bu kedi türünün genetik kodlar açısından kronik bir sağlık problemi mevcut değildir. Ancak yaş ve bakım faktörleri gibi detaylar sağlık koşullarını etkileyebilir. Hareketli ve oyuncu yapıları sağlık koşullarında meydana gelebilecek herhangi bir olumsuzlukta çabuk etkilenebilir. Sistemli bir şekilde aşı ve sağlık kontrollerinin gerçekleştirilmesi önemlidir.

Mısır Mausu Kedileri Ne Kadar Yaşar?

Ortalama 12 ile 15 yıl yaşayan bu tür için sağlık koşulları çok önemlidir. Hijyen detayına uygun bakım ve sağlıklı bir yaşam ortamı süreci etkileyen faktörlerdendir. Bakım koşulları içerisinde düzenli olarak gerçekleştirilen faaliyetler daha kaliteli bir ömür geçirmelerine destek olacaktır.

Mısır Mausu En Yaramaz ve Oyuncu 5 Kedi Cinsi listemizde bulunuyor. Listemizdeki diğer kedilere de bakabilirsiniz:

Önerilen Yazı
En Yaramaz ve Oyuncu 5 Kedi Cinsi

 

 

 

 

Yazar Hakkında

Yorum Yap