İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Teknoloji

Metaverse Nedir? (2021 – 2022)

Metaverse Nedir? (2021 – 2022)
+ - 0

Milyon dolarlık yatırımların yapıldığı metaverse, son günlerde en çok konuşulan kavramlardan biridir. Artırılmış gerçeklik teknolojisi ile sanal evrene taşınan sosyal medya uygulamaları, çevrim içi oyunlar, artırılmış gerçeklik ve dijital paralar ile günlük yaşam, finansal sistem ve eğitim hayatımız gibi kavramlar günümüz teknolojisi ile sanallaştırılma yoluna doğru gitmektedir.

Birçok bilim kurgu dizisinde veya filminde gördüğümüz sanal gerçeklik artık yavaş yavaş günümüzde de kullanılmaya başlanmıştır. İnsan topluluğunun oturdukları yerden birbirleri ile sanallaşmaları ve bütün işlerini yerinden kalkmadan halletmeleri, dışarıdan bakıldığına çok güzel görünse de aslında bazı kötü yönleri de vardır.

Teknolojinin gelişmesiyle tembelleşen insanların, metaverse ile hiç yerinden kalkmamaları yüzünden hareketsiz bir yaşam sürmeleri sağlık açısından kötü etkiler yaratır.

Metaverse Projeleri 

Milyon dolarlık yatırımlar yapılan metavers projesine büyük hazırlıklar ve projeler ile hazırlanmaktadır. NFT adı verilen kavram metaverse için oldukça büyük bir öneme sahiptir. NFT; dijital bir varlığın benzersiz kılan veri birimi, dijital varlıkların birbirlerinin yerine geçmesini ve benzersiz olmasını blok zincir ile onaylayan bir veri birimidir.

Sanal dünyada güvenlik sistemimiz olan NFT metaversede para, varlık, araç, ya da arazi gibi insanlara ait olan şeylerin bir başkası tarafından ele geçirilmesini ya da çalınmasına engel olur. Birçok marka metaverse alanında büyük yatırımlar ve harcamalar yapmaktadır.

Metaverse Coinleri

Metaverse

Günden güne artış gösteren metaverse coinleri, gün geçtikçe daha çok ilgi görmeye başlamıştır. İnsanlar metaverse geleceği için metaverse coinlerine yatırım yapmayı tercih etmeye başlamışlardır. Piyasa değerine göre ve en çok tercih edilen başlıca metaverse coinleri;

 • Yerel token ILV’de 1,193.89 dolardan işlem görüyor.
 • DG token fiyatı 444.59 dolar.
 • GAFI fiyatı 293.66 dolardan işlem görüyor.
 • AXS fiyatı da 135.40 dolar.
 • RMRK 35.81 dolardan işlem görüyor.
 • PYR fiyatı 29.48 dolar.
 • WEMIX’in fiyatı 21.11 dolar.
 • LYXe fiyatı 17.90 dolardan işlem görüyor.
 • ALICE fiyatı 21.97 dolar.
 • ERN fiyatı 14.92 dolardan işlem görüyor.

Daha bunu gibi birçok metaverse coinleri bulunmaktadır. Günden güne daha çok ilgi gören metaverse coinleri son dönemlerde hızlı yükselişler yaşamaktadır. Bu nedenle daha çok tercih edilmeye başlanmıştır.

Metaverse Oyunları

Metaverse

Kısa zamanda bir anda meşhur olan metaverse evreni oyunları ve coinleri ile günden güne katılımcılarını arttırmaktadır. Kullanıcıların hem oyun oynayıp hem de kazandığı bir dünya olan metaverse, bu sayede kısa zamanda meşhur olmuştur. İnsanların sıkılmadan ve yorulmadan, oynadıkları metaverse oyunları ile para kazanmaları ve bu parayı nakite çevirebilme imkanı sayesinde günümüzde birçok insan metaverse oyunları oynamaya başlamıştır. Kullanıcıların ilgi duydukları metaverse oyunları ise şunlardır;

AXIE INFINITY: Metaverse’in en çok ilgi gören oyunlarından bir tanesidir. Oyuna katılmak için bir adet Axie coin satın almak şartı vardır.

META SPATIAL: Yapımcılar oyunda AR ve VR teknolojisini kullanarak oyunculara gerçekçi bir oyun sunmaktadır.

ROBLOX: Metaverse deyince akla ilk gelen oyunlardan bir tanesi olan Roblox, kendine ait bir evreni olan ve içinde birçok oyunu barındıran oyun, metaverse projesine atılan ilk adım olarak da sayılabilir.

FORTNITE: Battle Royale ve Crative modları bulunan oyun en çok oynanan oyunlardan biridir.

MINECRAFT: Herkesin bildiği oyun olan Minecraft hâlâ günümüzde de birçok kullanıcı tarafından oynanmaktadır. Açık dünya oyunu olan Minecraft hayatta kalmaya dayalı bir oyundur.

ACKNOLEDGER: Ax Infinity, Sandbox ve diğerleri gibi birden fazla metaverse öğesini içiresinde barındıran bu oyun diğerler oyunlara göre eşsiz olduğu düşünülmektedir. Sebebi de diğer metaverse oyunlarının NFT’ni oyunun içerisinden ya da dışarısından satılmasına izin vermesidir.

CRUCIBLE NETWORK: Bu oyunun en güzel yanı kodlama bilgisine gerek duymadan oynanabilmesidir.

EX-POPULUS: Bu oyunun en önemli özelliği yeni çıkan ve çıkmak üzere olan metaverse oyunlarını kendi içinde tanıtmasıdır.

NETVRK: Oyun oynarken aynı zamanda sosyalleşme imkanı sunan bu oyun VR teknolojisi sınırlarında gezmektedir.

SANDBOX: SAND adlı yardımcı program kullanılan bu oyun, oyuncuların Ethereum Blockchain’i oyun deneyimlerini oluşturmasına ve sandbox içerisinde ada (parsel sahibi olmasına ve para kazanmasına olanak sağlar.

Günümüzde kolay para kazanma yöntemlerine yönelen insanlar, aynı zamanda oyun oynayıp, para kazandıkları platformlara yönelmeyi tercih ediyorlar. Bu nedenle metaverse oyunlarının kitlesi günden güne artmaktadır.

Metaverse Arazileri

Milyon dolarlık fiyatlara satılan metaverse arazileri her geçen gün kiralama için başvuru yapanların sayısı artmaktadır. Her geçen yıl fiyatları artan metaverse arazileri ileriye dönük yatırım olarak birçok insan tarafından fazlasıyla tercih edilmeye başlandı ve arazi satın almak isteyenlerin sayısı 30 kat arttı. Günden güne yatırım yapmak isteyenlerin sayısının arttığı bu araziler ” internetten pixel satın almak ” terimine benzetiliyor.

Metaverse

Metaverse Hayatımızı Nasıl Etkileyecek?

İnternetin vücut bulmuş hali olarak belirtilen metaverse insanların hayatlarını hem olumlu hem de olumsuz etkileyecektir. Gelişen teknoloji ile beraberinde gelen konfor ve rahatlık sayesinde hemen herkes tarafından tercih edilen metaverse dünyası hayatımızı para kazanma, alışveriş yapma, mal sahibi olma gibi birçok alanda yerimizden kalkmadan her türlü ihtiyaçlarımızı karşılamaktadır.

Bununla beraber gelen hareketsiz yaşamın hayatımıza olumsuz etkileri de büyük olacaktır. Obezite gibi hareketsizlikten kaynaklanan birçok sağlık sorununun da ortaya çıkmasına yol açacaktır.

Yazar Hakkında

Yorum Yap