İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haber

Meta, Geliştirdiği İşletim Sistemi Projesini Durdurdu!

Meta, Geliştirdiği İşletim Sistemi Projesini Durdurdu!
+ - 0

Ekim’de resmi olarak çalışmalara başlayan Meta Platforms, Inc şirketi Artırılmış Gerçeklik (AR) ve Sanal Gerçeklik (VR) başlıklarında kullanılabilecek bir işletim sistemi geliştiriyordu. Hatta Android ile rekabete girebileceği düşünülen XROS isimli bu platforma dev maddi desteklerde bulunmuştu.

İlk olarak 2017’de tasarlanmaya başlanan ve ortalama 5 senedir devam eden büyük proje’de 300 kişi çalışıyordu. Fakat şirket, bu çalışmayı şimdilik rafa kaldırdı. Quest başlıkları, Artırılmış Gerçeklik ve Sanal Gerçeklik gözlükleri için çalışan platform, şirket CEO’su Mark Zuckerberg’ün hükmüyle durduruldu.

VR

Zuckerberg’in şirketi şimdilik Quest VR aygıtlarında Android temelli özelleştirilmiş bir yazılım kullanmakta. Mark Zuckerberg’ün “Metaverse’ü hayata geçirmek” diye adlandırdığı hedef için başlanan ve WhatsApp, Instagram gibi popüler platformları kendisine dahil eden şirket, Android’den çıkmayı hedefliyordu. AR ve VR sektöründe kendisinin yazılımını kullanmayı çok istiyordu.

Şirketin sanal gerçeklik tabanlı başlıklarında şu anda kullanılan yazılım VROS. Android’in açık kaynak kodlu özelleştirilmiş bir versiyonu olan platform, şirketin aldığı bu karara istinaden bir müddet daha Quest aygıtlarda kullanılacak. Şirket, aslında kendi işletim sistemini yapmaktan tamamen vazgeçmiş değil. Sadece geçici süreliğine alınmış bir karar bu.

Facebook, ‘Metaverse’ü Hizmete Sunmuştu

Facebook ya da yeni adıyla Meta’nın Metaverse dahilindeki ilk dev çalışması Horizon Worlds, geçtiğimiz Aralık ayında piyasaya sürülmüştü.

Oculus VR olanlar para vermeden girebileceği Roblox evrenine benzeyen Horizon Worlds’da insanlar hareketli VR avatarlarını oluşturabilecekler ve birbirleriyle görüşebilecekler. Merak ettiyseniz Horizon Worlds’ün videosunu buradan izleyebilirsiniz;

Yazar Hakkında

Yorum Yap