İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Hayvanlar
  3. Mavi Rus Kedisi (Russian Blue) Özellikleri ve Bakımı

Mavi Rus Kedisi (Russian Blue) Özellikleri ve Bakımı

featured

Russian Blue, Türkçe anlamıyla Mavi Rus kedisi, Rusya kökenli bir kedi cinsidir. Bu kedi cinsi daha ilk görüşte insanları kendine hayran bırakan yumuşak ve gri tüylere sahiptir. Etkileyici bakışlarıyla ve insanlarla kurduğu yakın ilişkiler ile hem ülkemizde hem de dünyada oldukça popüler olmaktadır.

Mavi Rus (Russian blue) kedi ırkının şanslı olduğu konulardan biri genetik hastalıklara bir yatkınlığının olmamasıdır. Bu kedilerin ortalama yaşam süreleri, yaşadıkları ortam ve beslenme gibi genel durumlara bağlı olarak değişmektedir. Yetişkinlik dönemine girdiklerinde erkeklerin ortalama ağırlığı 4,5-6 kilogram arasında değişiklik gösterirken, dişi yetişkin kedilerin ortalama ağırlıkları 4,5-5 kilo arasında değişmektedir.

Mavi Rus Kedisi

Mavi Rus Kedisi

Çocuklarla Arası 70%
Zeka 80%
Oyunculuk 61%
Bakım İhtiyacı 51%
Eğitilebilirlik 75%

Mavi Rus (Russian Blue) Kedisi Özellikleri Nelerdir? Karakteristik Yapısı

Russian Blue kedilerin en belirgin özellikleri yumuşak olan tüylerinin peluşu andırması ile renklerinin maviye yakın parlak bir gri renkte olmasıdır. Tabi bu renk dışında nadir de olsa siyah veya beyaz renkte olan tüyleri de olabilir.

Bu kediler doğduklarında göz renkleri sarı olup büyüdükçe göz renkleri parlak yeşil olur. Surat yapıları uzundur; kulakları ise diğer kedi cinslerine göre uzundur. Bacakları da uzun, kaslı yapıda ve kuyrukları uzundur.

İnsanlarla olan iletişimleri ve kurdukları bağ ile tanınmış kedilerdir. Birlikte yaşadıkları insanlar dışında tanıdığı simalara da daima sıcak bir yaklaşım göstererek, insanlarla dost olmayı seven kediler arasındadır.

Russian Blue, zeki oldukları için belirgin düzeyde verilen eğitimleri kolay bir şekilde öğrenebilirler ayrıca onlarla oyun oynayarak keyifli zamanlar geçirebilirsiniz. Çocuklarla arası iyi olan bu kediler diğer evcil hayvanlarla da oldukça iyi anlaşabilirler.

Yaşadıkları ortama kolay adapte olmalarıyla zaman zaman başlarına buyruk hareket ederek evden kaçma eğilimi gösterebilirler. Ayrıca Russian Blue kedilerinin diğer kedilere göre miyavlama alışkanlıkları düşüktür.

Mavi Rus (Russian Blue) Kedisi Fiziksel Özellikleri

Uzun bir suratı olan Mavi Rus kedilerinin kulakları da diğer ırk kedilere oranla uzundur diyebiliriz. Gözleri de mavidir.

Mavi Rus Kedisi

Mavi Rus (Russian Blue) Kedisi Bakımı

Russian blue cinsi kediler, sıcakkanlı ve insanları seven bir yapıda oldukları için ilgi ve önem isterler ayrıca sağlıklı bir yaşam sürmeleri için de genel sağlıkları titizlikle yapılmalı ve gerekli aşıları ile veteriner kontrolü düzenli bir şekilde yapılmalıdır.

Mama konusunda çok seçici hayvanlardan değillerdir ama gerekli olan protein, mineral ve vitaminleri yeterli düzeyde almaları gerekir. Doğru mama tercihlerinde Russian Blue kedilerinde az tüy dökümü yaşanmaktadır. Bunun yanında mama kaplarının yanında mutlaka taze su bulundurulmalıdır. Haftada bir kez tüy toplama tarağı ile kedinin tüylerinin taranması ihmal edilmemeli ve uzayan tırnakları mutlaka düzenli aralıkla kısaltılmalıdır.

Mavi Rus Kedisi

Mavi Rus (Russian Blue) Kedisi Çiftleştirmek

Russian Blue kedilerinin erkeklerinde bir çiftleşme döngüsü bulunmakla birlikte eğer herhangi bir sağlık sorunları yok ise sürekli çiftleşmeye hazır olmaktadırlar. Bu konuda dikkat edilecek konu ise aşıları olan dişi kedidir. Dişi kedi veya erkek kedilerde herhangi sağlık sorunu yok ise çiftleştiklerinde dişi kedi hamilelik dönemine girer. Dişi kediler hamile kaldıktan sonra kızgınlık dönemi yaşamazlar ve hamilelik ortalama iki ay sürmektedir. Ayrıca her hamilelikte 4 veya 6 yavru dünyaya getirirler.

Yavru Mavi Rus (Russian Blue) Kedisi Bakımı

Yavru Russian Blue kedisinin bakımı çok önemli olup mutlaka titizlik ile bakılmalıdır. Kaliteli ve vitamin değerleri yüksek olan mamalar verilmelidir. Kaldıkları ortam onlar için uygun olmalıdır. Düzenli olarak taranmalı ve ölü tüylerden kurtulmalıdır. Ayrıca banyoda yavru kedilerin rahatlaması için önemlidir. Haftada bir kez nemli bez ile kulak temizliği yapılmalı ve tırnakları düzenli olarak kısaltılmalıdır.

Mavi Rus (Russian Blue) Kedisi Sağlığı

Russian Blue cinsi kedileri safkan bir gene sahip olmaları nedeniyle hiçbir hastalığı bünyesinde barındırmamaktadır. Bu özellikleriyle de bünyelerinde hastalık bulundurmayan nadir kedi ırklarındandır. Fiziksel dayanıklılığa sahip olan Russian Blue kedileri özenli ve düzenli olarak bakılırsa hiçbiri hastalanmamaktadır. Yeterince egzersiz yapmayan ve oyun oynamayan Russian Blue kedileri çok fazla mama tüketirse fazla kilo almaya meyilli olan kedilerdir.

Mavi Rus (Russian Blue) Kedileri Ne Kadar Yaşar?

Dünyanın en sağlıklı kedileri arasında yer alırlar; düzenli ve dengeli bir beslenme ile ortalama yaşam süreleri 12-20 yıl arasında değişmektedir. Russian Blue kediler yaşam süreleri en uzun olan kedi ırklar arasındadır.

 

Yorum Yap

Yorum Yap