1. Ana Sayfa
 2. Hayvanlar
 3. Maine Coon Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Maine Coon Kedisi Özellikleri ve Bakımı

maine coon kedisi bakımı ve özellikleri

Maine Coon kedisi ilk olarak Kuzey Doğu Amerika topraklarında ortaya çıkan kedi cinsidir. İsmini Amerika’da yer alan Maine eyaletinden alır. Keşfedilmesinden sonra tüm dünyaya yayılmıştır. Bu kedi ırkının ne zaman ortaya çıktığı ile ilgili net tarih yoktur, ancak tarihi en eski kedi cinsleri arasında yer aldığı bilgisi vardır. Kökeni yüz yıllar öncesine dayanan Maine Coon evcil mi? Özellikleri nelerdir? Bakımı nasıldır? Tüm soruların cevaplarını sizin için bir araya getirdik.

maine coon kedisi bakımı ve özelliklerimaine coon kedisi bakımı ve özellikleri
Maine Coon

Maine Coon Kedisi Özellikleri Nelerdir? Karakteristik Yapısı

Maine Coon kediler evcil olan kediler arasında bulunurlar. Bu nedenle insanlar tarafından beslenebilirler. Kökeni Amerika’ya dayanan ve eski bir ırk olan Maine Coon kedilerinin özellikleri şunlardır;

 • Dünyada bulunan en büyük boyutlara sahip kediler arasında bulunurlar.
 • Kedilerin ağırlıkları erkek için 6-8 kg dişiler içinse 4-6 kg arasında görülür. 10 kiloya ulaşabilen Maine Coon kedilerini de görmek mümkündür.
 • Kedilerin olgunlaşma süreleri diğer kedilere göre uzundur. Olgunlaşma süresi 3-5 yaşa kadar görülür.
 • Uzun tüy yapısına sahip olan kediler arasında bulunurlar.
 • Tüylerinin rengi ağırlıklı olarak kahverengidir, ancak diğer renklerde de bulunması mümkündür.
 • Gözlerinin rengi altın, yeşil ve bakır olarak görülür.
 • Dik ve üçgen şekle sahip büyük kulakları vardır.
 • Kedilerin kaslı vücutları vardır ve boyut olarak büyüktür. Ancak kafaları vücutlarına göre daha küçük görünür.
 • Maine Coon kedilerinin dolgun bacakları ve geniş göğüsleri vardır.
 • Devasa büyüklükteki maine coon kedi ırkının karakter özellikleri ise sevecen, uysal, uyumlu, zeki ve itaatkardır.

Bu özelliklere sahip olan kediler eğitilebilen kedi cinsleri arasındadır. Bu sayede sahiplenildiğinde ev ortamına uyum sağlaması için eğitilebilirler.

Maine Coon

Maine Coon Bakımı

Dünyadaki büyük kedi ırkları arasında bulunan Maine Coon kedileri bakımının iyi yapılması gereken kedilerdir. Bu kedilerin uzun tüylere sahip olması sebebiyle, sahiplenen kişilerin en çok tüylerinin bakımı ile ilgilenmesi gerekir. Uzun tüylerinin olması tarama ihtiyacının fazla olmasına neden olur. Haftada 3 kere veya günde 1 kere şeklinde tarama yapılabilir.

Maine Coon kedileri banyo yapmaktan hoşlanmazlar. Bu nedenle beden temizliklerinin senede bir kez banyo yaptırma şeklinde yaptırılması önerilir. Bunun dışında bakım ürünlerinden yararlanılarak vücutlarının silinmesi sağlanabilir. Tüylü yapıları nedeniyle gözlerine tüylerin gitmesi veya göz yaşlarının birikmesi mümkündür. Bu nedenle gözlerinin yabancı cisimlerden arındırılması gerekir.

Ayrıca “Maine Coon ne yer?” sorusunun cevabını size en iyi veterineriz verecektir. Yine de beslenmelerinde her daim premium kedi maması kullanmanız önerilmektedir.

Maine Coon Çok Tüy Döker Mi?

Maine Coon kedileri uzun tüy yapısına sahiptirler. Bu nedenle tüy dökme oranları diğer kedilere göre yüksektir. Tüy dökülmesinin azalmasını sağlamak için kedileri sahiplenen kişilerin tüy bakımlarını düzenli olarak yapmaları gerekir. Bunun için tüy yapısına uygun tarak ve bakım ürünlerinden yararlanılabilir.

Maine Coon Kedisi Sağlığı

Devasa büyüklüğe sahip olan Maine Coon kedileri veteriner kontrolü, bakım ve aşıları yapıldığı takdirde sağlık sorunu yaşamayan kediler arasında bulunur. Ancak bakımının yapılmaması veya hastalığın gelişmesi için ortaya çıkan etkenler sebebiyle sağlık sorunları yaşayabilirler. Bu kedilerde görülen sağlık sorunları ise sinirsel kas atrofisi, kalça çıkığı, hipertrofik kardiyomiyopati ve polikistik böbrek rahatsızlığıdır. Bu rahatsızlıklar erkek Maine Coon kedilerde daha yaygın görülür.

Maine Coon Ne Kadar Yaşar?

Devasa büyüklükte Maine Coon kedi ırkı 12-17 yıllık yaşam süresine sahiptir. Bu kediler beslenmeleri düzenli olduğunda, sağlıklı olduğunda ve bakımı düzenli yapıldığında 17 yıldan da uzun yaşayabilirler. Yaşam sürelerinin artması için veteriner kontrollerinin yapılması gerekir.

Maine Coon

Maine Coon Çiftleştirmek

Maine Coon çiftleştirme konusunda sıkıntı yaşanmayan kedi ırkları arasında bulunurlar. Kendi ırkları başta olmak üzere yaygın olarak uzun tüylü kedi ırklarıyla çiftleştirilirler. Ancak bu ırklardaki farklılıklar kedilerin tüy renklerinin farklı olmasına neden olur. Maine Coon kedilerinin kısa tüylü olan kedilerle de çiftleştirilmesi mümkündür. Ancak çiftleşme öncesinde kedinin sağlıklı olması, kızgınlık döneminin gelmiş olması ve çiftleştirilecek kedinin uygun özelliklerde olması gerekir.

Hamileliği Ve Doğumu

Kuzey Doğu Amerika kökenli Maine Coon kedilerinin dişileri yavru doğurabilirler. Maine Coon dişisi ilk defa hamile kaldığında doğurduğu yavru sayısı 2 ile sınırlıdır. Ancak yetişkinlik dönemine ulaştığında 4 veya 5 yavru doğurabilir. Çok nadir de olsa 6 tane yavru doğuranlar da vardır. Bu kedilerin hamilelik süreleri ise 60 gündür.

Yavru Maine Coon Bakımı

İnsanların yavru Maine Coon sahiplenerek bakması mümkündür. Bu kedilerin yavruyken bakımı daha kolaydır. Bunda tüylerinin yavruyken kısa ve ince olmasının etkisi vardır. Tüyleri kısa olduğu için sürekli taranmasına gerek olmaz. Buna ek olarak yavru Maine Coon bakılacaksa aşılarının zamanında yapılması ve yapılan aşılarla hastalıklardan korunmaları gerekir. Bu kedilerin gelişimi 3-5 yaşına kadar sürer; veteriner kontrolünün sıklıkla yapılması ve gelişim durumunun takip edilmesi gerekir. Ayrıca mama ve beslenme ürünleri de veteriner tavsiyesi ile alınmalıdır. Bu sayede bakımının sağlıklı yapılması mümkün olur.

Diğer Hayvanlarla Ve İnsanlarla İlişkisi

Maine Coon kediler insanlarla rahatlıkla iletişim kuran kedilerdir. Oyuncu olmaları ve sabırlı yapıları ilişki kurmalarını kolaylaştıran etkenlerdir. Bu nedenle aileler tarafından sahiplenilerek beslenebilirler. Bu kedilerin boyutlarının büyük olması özellikle çocuklu aileler için korkutucu olabilir, ancak sakin yapıları sayesinde kısa sürede uyum sağlamaları mümkündür. Bu kediler diğer hayvanlarla da iyi ilişki kurarlar, ancak bunun için belirli bir süreye ihtiyaç duyulabilir. Çünkü bu kediler sahiplerine düşkün olan ve ilk anda başka hayvanlara tepki verebilen kedilerdir.

Yorum Yap

Yorum Yap