İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Hayvanlar
  3. Labrador Retriever Özellikleri

Labrador Retriever Özellikleri

Labrador Retriever Özellikleri

Labrador Retriever köpek cinsinin en büyük özelliği sahiplerine çok bağlı olmalarıdır. Bu köpek ırkı ilk olarak Kanada’nın Newfoundland eyaletinde geliştirilmiştir. Kanada da balıkçıların av sırasında oldukça yaygın bir şekilde kullandıkları bir köpek ırkıdır.

İlk olarak Kanada da ortaya çıkan bu köpek ırkı sonraki zamanlarda yüksek vergiler yüzünden nesilleri tükenme noktasına gelmiştir. Buna çözüm olarak ve bu durumun önüne geçmek amacıyla köpekler İngiltere ye gönderilmiştir.

İngiltere ye gönderilen bu köpeklere bekçi köpeği eğitimleri verilmiş ve bu yetileri kuvvetlendirilmiştir. Aynı zamanda başka köpek cinsleri ile çiftleştirerek birçok özellikleri de kuvvetlendirilmiştir. Bu köpek ırkında erkeklerin diş uzunluğu 56-61 mm, dişilerde ise bu uzunluk 53-58 mm civarındadır. Erkeklerin vücut ağırlığı 27-34 kg iken dişilerin ise 25-32 kg arasındadır.

Labrador Retriever Fiziksel Yapısı

Labrador Retriever cinsi taşıdıkları özellikler sebebi ile çokça tercih edilmektedir. Perdeli ayaklara sahip olduklarından dolayı denizde rahatça hareket edebilirler. Bu özelliğinden dolayı bu köpek ırkı Kanadalı balıkçılar tarafından avı suda yakalamak ve avı sudan çıkarmak için kullanılmıştır.

Renkleri genelde sarı olmakla birlikte bazılarının rengi siyah ve kahverengi olabilir. Tüyleri kısa ve su geçirmeyen bir kürk yapısına sahiptirler. Oldukça dayanıklı ve şekil itibari ile dikdörtgen yapılı bir köpek cinsidir.

Geniş kafalı ve zeki ifade takınmış göz ifadelerine sahiptir. Burunları oldukça hassas ve güçlüdür. Isırma şekilleri makas ısırışı ile kapanmaktadır. Genel olarak orta büyüklükte kulakları vardır ve kulakları sarkık bir şekilde durur. Samurların kuyruklarını andıran kuyruk yapıları vardır ve kuyrukları uca doğru incelir. Güçlü ve dinamik iskelet yapısına sahiptirler.

Labrador Retrieverr

Labrador Retriever Eğitimi

Birçok köpek ırkına göre oldukça zekidirler. eğitimleri oldukça kolaydır ve komutları kolayca öğrenebilir ve uygulayabilir. Eğitimlerin küçük yaşta verilmeleri tavsiye edilir. Güçlü boyunlara sahiptirler ve çekme konusunda çok başarılıdırlar. Bu yüzden ilk olarak çekme eğitimi verilir. Bunun nedeni çekme huyundan vazgeçirmek içindir.

Suyu çok seven bu köpeklerin eğitimleri bu özelliğinden dolayı suda verilmelidir. Eğitimlerin verilmeye devam etmesi ile köpekler için bu eğitimler alışkanlık haline gelecektir. Eğitimler verilirken ödüllendirme metodu uygulanmalıdır.

Bu ödüllerin su ile alakalı olması şiddetle tavsiye edilir. Bunun nedeni su ile verilen eğitimlerin daha basit ve daha kalıcı olmasıdır. Suyun haricinde sporu da çok seven bu köpeklere spor yoluyla da eğitim verilebilir. Her köpek gibi bu köpek ırkına da küçük yaşlarda eğitim verilmesi işleri kolaylaştıracak ve verimliliği arttıracaktır. Eğitim sırasında köpek eğitim ürünlerinin kullanılması da önerilir.

Labrador Retriever Bakımı

Labrador Retriever bakımı yapılırken, bu köpek cinsleri kendilerini aileden biri olarak gördüklerinden dolayı bakım sırasında bu şekilde yaklaşılmaya özen gösterilmelidir. Yalnızlığı yüksek sesi ve kargaşayı pek sevmezler. Yalnız kalmayı sevmemenin yanı sıra bu olayın olması durumunda agresifleşir ve etraflarına saldırabilirler.

Köpekler üzerinde otorite kurmak için ses seviyesi biraz yükseltilebilir ama kesinlikle aşırıya kaçırılmamalıdır. Çünkü bunun sonunda köpeğin üzerinde kötü etki bırakabilir ve köpeğin saldırgan olmasına neden olabilirsiniz.

Kısa tüylü olmalarından ve çift kat deriye sahip olmalarından dolayı tüyleri haftada en az 1 kez taranmalıdır. Bu süre tüy dökme dönemlerin de haftada 2-3 kez olarak gerçekleştirilebilir. Soğuğa dayanıklı bir köpek ırkıdır. Bu yüzden köpek şampuanı ile yıkanmalarında herhangi bir mahsur yoktur. Tırnakları belirli bir periyot ile köpek tırnak makası kullanılarak dikkatli bir şekilde kesilmelidir.

Labrador Retriever Çocuklarla Arası

Çocuklar ile en iyi anlaşan köpek ırkları arasındadır. Erken dönemde sosyalleştirildiğinde çocuklar, diğer köpek ırkları ve hayvanlar ile çok kolay bir şekilde arkadaşlık kurabilirler. Çocuklar başta olmak üzere bütün sahiplerine karşı son derecede koruyucu sabırlı ve güvenilirdirler. Üstün zekaları ile çocukların birlikte çok hoş vakit geçirebilecekleri bir köpek ırkıdır.

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap