İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Sağlık
 3. Kulak Ağrısı Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

Kulak Ağrısı Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

featured

Tıpta otalji adıyla bilinen kulak ağrısı her yaşta görülebilen bir sağlık sorunudur. Kulak ağrıları hastaların hayatlarını ciddi şekilde etkiler. Kulak ağrılarının meydana gelmesiyle kulağa yakın bölgelerde de ağrılar meydana gelebilir. Bu da kulak ağrısına çözümler konusunu daha da önemli hale getirir.

Kulak ağrısının çeşitli nedenleri olabilir. Bu nedenler teşhis edilmelidir. Zira ilk olarak bu ağrının altında yatan nedenin tedavisi gerekir. Kulak ağrısına neden olan sağlık sorunu tedavi edildiğinde kulak ağrısı da ortadan kalkar. Evde uygulanabilecek doğal yöntemlerle kulak ağrısı giderilebilir. Bir süre ağrıyı hafifletir. Ancak; tedavi edilmediği sürece tekrarlama olasılığı yüksektir. Vakit kaybedilmeden uzmana başvurulmalı ve tedaviye başlanmalıdır.

Kulak Ağrısının Nedenleri

Kulak ağrıları pek çok farklı nedenden kaynaklanabilir. Ağrının çeşidine göre nedenler sıralanabilir. Genel anlamada kulak ağrılarının belli sebepleri vardır.

 • Orta kulak enfeksiyonları
 • Kulak zarı yırtılmaları
 • Diş kökenli hastalıklar
 • Akciğer enfeksiyonları
 • Ağız içi yaraları
 • Deniz, banyo, havuza girilmesiyle kulağa su kaçması
 • İltihaplanma
 • Orta kulakta sıvı toplanması
 • Kulak kiri birikimi
 • Faranjit
 • Bademcik ameliyatı
 • Çeşitli travmalar
 • Kulağa yabancı bir cisim kaçması

Bu sebepler kulakta ağrılara neden olabilir. Kulak ağrısının altında yatan nedeninin bilinmesi için uzman hekim muayenesi ve tetkikleri gerekir. Muayene ve tetkikler sonucunda kulak ağrısının nedeni anlaşılır. Tanı konulduktan sonra ağrıya neden olan rahatsızlık için tedavi planı belirlenerek uygulanır.

Kulak Ağrısı Çeşitleri

Kulak ağrıları iki çeşittir. Primer ve sekonder kulak ağrıları olarak sınıflandırılır.

Sekonder kulak ağrısı her hangi bir sağlık sorunundan dolayı kaynaklanan ağrılardır. Özellikle kulağa yakın bölgelerde meydana gelen rahatsızlıklar sonucunda ortaya çıkar. Diş kökenli, ağız içi enfeksiyonları,, tümör ya da enfeksiyonlar, zar yırtılması gibi birçok nedenden kaynaklanabilir.

Sekonder kulak ağrıları çok şiddetli şekilde meydana gelebilir. Bir anda ortaya çıkabilir. Sekonder kulak ağrıları yaşandığında mutlaka uzman hekime başvurulmalıdır. Zira ciddi bir rahatsızlıktır. Mutlaka tedavi edilmelidir. Uzman hekim öncelikle hastayı muayene eder ve gereken tetkikleri yapar. Sekonder kulak ağrısı tanısı konulduktan sonra hastaya tedavi uygulanır.

Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir? Kulak ağrısı için evde ne yapılabilir?

Evde bazı yöntemler uygulanarak kulak ağrısını hafifletmek mümkün.

Kulak ağrılarında ilk olarak akla soğan geliyor. Soğan antiseptik ve antibakteriyel özelliktedir. Soğan rendelenir ve süzülür. Bu su, kısık ateşte kaynatılır. Su ılındıktan sonra iki üç damla Kadar kulağa damlatılır.

Zencefil de kulak ağrıları için bitkisel bir çözüm. Doğal bir ağrı kesicidir. Taze zencefil suyu kulağa bir iki damla kadar damlatılır.

Zeytinyağının mucizelerinden biri de kulak ağrılarına iyi gelmesidir. Bir yemek kaşığı kadar zeytinyağı kısık ateşte ılık hale getirilir. Bir süre soğuması beklenir. Daha sonra ağrıyan kulağa üç ya da dört damla kadar damlatılır.

Bu yöntemler uygulansa da bunlar geçici çarelerdir. Kulak ağrıları için uzman hekim tedavisi gerekir

Kulak Ağrısı Nasıl Önlenebilir?

Kulak ağrısını önlemek için bazı önlemler alınabilir.

Deniz, havuz ve banyo sırasında kulağa su kaçmamasına özen gösterilmelidir. Zira kulağa su kaçması durumunda enfeksiyon riskleri meydana gelebilir. Bu nedenle mutlaka bir bone ya da kulak tıkacı kullanılmalıdır.

Sigara dumanı kulak sağlığı açısından da risk arz eder. Sigara dumanı enfeksiyon risklerini artırır. Bu yüzden sigara dumanı olan ortamlarda bulunulmaması gerekir.

Uzman hekimin önerdiği aralıklarda kulak muayenesine gidilmelidir. Böylece olası hastalık risklerinin teşhis edilmesi ve erken tedavi edilmesi mümkün olur.

Bu hususlara dikkat edilirse kulak ağrılarının önüne geçilir. Bunun yanı sıra bu gibi hususlar kulak sağlığının korunması için de büyük öneme sahiptir.

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap