İlginizi Çekebilir
Orgazm Nedir Orgazm Hakkında Bilinmeyenler
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Kuduz Belirtileri ve Tedavisi

Kuduz Belirtileri ve Tedavisi

Kuduz Belirtileri ve Tedavisi

Kuduz; enfekte olmuş hayvanların tükürüğünden, yani salyasından insanlara yayılabilen ölümcül bir virüstür. Günümüzde hala varlığını sürdürmektedir. Genellikle ısırma yoluyla diğer canlılara bulaşan bu virüs hakkında en çok merak edilen sorulara, kuduz belirtileri ve tedavisine bu yazımızda değineceğiz.

27 Aralık 1822 – 28 Eylül 1895

Kuduz Ne Zaman Ortaya Çıktı?

1882 yılında Louis Pasteur tarafından keşfedilen virüsün aşısı yine Louis Pasteur  tarafından geliştirilmiştir. Kendisi Fransız kimyacı ve mikrobiyoloji bilim kurucusu olarak bilinmektedir.

Yılda kaç kişi kuduz oluyor?

100 bin kişi. Bu durum ülkemizin için geçerlidir. Dünya çapında yılda 4 milyon kişi kuduz virüsünden etkilenmektedir. Yılda 60 bin kişi dünyada kuduz nedeniyle ölmektedir.

İnsanda Kuduz Belirtileri

Kuduz belirtileri enfekte edildikten yaklaşık 3 ile 8 hafta aralığında ortaya çıkar. Ancak ısırılmanın ardından belirtilerin ortaya çıkmasını beklemek çok geç kalmak demek olabilir. Bu yüzden kuduz virüsü taşıma ihtimali olan her canlının aşılanması zorunludur.

İnsanda Kuduz belirtileri / semptomları şunlardır:

  • Aşırı tükürük üretimi
  • Sıvı tüketmekten korkma (yutma güçlüğü nedeniyle)
  • Mide Bulantısı / Baş ağrısı / yüksek ateş
  • Halüsinasyonlar
  • Uykusuzluk
  • Isırılan bölgede hissizlik vb. değişimler
  • Akıl karışıklığı

Bu semptomlar başlangıçta grip gibi rahatsızlıklarla benzerlik gösterse de erkenden fark edilmesi ve müdahale edilmesi şarttır. Kuduz belirtilerinin görülmeye başlandığı hemen her vakada hastalık bireyin ölümüne sebep olur. Bu sebeple, kuduza yakalanma riskiyle karşı karşıya kalan her kişinin korunmak için kuduz aşısı yaptırması mecburidir. Kuduz kendi kendine iyileşmez.

Kuduz Hastalığı Nasıl Önlenir?

Kuduz olduğu kesinlikle bilinen bir hayvan tarafınca ısırılan kişilere kuduz virüsünün bulaşmasını engellemek için bir dizi aşı yapılır. Kişiyi ısıran hayvanın kayıp olduğu vakalarda, hayvanın kuduz olduğunu ihtimalini varsaymak en güvenli yol yoldur. Bu her vakitte hayvanın türü ve ısırmanın meydana geldiği hal gibi birkaç etkene bağlı olacaktır.

Kuduz Aşısı

Kuduz virüsü vücuda girdiği andan itibaren beyne ulaşmaya çalışan bir davranış sergiler. Isırılan bölgenin beyne yakınlığı, ısırılma şiddeti gibi unsurlara göre virüsün kuluçka süreci 1 ile 3 ay arasında değişkenlik gösterir.

Kuduz aşısı, ölü kuduz virüsünden elde edilen bir aşıdır. Hem etkili bir önlem hem de kuduz hastalığının tek tedavisidir. Kaç doz vurulacağı sorusunun yanıtı ise iki farklı şekilde verilebilir. Ancak hiçbir şartta tek doz aşı yeterli olmayacaktır.

Enfekte olduysanız:

Dört doz kuduz aşısı olmalısınız. İlk dozu ısırılma ile aynı gün, diğer dozları takip eden 3.,7. günlerde yapılır. Son doz ise 14. ile 28. gün arasında yapılabilir. Eğer daha önceden enfekte olduysanız ve tekrardan ısırıldıysanız iki doz aşı uygulamasına tabii tutulmanız yeterli olacaktır.

Önlem amaçlı aşı olmak istiyorsanız:

Üç doz kuduz aşısı olmalısınız. İlk dozu ne zaman vurulduğunuzun bir önemi yok. İkinci doz takip eden 7. günde, son doz ise 21.-28. günler arasında yapılır.

Kuduz aşısının koruma süresi ortalama 2 yıldır.

Kuduz Aşısının Yan Etkileri

Kuduz aşısının yapıldığı yerde hafif şiddette ağrı, kızarıklık, kabartı ya da kaşıntı görülmesi normaldir. Nadir de olsa bazı insanlarda kas ağrıları, mide bulantısı, karın ve baş ağrısı ya da baş dönmesi gibi semptomlar da görülebilir. En geç kırk sekiz saat içinde bu belirtiler yok olacaktır. Bu hafif semptomların yanı sıra nadiren de olsa orta şiddette belirtiler de ortaya çıkması olası. Orta şiddette görülebilecek belirtilerin içinde yüksek ateş, kurdeşen döküntüsü ya da eklem ağrıları sayılabilir.

Hangi Hayvanlarda Kuduz Görülür?

Türkiye’de kuduza yakalanma ve bulaşma ihtimali en yüksek türler arasında at, eşek, keçi, kedi ya da köpek gibi evcil hayvanlarla beraber ayı, sansar, çakal, kirpi, köstebek, kurt, kokarca, tilki, yarasa benzeri yabani hayvanlar bulunur. Evde kedi-köpek besleyen yahut hayvancılık ile uğraşan insanların korkulu kabusu olan kuduz virüsüne dair en çok merak edilen soru kuduz kaç günde öldürür gibi sorulardır. Kuduza yakalanmış hayvanlar 1 hafta içerisinde ölürler. Erken müdahale edilmesi gereken bir hastalıktır, hemen öldürmese de hemen hemen her vaka ölümle sonuçlanmaktadır.

Türkiye’de görülen kuduz vakalarının yüzde 90’ından fazlası evcil hayvan kuduzudur. Bu da birlikte yaşadığımız dostlarımız için korkutucu bir tablo yaratmaktadır.

Hayvanlarda Kuduz Belirtileri

Hayvanlarda kuduz olup olmadığını anlamak için hareketlerini incelemek yeterlidir. Hayvanda eğer saldırganlık, korku ve titreme halleri varsa salya akması ve kasılmalar mevcutsa kuduz olduğuna emin olabilirsiniz.

Ayrıca şiddetli ısırma isteği, ağızda oldukça fazla salya birikimi gibi semptomlar gözlemlenebilir. Kuduz belirtileri hayvandan hayvana değişmeyeceği gibi, kuluçka süresi gibi konular değişkenlik gösterebilir. Örneğin kuduz kedi belirtileri arasında sık sık idrar yapıp, yara yerini kaşımasından, gözlerinin irileşmesinden, iştahının azalması yer alabilir. Ayrıca kuduzun kuluçka süresi kedilerde 1 ile 3 ay iken, köpeklerde bu süre 2 hafta ile 4 ay arasında değişkenlik gösterir.

Eğer aşıları yoksa ya da ısırılır ısırılmaz tedaviye alınmadıysa kuduz bir hayvan 1 hafta içinde ölecektir.

Kuduz Titre Testi

Yurtdışına çıkartılacak hayvanlara yapılması zorunlu tutulan, aşılanmış hayvana aşıdan en az 30 gün sonra kan testi yapılmasını öngören bir testtir. Gidilecek ülkenin şartlarına göre numunelerin bekleme suresi değişkenlik gösterir. Avrupa ülkelerine gitmeden en az 4,5 ay önceden test sürecinin başlatılması gereklidir.

Ücrete tabii bir test olmakla beraber T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı Veteriner Kontrol Merkez Araştırma Enstitüsü kaynaklarında 2021 test ücreti 706,86 tl idir. 

Yorum Yap

Yorum Yap