İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Astroloji
 3. Kova Burcu Özellikleri (2021-2022)

Kova Burcu Özellikleri (2021-2022)

Kova Burcu Özellikleri

22 Ocak – 19 Şubat arası doğan insanlar, dahilerin burcu olarak da anılan Kova burcu olmaktadır. Kendisinden önce oğlak, sonra son burç olan balık burcu gelir. Zodyak çemberinin 11. burcudur.

Elementi: Hava

Niteliği: Sabit / Erkeksi

Yönetici Gezegeni: Uranüs ve Satürn

Uğurlu Sayısı: 4

Uğurlu Günü: Pazar

Değerli Taşları: Labradorit, florit, ay taşı ve kehribar.

Metali: Alüminyum

Karşıt Burcu: Toprak burçları

Hayat Mottosu: Kurallara uyarım, kendi koyduğum kurallara!

Genel Özellikleri Olumlu ve Olumsuz Yönleri Fiziki Özellikleri Uyumlu Olduğu Burçlar İş Hayatı Sağlık Mitolojide Kova Burcu Kova Burcu Gezegeni Kova Burcu Yükselen Kova Burcu Kadını Kova Burcu Erkeği

Genel Özellikleri

Bir burcun gurubu (elementi) o burcun doğasını, genel özelliklerini ve mizacını belirler. Hava grubunda bulunan burçlar (Kova-İkizler-Terazi) genelde akıl ile ilişkilendirilir ve hava grubunun en akıllı burcu olarak bilinen kova burçları, özgürlüklerine son derece düşkündür.

Girdikleri ortamda bakış açılarından dolayı insanların beğenilerini alırlar. Yenilikçi bakış açısına sahiptirler. Topluma karşı ve insanlığa karşı da pek çok faydaları bulunur. Onlar sezgi ve muhakemesel zekadan meydana gelmiştir. Evrensel insanlık kardeşliğini sembolize ederler.

Kova burçları insanlara karşı sevecen tavırları ile tanınmaktadırlar, bencil insanlar değillerdir. Her ırkı ve cinsiyeti eşit tutarlar. Ne kadar modern bir görüntüye sahip olsalar da sabit fikirli ve inatçılardır.

Özgürlüklerine düşkünlükleri, otoritelerin direttiği düzene karşı çıkma, eşitliğe önem verme, değişimi savunma, açık fikirli, alternatif çözümler üretici oldukları görülür.

Olumlu ve Olumsuz Yönleri

İşte Zodyak silsilesinin asi burçlarının olumlu özellikleri:

 • Orijinal fikirli
 • Zeki ve aynı zamanda çok yaratıcı
 • Sağduyulu.
 • İnsanları oldukları gibi kabul etmeleri.
 • Empati
 • Arkadaşlık ve aşk ilişkilerinde de uyumlu bir yapıya sahip olmaları. Aynı zamanda dost canlısı bir burçtur.

Astrolojide burçların olumsuz özelliklerine gölge yön de denir. İşte Kova burçlarının olumsuz yönleri:

 • Dikkat çekmeye çalışmaları,
 • Meraklı olmaları,
 • Olmayacak hayalleri kurmaları
 • İnatçı bir burçtur ve sürekli kendi dediklerinin yapılmasını ister.
 • Herhangi bir tartışmada daima haklı olmak isteyebilirler.
 • Bazı zamanlar her şeyden şikâyet edebilir ve memnuniyetsizdir.
 • Özgürlüklerine aşırı düşkün oldukları için bağlanmakta zorlanabilirler ama birinin ilişkide sadakatini ölçmek için Venüs ve Ay burcuna da bakmak gerektiğini unutmayın.

Kova Burcu Fiziki Özellikleri

Kova burcu kadınlarında en dikkat çekici yerleri gözleri olur. Yüz hatlarına heyecanlı oldukları yansır. Saçları bakımlı ve ince tellidir. Alınları ise açıktır. Bakışları cansızdır ve göz kapakları ise düşüktür. Sıklıkla kaşlarını kaldırırlar ve bu da insanların daha çekici olmasını sağlar. Orantılı bir çene yapısına sahiptirler. Dudak yapıları biçimli ve hoştur. Küçük buruna sahiptirler. Giyim konusunda modayı takip etmezler kendilerine ait stilleri bulunur. Canlı renkler tercih ederler ve ilginç kıyafet seçimleri vardır.

Kova burcu erkeği ise fiziksek yönden oldukça çekicidir. Bakışları da ayni şekilde etkileyicidir. Erkeklerde bakımlı ve ince telli saclara sahiptir. Alınları açıktır. Kova burcu erkeği ruh haline göre giyinir. Kendine ait stilleri bulunur. Modayı takip etmezler. Burunları da genel olarak küçüktür.

Kova Burcunun Uyumlu Olduğu Burçlar

Kova burcu kadınının uyumlu olduğu burçlar;

İkizler – Kova

İkisi de hava grubu olduğu için birbirlerinin dikkatini ışık hızıyla çekebilirler. Kova’nın ayakları yere sağlam basan doğası, İkizler’in eğlenmeyi bilen doğası ile birleşince oldukça uzun soluklu bir birliktelik ortaya çıkabilir.

Terazi – Kova 

İkisi de sosyalleşmeye, enerjilerini harcamaya, aynı şeylere merak duymaya meyillilerdir. Birbirlerini gördükleri andan itibaren çekim hissederler. İkisi de yeni bilgiye açtır.

Aslan – Kova

Bu iki burç birbirine taban tabana zıtlardır. Ancak Aslan’ın kendisini düşünen, duygusal yapısına karşı Kova’nın çevresini düşünen mantıksal yapısı birbirini tamamlar. İkisi de sabit nitelikli burçlardır. Düşünceleri kolay kolay değişmez.

Kova Burcu İş Hayatı

Kova burçlarının iş hayatında bakıldığında üretken orijinal ve hayal güçleri oldukça geniş olduğu görülür. İş hayatında kendisine çok güvenir, radikal kararlarda alabilir. Yeni girişimler kurmak, sosyal sorumluluk projelerinde çalışmak isteyebilirler. Maddi açıdan daima zor durumdadırlar çünkü daima paralarını harcamaları gereken birçok yer vardır.

Sanatta yahut bilimde başarılı olma olasılıkları çok yüksektir. Sıradan işler onlara göre değildir. Örneğin memur olmak konusunda çekingen davranabilirler. Çalış, para kazan, emekli ol çemberi onlara göre değildir. Çalışırken eğlenebilecekleri bir iş bulduklarında minik birer işkoliğe dönüşebilirler. Yine de bu, onların sosyal çevrelerini ihmal edeceği anlamına gelmez.

Kova Burcuna Uygun Meslekler

 • Uzay bilimci, Mucit
 • Astronot,
 • Yoga eğitmeni
 • Fotoğrafçı
 • Pilot
 • Astrolog, uçak mühendisi,
 • Sosyal medya uzmanı,
 • Teknik ressam

Kova Burcu Sağlık

Kova burcu ekip çalışmasını sever. Metabolizmaları çok hassastır. Doğal ilaçlar tercih etmesi vücuduna iyi gelir. Kovaların bilekleri çok hassastır bunun içinde spor esnasında dikkatli davranmaları gerekir. Spor hayatlarında önemli bir yere sahiptir. Vücutlarına çok özen gösterir ve değer verirler. Herhangi bir rahatsızlık hissettiklerinde anında doktora görünürler. Bıçak altına yatmaktan da korkmazlar.

Mitolojide Kova Burcu

Kova Burcu Özelliakleri (2021-2022) (2)
Tros’un oğlu Ganymedes temsili

Kova burcunun simgesi Mısır tanrısı olan Hopi’ye dayanmakla birlikte, onunla ilişkilendirilmesindeki en büyük sebep Nil nehrinin taştığı dönemlerde Mısır tanrısı Hopi’nin elinde tuttuğu iki kabın resmedilmesidir. Kova burcunun da simgesi bir adamın elindeki küple su boşaltmasının tasviridir.

Ayrıca Yunan mitolojisinde kova burcu; Zeus’un sevgililerinden, ölümlülerin en güzeli olarak kabul edilen, Troya’yı kuran Kral Tros’un oğlu Ganymedes ile özdeşleştirilir. Zeus sevgilisini ölümsüz kılmak adına kova takım yıldızına çevirmiştir.

Tarih boyunca kova burçları su kapları veya ölülerin küllerinin konulduğu kaplarla özdeşleştirildiği gibi, İbranice “delphi” diye anılarak, ibraniler için oldukça önemli olan arınma ile de özdeşleştirilmiştir.

Mitolojilerde genelde eril enerji ve erkeklerle sembolize edilse de Babil mitolojisinde, Gula adı verilerek çocuk doğumları ve ölümleriyle ilgili olan bir ana tanrıçayla da özdeşleştirilir.

Kova Burcu Gezegeni

Kova burcu üzerinde etkili gezegenler Uranüs ve Satürn gezegenidir. İki yönetici gezegene sahip olan tek burçtur.

Satürn Kova burcuna zaman yönetimi ve sabır verir. Düşünce sistemi yönünden farklı olma özelliğini ise Uranüs gezegeninden alır. Satürn de kova burcuna her isi zamanında yapmayı aşılar.

Kova burçları özelliklerinin genelini Uranüs gezegeninden alır. Uranüs kova burcu üzerinde oldukça etkili bir gezegendir.

Kova Burcu Yükselen

Yükseleni kova olan insanlar dürüsttür. Aynı zamanda içtendir. Yürekleri saf ve temizdir. Aşk konusunda oldukça sabittirler. Aşkın devamlılığına ve sevginin devamlılığına önem verir. Aşkta tutkuludur. Herhangi bir olayda kin tutulmaz. Etrafına karşı güler yüzlü ve pozitiftirler. Bilimsel yazılar ilgilerini çeker. Müziğe ve edebiyata karşı eğilimlidirler.

Yükselen Kova ile ilgili daha detaylı bilgi almak istiyorsanız aşağıdaki yazımız tam size göre:

Yükselen Kova Burcu Özellikleri
Yükselen Kova Burcu Özellikleri

Kova Burcu Aşk Hayatı ve Kova Burcu Kadını hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz aşağıdaki yazımıza bakabilirsiniz:

Kova Burcu Kadını
Kova Burcu Kadını Özellikleri (2021-2022)

Kova Burcu Erkeği hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz aşağıdaki yazımıza bakabilirsiniz:

Kova Burcu Erkeği
Kova Burcu Erkeği Özellikleri (2021-2022)
Yorum Yap

Yorum Yap