İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Hayvanlar
 3. Korat Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Korat Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Korat Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Korat kedisi, Tayland halkı tarafından şans getirdiğine ve kötü ruhlardan koruduğuna inanılan evcil bir kedi ırkıdır. 14. yüzyıl soyluları tarafından güzelliğinden etkilenilerek hediye aracı olarak görülmüş, edebi eserlere konu olmuştur.

1800’lü yıllarda Mavi siyam, Mavi Rus isimleri ile bilinse de, ilk kez 1967 yılında “Tayland Menşeili Korat” olarak literatürde yerini almıştır. Tayland dilinde Korat, tohum anlamına gelmektedir. Koku duyularının gelişmiş olması sebebi ile çiftçiler tarafından da yetiştirildiği bilinmektedir.

Mavi Rus kedisi ile ilgili bilgiler için tıklayınız.

Korat Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Çocuklarla Arası 69%
Zeka 60%
Oyunculuk 58%
Bakım İhtiyacı 64%
Eğitilebilirlik 40%

Korat Kedisi Özellikleri Nelerdir? Karakteristik Yapısı

Bazı fiziksel özellikleri ile diğer kedi ırklarından kolaylıkla ayrıt edilebilirler.

 • Gümüş, mavi renkte, kısa yumuşak parlak tüylere sahiptir
 • İri yuvarlak gözlü, sarı-kehribar, sarı-yeşil renklerde olabilir
 • Uçları oval, büyük kulaklıdır
 • Kalbe benzeyen üçgen biçimli kafa yapıları vardır
 • Patileri ovaldir
 • İnce parlak kısa tüylere sahiptir
 • Orta boylu zarif yapılı olup, 7 Kg ağırlığa ulaşabilir.

Sahiplerine son derece bağlıdır. Yabancılara pek ilgi göstermez. Diğer evcil hayvanlar ile uyumludur, ancak paylaşmayı sevmez. Sürekli ilgi duyulmasını, oyun oynamasını, sahibi ile konuşmayı sever. Aşırı gürültüden, kaba konuşmalardan hoşlanmaz. Sahibi ile uyumak en sevdiği şeyler arasındadır. Asildir, bunu bulunduğu ortamda hemen hissettirir, bağımsızlıklarına düşkündür, ancak yalnız kalmayı sevmezler.

Korat Kedisi Bakımı

Tüyleri kısadır. Az tüy dökerler, haftada bir taranması yeterli olur. Aylık kulak temizliğinin yapılması, düzenli olarak dişlerinin fırçalanması yeterlidir. Obez olmaya yatkındırlar. Bu sebepten beslenmesinde yeterli protein ve gıda verilmesi gerekir. Aşırı gürültülü ortamlardan uzak tutulmalıdır. Ev ortam sıcaklıkları ideal ortamlardır.

Korat Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Korat Kedisi Çiftleştirmek

Her kedi cinsinde olduğu gibi Korat kedilerinde de dişi ve erkek oluşlarına göre kızgınlık dönemi değişiklik göstermektedir. Dişiler 5-6 ay, erkekler 1 yıl kızgınlık dönemi yaşayabilir. Her iki cinste çiftleşme döneminde aynı davranışları sergiler. Her ne kadar erken dönemde de kızgınlık oluşsa da 3 yıldan önce çiftleştirilmesi uygun değildir. Olgunlaşması beklenmelidir.

 • Sahibinden uzaklaşarak evden kaçmak ister
 • Davranışları değişir, daha önce edindiği alışkanlıklardan uzaklaşır
 • Çevresine zarar vermeye başlarken
 • Tuhaf sesler çıkartır, rahatsız edicidir
 • Cinsel organlarında şişkinlik olur
 • Tuvalet alışkanlıklarını yerine getirmez, içgüdüsel olarak farklı yerlere dışkılar

Kediniz bu davranışları sergiliyor diye endişelenmeyin, kızgınlık dönemi sona erdiğinde eski davranışlarını tekrar dönecektir. Çiftleşmesi için ortam sağlamanız, bu dönemin kolay atlatılmasına yardımcı olur. Sağlıklı bir çiftleşmeden sonra dişinin hamileliği yaklaşık 58-65 hafta sürer.

Olağan durumlarda doğumda herhangi bir yardıma gereksinim duymaz. Doğum esnasında ortamın normalden biraz daha sıcak tutulması, ışıksız ve sessiz bir ortam sağlanması yeterli olur.

Yavru Korat Kedisi Bakımı

İlk doğumda 1-3 arası, sonraki doğumlarında 5 yavru doğururlar. Özel bir bakım gerektirmez, ancak hastalıklara genetik yatkınlıkları sebebi ile steril ortamlarda bulundurulması, testlerinin zamanında yaptırılması önem arz eder. Gerçek göz rengini yaklaşık bir yıl içinde tamamlar, ruhsal ve fiziksel gelişimleri 4-5 yılda hem cinslerinden biraz daha uzun sürede tamamlar. Bulunduğu ortamın normalden biraz sıcak, su ve mama kaplarının sıklıkla steril edilmesi uygun olacaktır.

Her ne kadar kendi temizliğini gerçekleştirse de tüylerinin derisini tahriş etmeden yumuşak fırça ile taranması gerekir. Yavru ölümlerinde, Korat cinsi yavrular ilk sıralardadır. İlk 6 ayları en hassas oldukları dönemdir. İlk alışkanlıklarını da bu sürede elde ederler.

Korat Kedisi Sağlığı

Doğuştan gelen genetik hastalıkları olabilir, bunun belirlenmesi için doğumdan itibaren bir veteriner kontrolünden geçmesi yerinde olacaktır. Bağışıklık sistemi gelişmiş, doğal yollardan büyümesini tamamlayan bir ırktır. Kiloya bağlı şeker ve kalp yetmezlikleri görülme oranı yüksektir. Dişilerde 3-4 Kg, erkeklerde 4-5 Kg kadar olmalarına dikkat edilmelidir. Aldığı besini yakması için oyun gibi aktiviteler edinmesi sağlanmalıdır.

Korat Kedileri Ne Kadar Yaşar?

Olağan yaşam süreleri 15-16 yıldır. Beslenmesinde gerekli özenin gösterilmesi, ölçülü ve kaliteli gıdalar verilmesi durumunda 18-20 yıla kadar yaşayabilir.

Yorum Yap

Yorum Yap