İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Tarih
  3. Komplo Teorisi Nedir? En Büyük 5 Komplo Teorisi

Komplo Teorisi Nedir? En Büyük 5 Komplo Teorisi

Komplo Teorisi

Bazen insanlığın geçmişine, bazen bugüne, bazen de geleceğe dair bir sürü komplo teorisi bulunuyor. Peki insanlar neden komplo teorilerine inanır? 

Maslow’un belirttiği gibi; insanın kendisini, çevresini ve çevresinde olup bitenleri bilme ve nedenini anlama ihtiyacı; bireyin en önemli ihtiyaçlarından biridir. Maslow’a göre bu ihtiyaç, insanların kendilerinde var olan potansiyellerini ortaya çıkarmaları ve bu potansiyeli fark etmeleri için oldukça önemlidir. Ancak bu gereksinim her zaman karşılanamayabilir. Bu noktada bireyin kendi düşünce ve inançlarıyla çelişmeyen, olaylar arasında neden sonuç ilişkisi kurmasına olanak tanıyan basit bir komplo teorisi oluşturmak en kolayı. gibi gözükür.

Bu yazımızda bilinen en büyük 5 komplo teorisini sizin için derledik:

Apollo 11 Aya Gitmedi!

Komplo Teorisi

Bazı komplo teorisyenleri, Apollo uzay aracını aya NASA’nın göndermediğini ve tüm bu görüntülerin hayal ürünü olduğunu söylüyor. Bunun neden olarak ise, ayda çekilen fotoğraflarda gölgelerin yanlış yöne düşmesinin ve Ay’da takımyıldızların olmamasının garip olduğunu öne sürüyorlar. Bu görüntülerin sadece kamera görüntüleri olduğunu söylüyorlar.

Shakespeare, Shakespeare değildi!

Komplo Teorisi

Bazı komplo teorisyenleri Shakespeare’in Francis Bacon, Christopher Marlowe, William Stanley veya Edward de Vere olduğunu iddia ediyor. Bazı teorilere göre onun Iraklı şair Şeyh Zübeyr olduğu iddia ediliyor. Teorilerini eserlerindeki İslami etkileri göstererek savunuyorlar. Komplo teorisyenleri, Shakespeare’in eserlerinden birkaçının onun adını taşıdığını, diğer eserlerin ise bu yazarlardan alıntılar olduğunu iddia ediyor. Kısaca büyük İngiliz yazar Shakespeare’in kendisi değil miydi?

Bermuda Şeytan Üçgeni

Komplo Teorisi

Bermuda Şeytan Üçgeni, Atlantik’te birçok uçak ve geminin kaybolduğu ve bazı paranormal olayların yaşandığı bölgenin adıdır. Kimsenin açıklayamadığı bu gizemli olay, bilim adamları da dahil olmak üzere birçok kişi tarafından yıllarca “bazı doğaüstü güçlerin yaptırımı” olarak algılanmış ve bu şekilde ortaya çıkmıştır. Uzun bir süre boyunca, düzenli aralıklarla birçok tekne burada kayboldu. Bu bölgede iz bırakmadan kaybolan araç (deniz, hava) sayısının 200 civarında olduğu biliniyor.

Prenses Diana, İngiliz Kraliyeti Tarafından Öldürüldü!

Komplo Teorisi

Komplo teorisine göre,  asil duruşu ve şık giyimiyle İngiliz halkının kalbini çalmış Prenses Diana Fransa’nın başkenti Paris’te öldürüldü. Diana’nın Dodi Al Fayed ile olan ilişkisi kraliyet ailesi için bir tehdit oluşturduğu için cinayeti bir kaza gibi gösterildi; Dodi El Fayed Prenses Diana’ya olan aşkıyla açıklamıştı ve ikili 31 Ağustos 1997’de öldü.

Önerilen Yazı
24 Yıl Önce Ölen Prenses Diana’nın Esrarengiz Hayatı

ABD 11 Eylül’ü kendisi yaptı!

Komplo Teorisi

Eylül 20014 United Airlines ve ABD’nin kuzeydoğu Kaliforniya’daki havalimanlarından kalkan American Airlines uçakları, terör örgütü El Kaide’nin 19 üyesi tarafından kaçırıldı. American Airlines Flight 11 ve United Airlines Flight 175, New York’taki Dünya Ticaret Merkezi’nin Kuzey ve Güney Kulelerine düştü. 110 katlı iki kule çarpmanın ardından 1 saat 42 dakika sonra çöktü. Çökmenin etkileri nedeniyle, Dünya Ticaret Merkezi yakınındaki 7. Dünya Ticaret Merkezi Kulesi gibi bazı binalar yıkıldı. Komplo teorisyenlerine göre saldırı, ABD tarafından Ortadoğu’ya saldırmak ve petrole erişim sağlamak için bir bahane olarak sahnelendi.

Yorum Yap

Yorum Yap