İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Kombi su basıncı ne olmalı?
Trendlerdeki Yazı

Kombi su basıncı ne olmalı?

Kombi su basıncı ne olmalı? Su basıncı 0,5'in altına düşerse ne olur, basınç nasıl yükseltilir? Merak ettiğiniz tüm soruların cevabı konuneydi'de.


Günümüzde en yaygın kullanılan ısınma yöntemlerinin başında doğalgaz gelmektedir. Ancak bakımlarını ihmal ettiğimiz kombilerde genellikle kış aylarında su basıncı problemi görüşmektedir. Bu yazımızda kombi su basıncı ne olmalı, neden düşer, nasıl yükselir gibi çok merak edilen sorulara cevap bulabilirsiniz.

Kombi su basıncı ne olmalı?

Doğalgaz ile çalışan kombilerde bulunan eşanjör adında bir parça bulunmaktadır. Bu parça suyun anlık ısınmasını sağlar ve saniyeler içinde suyu ısıtmak için kendisi de çok yüksek ısılara çıkar. Eşanjör’ün çok yüksek ısılara dayanabilmesi için içinde sürekli su olmalıdır. İçinde sürekli su olmazsa ısındığı an delinir ve kullanılmaz hale gelir. Bu nedenle kombi su basıncı 1,5 veya 2,0 bar aralığında olmalıdır.

Eğer bu değerler 1,5 bar altında ise kombinizi kapatıp anında su takviyesi yapmalısınız. Bu durumu görmezden gelir müdahale etmeseniz, eşanjörü yakabilir veya farklı arızalara yol açabilirsiniz.

Kombi su basıncı ne olmalı?

Kombi su basıncı neden düşer?

Bir çok nedeni olsa da, su basıncı düşme problemi genellikle tesisatta oluşan sızıntılardan kaynaklanmaktadır. Kombinin sürekli su eksiltme problemi eskiden, tesisat sökülerek bulunmaktayken şimdilerde gelişen teknolojiyle birlikte termal kameralar ve kimyasal kapatıcılar sayesinde problemin oluştuğu nokta anında tespit edilip onarılabiliyor.

Su basıncı probleminde öncelikle kimyasal uygulaması yapılıyor. Tesisatın büyüklüğüne göre hesaplanarak sisteme dahil edilen kimyasal, sızıntı olan bölgeye ulaşıp, deliğin kapanmasını sağlıyor. Tabii bu uygulama her zaman başarılı olamıyor. Sızıntı kimyasalın kapatamayacağı derecedeyse devreye termal kamera giriyor. Termal kamera ile sızıntı olan bölge tespit edilip, onarım sağlanıyor. Tabi bu işlemleri yapmak için kombi yetkili servisinizi arayıp destek talep etmeyi ihmal etmeyin.

Kombi su basıncı nasıl yükselir?

Günümüzde kullanılan kombilerde emniyet ventili bulunmaktadır. Bu emniyet sistemi su basıncı  3 barın üstüne çıktığında devreye girer. Devreye giren sistem fazla su basıncını tahliye ederek, oluşabilecek zararların önüne geçer. Eğer kombideki su basıncı 0,5 veya 0,8 altına düşerse, bu durumda kombideki düşük su basıncı emniyeti devreye girer. Bu sistemde kombinin susuz çalışıp yanmasını engeller ve cihazı devreden çıkarır. Tekrar kombinin devreye girmesi için yukarıda belirttiğimiz 1,5 veya 2,0 bar aralığında su yüklemesi yapmanız gerekmektedir.

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap