1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Kısaca Napoleon Bonaparte kimdir? Hayat hikayesi

Kısaca Napoleon Bonaparte kimdir? Hayat hikayesi

Bu yazıda tarihe adını başarılarıyla yazdırmış Napoleon Bonaparte'in hayat hikayesini ele aldık. Napoleon Bonaparte'in kaybettiği ilk savaş hangisidir? Napoleon neden ölmüştür? İşte kısaca Napoleon Bonaparte'in hayatı.

featured

İyi bir savaşta kazanmak için ne gereklidir diye sormuşlar “para, para, para” diye cevap vermiş Napoleon Bonaparte. Gelin tarihe adını yazdıran Napoleon Bonaparte‘ın hayatına yakından bakalım.

1789 yılında Fransız devrimi tarihte her anlamda reformların yapıldığı bir dönüm noktasıydı. O sıralarda genç bir subay olan Napoleon Bonaparte Fransız ordusunun başına getirildi. Askeri alanda olduğu kadar Hukuki ve Sosyal alanda da önemli başarılar elde etti. Hayatının 20 yılı savaşlarla geçti. En büyük amacı Fransa’yı Avrupa’nın en güçlü devleti yapıp Akdeniz’e kadar her yeri topraklarına dahil etmekti. Neredeyse tüm Avrupa ülkeleriyle savaştı. İtalya galibiyetinden sonra ünü daha da arttı. İngiltere’ye doğrudan saldırmak yerine, onun bir parçası olan Mısır’a girdi ve Malta adasını aldı. Fakat girdiği her savaşı kazansa da Rusya’ya işgal girişiminde başarısız oldu. Onun yenilgisi Avrupa güçlerinden oluşan koalisyon güçlerine cesaret verdi ve waterloo savaşında yenildi. Rus generali işgal edilen topraklarını geri aldı. Napoleon Bonaparte imparatorluğu sırasında sayısız zaferler kazanmıştı. İdari alanda da reformlar gerçekleştirerek Valilerin ve Belediye Başkanlarının siviller arasından seçilmesini sağlamıştı. Fransa Bankasını kurmuş ve bir çok yeniliğe imza atmıştır.

NAPOLEON’UN EVLİLİKLERİ

Napoleon’un eşi Joséphine de Beauharnais Fransa’nın en gözde ve çekici kadınlarından biriydi. Aralarında doğan aşk evlilikle sonuçlandı. Bu güçlü kadın hem Napoleon’a hemde imparatoriçeliğe sahip olmuştur. Napoleon, Joséphine’den bir çocuk istiyordu. Ama bu isteği gerçekleşmeyince evliliğini bitirdi ve Marie Louise ile evlendi.

Marie’den erkek evlada sahip olan Napoleon oğlunu 22 yaşında tüberküloz’dan kaybetti. Bir imparator olarak gösterdiği onca görev ve etkili gücüne karşın başta Waterloo savaşı ve uğradığı diğer yenilgiler onun sonunu hazırladı.

Kısaca Napoleon Bonaparte kimdir?

NAPOLEON NASIL ÖLDÜ?

Devlet içinde kendisine karşı olanların kışkırtmaları sonuç verdi ve görevde alındı. 51 yaşındayken sürgünde mide kanserinden hayatını kaybetti. Daha sonra yapılan araştırmalarda saç telinde yoğun arsenik bulundu. Bir iddiaya göre Napoleon’un zehir verilerek yavaş yavaş öldürüldüğü düşünülüyor.

Tarihin en unutulmaz isimlerinden biri olan Napoleon Bonaparte tutkuları gücü ve savaşlarıyla anılırken, diğer önemli insanlar gibi hakkında çok şey yazılıp çizilmiştir. Onunla ilgili en güzel anekdotlardan biri bizim için söylediği şu sözler olmuştur; “Dünyada tek devlet olsa, merkezi İstanbul olurdu.”

Yorum Yap

Yorum Yap