İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Tarifler

Kış Aylarının Vazgeçilmez Tatlıları – 5 Kış Tatlısı Tarifi

Kış Aylarının Vazgeçilmez Tatlıları – 5 Kış Tatlısı Tarifi
+ - 0

Kış demek soğuk kış akşamlarında çayın yanına yapılan lezzetli bir tatlı demektir. Kış aylarının gelmesi ile birlikte bütün diyetler bir kenara bırakılır. Yaz aylarında kilo alırım korkusu ile yenmeyen tatlılar ortaya çıkar. Kış aylarında mevsimine göre tatlı olanakları mevcuttur. Bunların başında kabak yer almaktadır.

İşte sizin için nefis 5 Kış tatlısının tarifi!

Balkabağı Tatlısı

balkabağı tatlısı
Balkabağı Tatlısı

Balkabağının mevsimi bellidir. Havalar soğumadan balkabağı yemek mümkün değildir. Yaz aylarında her ne kadar aranıp bulunsa da kışın yenilen kabağın yerini tutmaz. Balkabağı tatlı yapımına en uygun olan kış sebzelerindendir. Toprakta yetişip de nasıl bu kadar lezzetli bir tatlı olabilir diye soranlara balkabağının püf noktalarını hatırlatmakta fayda var.

  • En iyi balkabağı tatlısı yeni soyulmuş olan kabaktan yapılır.
  • Kabağın kabuk altındaki yeşil kısımlarını çöpe atmayın, kabağın ince bir şekilde soyulması gerekmektedir.
  • Balkabağı bir gün önceden şekerde bekletilmelidir. Bu şekilde tatlı hiç ilave su koymadan pişirilebilir.

Kış aylarının en sevilen tatlılarından olan balkabağını yerden üzerine biraz kaymak ve ceviz koymakta tadını ikiye katlayacaktır.

Ayva Tatlısı

Ayva Tatlısı
Ayva Tatlısı

Ayva tatlısı kış aylarında yapılan ve tadından yenmeyen bir başka tatlı türüdür. Ayva bir kış sebzesidir. Yaz aylarında ayva bulmak pek mümkün değildir. Yaz aylarında bulunan ayva ile ayva tatlısı yapmak imkansız gibi bir şeydir. Ayvanın yeni çıkanı ve tazesi ayva tatlısı için en uygunudur.

Su kıvamı yerindedir. Ayrıca ekmek ayvası diye satılanlar yumuşaktır. İyi bir ayvaya denk gelinmezse ayva tatlısı güzel olmayabilir. Bundan dolayı ayva alırken sert ve büyüklerinden almakta fayda vardır. Ayva kalitesini dış görüntüsü ile belli eden bir meyvedir. İyi bir ayvanın rengi parlaktır ve hoş bir kokusu vardır. Kış aylarında ayva tatlısı yağmak eve hoş bir koku verir.

Ayva tatlısı yaparken ayvaya kırmızımsı rengini veren çekirdeklerini asla çöpe atmamak gerekir. Çekirdekler ayrıldıktan sonra tatlının içine atılmalıdır. Ayrıca ayva tatlısına kabuk tarçın ve birkaç karanfilde eklenmesi gerekir. Tatlının kısıt ateşte ve uzun vadede pişeni makbuldür.

Portakallı Sütlaç

portakallı sütlaç
Portakallı Sütlaç

Sütlaç yaz kış demeden her daim yenilebilecek tatlılardan bir tanesidir. Sütlacı sevmeyen yoktur. Özellikle de anne sütlacı kıvamında tutturulmuşsa kimse hayır demez. Kış aylarında sütlaç sıcak evde kahve eşliğinde harka olur. Portakallı sütlaç ise portakalların çıkması ile sütlaca eklenen harika lezzetlerden bir tanesidir.

Portakallı sütlacı kimi insan sadece portakal kabuğunu kullanarak yaparken kimi ise portakalın suyunu da ilave ederek yapmaktadır. Portakal suyu devreye girdiği zaman sütlaç turuncumsu bir renk alsa da tadı damaklarda kalmaktadır. Portakal suyu eklenecek sütlaçta şeker biraz kısmakta fayda vardır. Taze portakallar her zaman tatlı olur ve bu sütlacın tadını artırabilir.

Balkabağı Püreli Muhallebi

Balkabağı Püreli Muhallebi

Balkabağı başlı başına bir tatlı olmanın yanı sıra diğer tatlılara da eşlik etmektedir. Balkabağı kış aylarında en güzel püre olabilecek tatlılardan bir tanesidir. Gerek bir pastanın üzerine gerekse bir muhallebinin üzerine gelebilir. Burada balkabağını püre haline getirmeden önce tatlı haline getirmek gerekmektedir. Çiğ kabağı püre yaptım gibi bir şey olması mümkün değildir.

Püre haline getirilen balkabağı enfes bir muhallebinin üzerini süsleyebilir. Bu ister porsiyonluk kaselerde olur isterse geniş bir pasta kalıbında olsun her şekli harikadır. Balkabağı püresinin üzerine en güzel ceviz yakışacaktır. Çocuklarında en sevdiği tatlılardan bir tanesidir. Oldukça yumuşak olan kabak ve muhallebi ikilisini küçük yaştaki çocuklara bile rahatlıkla yedirebilirsiniz.

Ekmek Kadayıfı

ekmek kadayıfı
Ekmek Kadayıfı

Ekmek kadayıfı demek illa hazır alınan bir tatlı demek değildir. Ekmek kadayıfı pekala ev de yapılabilir. Üstelik kış tatlıları arasında da en hafifi ve en sevilenlerden bir tanesidir. Ekmek kadayıfı misafir olan akşamlara da çok güzel yakışmaktadır. Özellikle yemekte balık varsa ve sonrasında tatlı aranıyorsa ekmek kadayıfı çok yakışacaktır.

Ekmek kadayıfı yapmak zor gibi görünse de oldukça kolay ve çabuk yapılan tatlılardan bir tanesidir. Fazla malzeme gerektirmeyen oldukça hafif diğer taraftan da şerbeti ile insanın gözünü doyuran tatlılardandır. Ekmek kadayıfı demek üzerine koyulan lezzetli bir kayma demektir. Kaymak yoksa ekmek kadayıfı aranılan lezzeti vermeyebilir.

 

Yazar Hakkında

Yorum Yap