1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Kış Depresyonuyla Savaşmak İçin 5 Öneri

Küçük değişikliklerle kış depresyonunu önleyebilirsiniz.

Kış Depresyonuyla Savaşmak İçin 5 Öneri
+ - 0

Mevsimsel duygu durum bozukluğu olarak bilinen ‘kış depresyonu’ gerçek bir sorun ve bir depresyon türü olarak karşımıza çıkıyor.  Daha önceki Kış Depresyonu Ne Demek? Belirtileri Nelerdir? yazımızda kış depresyonundan detaylı bahsetmiştik.  Peki kış depresyonuyla nasıl başa çıkabiliriz? Bunun için size harika 5 öneri hazırladık.

Düzenli Beslenin

Havaların soğumasıyla birlikte vücutta bazı metabolik değişiklikler başlar. Günlük enerji, vitamin ve mineral ihtiyacımız artar. Vücudun C vitamini takviyesine ihtiyacı vardır. Yeşil sebzeler, turunçgiller, domates, patates ve kuşburnu bol miktarda C vitamini içerdiğinden onları yiyerek vücudunuzu güçlendirebilirsiniz.

Perdeleri Açın

Evinizdeki perdeleri açık tutun. Bu şekilde içeriye mümkün olduğunca fazla gün ışığı girmesini sağlayabiliriz. Gün ışığının olduğu açık havada düzenli egzersiz yapmak da size iyi gelecektir. Ayrıca kışın güneşli günlerde kapalı mekanlarda fazla vakit geçirmemeye çalışın.

Renkli Giysiler Tercih Edin

Turuncu, açık yeşil ve sarı gibi renkler sizi sıcak ve neşeli tutacaktır.

Müzik Dinleyin

Sabah uyandığınızda hemen radyonuzu açın. Mutlu şarkılar çalan bir istasyon seçin ve müziği güne hazırlanmak için kullanın.

Evinizi Renklendirin

Çalışırken masanızdaki tüm koyu renkleri kaldırın. Masanızı renkli objelerle dekore ettiğinizden emin olun. Kullandığınız kalemlerin ve defterinizin de renkli olmasına dikkat edin.

Yazar Hakkında

Yorum Yap