1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Kış Depresyonu Ne Demek? Belirtileri Nelerdir?

Kış Depresyonu Ne Demek? Belirtileri Nelerdir?

Sabah uyandığımızda hala zifiri karanlık. Kış depresyonu kapıda!

featured

Güneş ışığı eksikliği vücudun biyolojik saatini bozar. Sürekli uyumak istiyoruz, yorgun hissediyoruz ve artık hayattan zevk alamıyoruz. Bu belirtilerle ortaya çıkan “kış depresyonu” çözümsüz değildir.

Kış aylarında, olumsuz hava koşulları nedeniyle gün içinde genellikle ışığa aç kalırız. Aydınlık hava gün içinde biraz yüzünü gösterse de tüm gün çalışanlar akşam iş çıkışı eve gittiklerinde yine karanlık hava ile karşı karşıya kalıyorlar. Kış aylarında havanın bu kadar bulutlu ve kapalı olması insanın tüm neşesini bozarak, çoğu zaman kendimizi uykusuz, karamsar ve yorgun hissetmemize neden olur.  Bu belirtiler bağlamında tıp dünyasında mevsimsel depresyondan söz edilebilir: Kış Depresyonu

Kış Depresyonu Belirtileri Neler?

  • Yorgunluk
  • Uyuşukluk
  • Sinirlilik
  • Hazımsızlık gibi semptomları içeren “kış yorgunluğu” depresyona yol açar.

Uzmanlar, kış depresyonunun büyük bir sorun olduğunu söylüyor. Yağışlı, karanlık havaların başlaması ve güneş ışınlarının azalmasıyla birlikte insanlar rahatlıyor. Bu süre zarfında birçok insan kendini sürekli yorgun, aç ve depresif hissetmesi sonucunda, kaçınılmaz olarak karbonhidrattan zengin besinler tüketir ve uyku ihtiyacı artar. Işıktan mahrum kalan bedenlerde şiddetli yorgunluk olur. Işığın bol olduğu ortamlarda yaşayan insanların moreli daha yüksektir.

Kış Depresyonu Neden Olur? 

Bu mevsimsel duygu-durum bozukluğundan “epifiz bezi” sorumludur. Melatonin üreten bu hormonun etkileri sakinleştiricilerinkine benzer. Kişiyi hareket edemez hale getirir, ruh halini olumsuz etkiler, uykulu ve yorgun yapar. Çoğu zaman 10-12 saat uyuduğumuz halde dinlenemiyor gibi hissedersiniz.

Her zaman bir şeyler yemek istersiniz; özellikle tatlı şeyler. Bu hormon sadece karanlıkta üretilir. Buna karşılık ışık, gözün retinası tarafından alınır ve sinir yolları yoluyla epifiz bezine iletilir; melatonin üretimini azaltır ve kişi zihinsel olarak daha mutlu hisseder.

Kış Depresyonu Nasıl Geçer?

Kış depresyonu için en iyi ilaç; Aydınlık ortamlarda bulunmak ve güneşli, açık havadan yararlanmak ve yürüyüş yapmak. Özellikle kuruyemiş gibi enerji veren besinlerin tüketimi depresyon riskini azaltır. Depresyon ilerlemişse ve kişi daha kötü hissediyorsa hemen bir psikoloğa görünün.

Depresyon Daha Çok Kadınları Etkiliyor

Kış depresyonu kadınların %80’inde görülür. Bunun temeli, kış depresyonunun pms sendromuyla birleşebilmesidir. Yani kadınlar, erkeklere oranla 2 kat daha fazla depresyona girmektedir. Gebelik ve loğusalık dönemleri, kadınlarda depresyon sorununu daha çok ortaya çıkarmaktadır.

Önerilen Yazı
Kış Depresyonuyla Savaşmak İçin 5 Öneri
Yorum Yap

Yorum Yap