İlginizi Çekebilir

İçindekiler

Kepler, NASA tarafından uzaya fırlatılan, güneş dışındaki gezegenleri keşfetmek için kullanılan teleskoptur. Teleskop ismini gezegenlerin yörüngelerinin elips şeklinde olduğunu bilen Alman bilim insanı, Johannes Kepler‘den almıştır.

Kepler teleskobu kaç gezegen keşfetmişti?

NASA’nın güneş sistemi dışındaki gezegenleri keşfetmek için kullandığı ilk atmosfer dışı teleskop Kepler görev süresini tamamladı. 9 yıldır derin uzaydaki keşif yolculuğu sonrası yakıtı biten Kepler, Güneş Sistemi dışında tam 2 bin 600 gezegen keşfetti.

Aynı zamanda Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) geçtiğimiz yıl Kepler Teleskobunun 100’den fazla Dünya boyutlarında yaşanabilir yeni gezegen keşfettiğini duyurmuştu.

Kepler teleskobu neden imha ediliyor?

9 yıldır NASA’nın güneş gezegenleri dışındaki gezegenleri keşfetmek amacıyla kullandığı Kepler Teleskobu yakıtı bittiği için imha ediliyor. Teleskobun imhasının nasıl gerçekleşeceği konusunda şimdilik net bir bilgi bulunmamaktadır.

Öte yandan 2013 yılında direksiyon sisteminde mekanik bir arza yaşanan teleskop, NASA’nın tahmin ettiğinden daha uzun süre hizmet verdi. Emekliye ayrılan Kepler Teleskobunun yerini, TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) veya Hubble Uzay Teleskobu’na bırakması bekleniyor.

İki teleskop arasındaki belirsizliğin, Hubble Teleskobundan kaynaklandığı biliniyor. 2019 yılında tanıtılması beklenen Hubble, teknik geliştirmeler nedeniyle 2021 yılına ertelendi. Erteleme kararının gerekçesi ise; olası bir teknik arıza, eksiklik ve hatanın milyonlarca dolar maliyete yol açacak olmasıdır.

Yorum Yap

Yorum Yap