İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haber

Kendini Sürekli Yetersiz Görme Sanrısı: Imposter Sendromu

Kendini Sürekli Yetersiz Görme Sanrısı: Imposter Sendromu
+ - 0

Imposter sendromu, insanın her zaman kendisini başarısız ve yetersiz hissetmesi demektir. Bu sendroma yakalanan birisi başarılar kazanmış olsa bile bunların aslında kendi alın teri ile kazanılmadığını düşünür. Öyle bir ruh haline kapılır ki hayatındaki olumlu ve başarılı olarak nitelendirilebilecek her şeyin aslında şans olduğunu düşünür. Dolayısıyla da yeni bir başarı kazanacağına ya da herhangi bir konuda başarılı olabileceğine inanamaz.

Imposter Sendromu Nedir?

Son derece başarılı ve kariyer sahibi bir insan düşünelim. Bu insan gerekli eğitimi almış ve uygulamada da başarılı olmuş olsun. Çalışmalarının sonucunda da iyi bir mevkiye gelmiştir. Ama bir gün bütün bunların aslında önemli bir başarı değil de hepsinin şans eseri olduğunu düşünmeye başlarsa imposter sendromuna yakalanmış demektir. Bu sendroma yakalanan kişi geçmişte başardığı ve çalışarak elde ettiği her şeyin geçici olduğunu ve kendisinden kaynaklanmadığını düşünür. Sonuç olarak da kendisini her daim yetersiz hisseder.

Semptomları Neler?

İmposter sendromunun en önemli belirtisi kendisini eksik hissetme ve özgüvensizliktir. Genel olarak bu sorun hayatı kötü giden ve istediği herhangi bir işi yapamamış, bu iş için de gerekli yeteneklere sahip olmayan kişilerde görülmez. Daha çok belli bir yere gelmiş ve çok önemli şeyler başarmış kişilerde görülür. Çünkü bu tür insanlar bu başarılarını titiz bir çalışmayla kazanmıştır. Ancak bu titizlik ve çok çalışma zamanla bir mükemmelliyetçilik hastalığına dönüşür. Kişi bulunduğu yerde olmaktan mutsuzdur ve artık kalabalıklarda konuşma ya da herhangi bir projede ve çalışmada yer alma isteği göstermez. Hiç bir şeyi başaramayacağını ve tamamlayamayacağını düşünür.

Bu Sendromdan Muzdarip Olan Ünlüler

Imposter sendromuna yakalanan en ünlü isimlerden birisi yazar Maya Angelou’dur. Afroamerikan olan yazarın şiir kitapları, yedi adet otobiyografisi ve üçten fazla deneme kitabı vardır. Ama her yeni kitaba başladığında bütün başarısının yerle bir olacağını düşünür. Çünkü başarısızlığı görülünce daha önceki yazdıklarının yalan olarak değerlendirileceğini ve gerçek başarısız kimliğinin açığa çıkarılacağına inanır. Yazarın açıkladığı bu durum tam bir imposter sendromu örneğidir. Bu sendromun bir diğer ismi sahtekar sendromudur. Çünkü buna yakalananlar bugüne kadar başardıkları bir şey varsa da yalandan ya da şans eseri kazanıldığını ve gerçekte kendilerini ifade etmediğini düşünür. Bu yüzden kendilerini sahtekar hissederler ve her zaman ileride bir gün başarısız olduklarının ortaya çıkacağı korkusu ile yaşarlar.

Michael Uslan

Michael Uslan ünlü bir Amerikan film yapımcısıdır. Şimdiye kadar çok sayıda kişi tarafından izlenen ve beğenilen Batman filmlerinin yapımcısıdır. Uslan bir gün verdiği bir röportajda ileride bir gün insanların onun başarısız olduğunu anlayacağından ve kendisinin işyerinden kapı dışarı edileceğinden korktuğunu söylemiştir. Bu da bir imposter sendromu örneğidir.

Albert Einstein

Evet şu bildiğimiz Einstein da imposter sendromuna yakalanmıştır. Einstein bir yazısında izafiyet teorisine olan ilginin çok fazla olduğunu ve bu teorinin başarısının abartıldığını düşündüğünü söylemiştir. Öyle ki bir gün gelecek ve bunun o kadar da önemli bir şey olmadığı anlaşılacak ve kendisi de rezil olacaktır. Böyle bir korkusu olduğunu belirten ünlü fizikçi de imposter sendromunun bir diğer örneğini yansıtır.

Kate Winslet

Bir çok filmde rol almış, beğenilen ve ödüllü oyunu Kate Winslet da bir gazeteye verdiği röportajda bazen bir film setine giderken hiç bir şey yapamayacağından korktuğu için yatağından bile çıkmak istemediğinden bahseder. Oyuncunun bu korkusu da bir imposter sendromu örneğidir.

 

Yazar Hakkında

Yorum Yap