1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Kefir Nedir? Faydaları Nelerdir?

Kefir Nedir? Faydaları Nelerdir?
kefir
+ - 0

Süt ürünleri arasında yer alan kefir, keçi, koyun veya inek sütü kullanılarak yapılmaktadır. Genellikle Kafkasya’da popüler olan bir üründür. Hatta ilk zamanlarda Kafkasyalılar, bu lezzetli ürünün tarifini gizlemişlerdir. Kefirin özel olan bir mayası bulunmaktadır. Bu maya kullanılarak kefir elde edilir. Beyazımsı bir renkte olan bu maya kefire tat verir. Mayalanması yoğurda benzeyen kefir, evde de yapılabilen bir üründür.

Evde kefir yapmak istiyorsanız mayasını almanız gerekir. Çünkü kefir mayası olmadan kefir yapmanız mümkün değildir. Kefir, son derece sağlıklıdır. Ancak sağlıklı olabilmesi için mayasının kaliteli olması gerekir. Aynı zamanda yapımının da doğru şekilde olması önemlidir. Kefir, insan sağlığına oldukça faydası olan bir ürün olarak bilinmektedir.

Kefirin Sağlığa Faydaları

Kefir, diğer süt ürünlerine göre çok daha faydalı bir üründür. Zihinsel ve bedensel sağlığın korunması açısından büyük faydası olan kefir, güçlü bir bağışıklık için bulunmaz bir nimettir. Bunun yanı sıra kemiklerin yapısını da olumlu yönde etkilemektedir. Ayrıca kanserle mücadele edebilecek önemli bir üründür. Kefir, alerjik durumlara da iyi gelmektedir. Kolay bir sindirim olabilmesine yardım eder. Bu nedenle eğer sindirim sisteminizde bir problem varsa bol bol kefir tüketebilirsiniz. Migren ağrıları başta olmak üzere çeşitli ağrıların iyileşmesinde de kullanılabilir. Kefir, aynı zamanda cilde ve ruha da iyi gelmektedir. Sinir sisteminizin gevşemesini sağlayarak iyi bir rahatlık hissi verir. Böylece oldukça sakin biri olabilirsiniz.

Kefir Ne Zaman İçilmeli?

Kefir, sağlıklı bir ürün olmasına rağmen kefirin dengeli bir şekilde tüketilmesi gerekir. Yetişkin olan kişiler, kefiri istedikleri zaman tüketebilirler. Bu konuda herhangi bir kısıtlamaya girmelerine gerek yoktur. Günün belli saatlerinde bir bardak kadar kefir içebilirsiniz. Ancak bu tüketimi çok fazla abartmamak gerekir. Uzmanlar gün içerisinde en fazla 2 bardak kadar kefir tüketilmesini önermektedirler.

Bunun yanı sıra kefir tüketimine çocuklarda dikkat edilmelidir. Eğer çocuğunuza uyumadan önce 1 bardak kadar kefir içirirseniz, kemik gelişimleri ve zihinsel gelişimleri olumlu etkilenir. Ama çocuğunuzda herhangi bir mide sorunu var ise uyumadan 2 saat önce kefir içirmelisiniz. Böylece midelerinin rahatsız olmalarına engel olabilirsiniz. Kefirin tüketimini kesinlikle abartmayın.

Evde Kefir Diyeti Nasıl Yapılır?

Kefir, zayıflamanıza yardım edecek en önemli ürünlerdendir. Evde kefir diyeti yaparak ciddi kilolar verebilirsiniz. Kefir diyetinin kurallarına dikkatli şekilde uymanız halinde 4 kilo verebilirsiniz. Kefir diyetini yaptığınız zaman kesinlikle alkol tüketmemeniz gerekir. Bunun yanı sıra çok fazla su tüketmeye de gayret etmelisiniz. Kefir diyeti, sadece 7 gün boyunca yapılır. Bu 7 gün boyunca özel bir diyet programı uygulamanız gerekir. Kefir diyetini uygulamaya başladığınız zaman yapmanız gereken en temel şey, sabah kalktığınız zaman aç karnına 2 bardak kadar kefir içmektir. Kefiri içtikten sonra kahvaltı yapmak için minimum 30 dakika kadar beklemelisiniz. Öğünlerde yediklerinizin porsiyonlarını bir hayli azaltmanız gerekir. Böylece kefir diyeti ile kısa zamanda zayıflama şansı yakalayabilirsiniz.

Kefirin Yan Etkileri Ve Zararları

Eğer alerjik bir durumunuz var ise kefiri kesinlikle tüketmemeniz gerekir. Çünkü kefirin içerisinde bulunan maddeler, alerjinizin tetiklenmesine yol açmaktadır. Peki, kefiri kimler içemez? Uzmanlar bu konuda sürekli uyarı vermektedirler. Kefir zararları çok fazla değildir. Hatta yok denecek kadar azdır. Kefir içtiğiniz zaman kendinizi iyi hissetmiyorsanız, kefir kullanımını derhal bırakmanız gerekir. Kefirin herhangi bir yan etkisi olduğu bilinmemektedir.

Ancak hamile ve emziren annelerin kefir kullanımında son derece dikkat etmeleri önemlidir. Yan etkiler henüz net olarak tespit edilemese bile kefirin aşırı kullanımı zararlıdır. Kefir, bağırsak sendromuna, mide ağrısına, kabızlığa, bağırsak krampına yol açabilir. Kefiri fazla içenlerde ise baş ağrısı, ishal, gaz, şişkinlik, mide rahatsızlığı, bulantı, baş ağrısı ve karın ağrısı gibi yan etkiler meydana gelebilir.

Yazar Hakkında

Yorum Yap