İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Hayvanlar
  3. Kedim Neden Isırıyor? Nasıl Engellenir?

Kedim Neden Isırıyor? Nasıl Engellenir?

Kedim Neden Isırıyor? Nasıl Engellenir?

Kedi besleyen birçok insan, kedim neden ısırıyor? Sorusunun cevabını merak etmektedir. Genellikle bütün kediler ısırmaya meyillidir. Ancak ısırma eylemi durdurulabilir bir özelliktir. Kediler iyi bir avcı olmasalar da son derece keskin olan dişlere sahiptirler. Bu dost canlısı olan varlıklar, çeşitli nedenlerden dolayı insanları ısırabilirler. Önemli olan kedinizi doğru bir şekilde anlamanız ve neden ısırdığını tespit etmeniz gerekir. Kedilerin sürekli olarak ısırmazlar. Mutlaka bu eylemi yapmalarına neden olan bir etken söz konusudur. Bundan dolayı kedileri anlama konusunda deneyimli olmanız gerekir. Kedileri anlamak, neden ısırdıklarını bulmanıza yardımcı olacaktır.

Kedim Neden Isırıyor?

Kediler neden ısırır?
Kediler neden ısırır?

Kediler, insanlara kolay kolay saldırmazlar. Çünkü saldırgan bir yapıları yoktur. Hırçın kedi türü olmadığı sürece kedilerin size saldırmasını beklemeyin. Kedim koluma sarılıp ısırıyor, kedim beni sevmiyor mu? Diye düşünen bireyler bu konuda yanılma yaşamaktadırlar. Kediler sevmedikleri insanları ısırmazlar. Ancak kendini tehlikede hissetmedikleri sürece bu durum böyledir.

Kedilerin ısırma nedenleri şunlardır:

  • Oyun oynadıkları zaman ısırırlar.
  • Öfkelendikleri zaman ısırabilirler.
  • Gelişme döneminde olan kediler ısırabilirler.
  • Sevgisini belli edebilmek için ısırırlar.

Bu sebeplerden ötürü kedilerde ısırma görülebilir.

Yavru Kediler Neden Sürekli Isırır?

yavru kediler neden ısırır
yavru kediler neden ısırır

Yavru kedilerin ısırması, genel olarak gözlemlenen bir davranıştır. Yavru kedi saldırganlığı, yetişkin kedi ısırması ile aynı değildir. Çünkü yavru kediler, çevrelerini tanıyabilmek için ağızlarını kullanırlar. Bu nedenle her şeyi ısırmaya meyillidirler. Bunun yanı sıra oyun oynamak istediklerini bildirmek için de ısırma eylemine geçerler. Böylece sahiplerine sinyal verdiklerini düşünürler. Yavru kediler, oyun oynarken bile ısırmayı severler. Bu nedenle sürekli ellerinizi ısırabilirler. Yavru kedinin elinizi ısırması canınızı çok fazla yakmaz. Ancak bu durumu kedinizde bir alışkanlık haline getirirseniz, ilerleyen yaşlarda da sizi sürekli ısırmak isteyecektir. Bundan dolayı ısırma alışkanlığını yavru kedilerinize unutturmalısınız.

Yavru Kedilerin Isırması Normal Mi?

Yavru kedilerin ısırması, normal bir durum olarak kabul edilir. Uzmanlar, yavru kedilerin böyle bir tavır takınmalarını olağan karşılamaktadırlar. Yavru kediler, genellikle yaşadıkları ortamı ve sahiplerini tanımak için böyle bir ısırma gerçekleştirirler. Yavruların dişleri henüz tam olgun olmadığı için ısırmaları canınızı yakmaz. Ancak yaşları ilerledikçe bu ısırmaların şiddeti artacaktır. Yavru kediler, diş çıkarma dönemlerinde de ısırırlar. Kaşınmadan dolayı sürekli bir şeyleri ısırmak isterler.

Kedilerin Isırma Davranışı Nasıl Engellenir?

Kedi ısırma davranışı nasıl engellenir
Kedi ısırma davranışı nasıl engellenir

Kedilerin ısırma davranışı birtakım şeylerle engellenebilir. Kedi ısırmasına çözüm olarak uygulayabileceğiniz birçok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerin başında eğitim gelir. Kedinize eğitim vererek ısırmalarını engelleyebilirsiniz. Yanlış bir şey yaptıklarında kedilerinizi cezalandırmayın. İlgi ve alakanızı onlardan eksik etmeyin.

Yavru Kedilerin Isırma Davranışı Nasıl Engellenir?

Yavru kedilerin ısırma davranışı, kedi eğitimi sayesinde ortadan kaldırılabilir. Doğru bir eğitim sonucunda kediniz ısırma davranışını kolaylıkla bırakacaktır. Eğer kediniz diş çıkardığı için ısırıyor ise o zaman ağızlık kullanabilirsiniz. Bu şekilde ısırsalar bile canınızı yakamazlar.

Kediler Nasıl Uysallaşır?

Kedi uysallaştırma
Kedi uysallaştırma

Kedilerin uysallaşması için yapabileceğiniz birçok şey vardır. Öncelikle kedinizin birtakım huylarını değiştirmeniz gerekir. Hırçın bir kediye sahipseniz, ona uysal olmasını sağlayacak oyunlar oynatmalısınız. Hırçın kediler genellikle saldırgan olurlar. Bu nedenle güçlerini ve hırçınlıklarını öne çıkaracak oyunlardan uzak tutmalısınız. Yapılması yasak olan davranışları yapmalarına mani olmanız gerekir. Onlara ”hayır” demeyi bilmeli ve hayır dendiğinde durmaları gerektiklerini öğretmelisiniz. Sevgisiz kalan kediler, genelde daha fazla hırçın olurlar. Bu nedenle kedilerinizi sevmeniz gerekir. Kedinize saygı duymalısınız. Ona saygılı olduğunuz sürece o da size saygılı olmayı öğrenecektir.

 

Yavru Kediler İçin Eğitim

Yavru kedilerinizi eğitirken birtakım ipuçlarını bilmeniz, size fayda sağlar. Eğitim verirken öncelikle eğitimi sonra da yemeğini vermelisiniz. Eğitim sırasında kedinizin dikkatini dağıtacak unsurları ortadan kaldırmanız gerekir. Bunun yanı sıra eğitim süresi de büyük önem taşır. Eğitimin kısa süreli olması gerekir. Eğitim tekniğinizde tutarlı davranın. Tek bir teknik üzerinden eğitim vermeye devam edin. Böylece kedinizin kafası karışmayacaktır. Yavru kedilerin öğrenmeleri biraz zaman alabilir. Bundan dolayı eğitimin bitmesi zamanınızı alabilir. Yavru kedilere eğitim verirken sabırlı olmak gerekir. Geç öğrenseler bile öğrenmelerini sabırla beklemek önemlidir. Eğitim sırasında yeri geldiğinde ciddi davranmanız gerekir. Bunun yanı sıra kedinize onu önemsediğinizi ve ona saygı duyduğunuzu hissettirmeniz de gerekir.

Yorum Yap

Yorum Yap