İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Hayvanlar
 3. Kedi Isırması Kuduza Neden Olur mu? (Kedi Tırmığına Dikkat)

Kedi Isırması Kuduza Neden Olur mu? (Kedi Tırmığına Dikkat)

Kedi Isırması Kuduza Neden Olur mu? (Kedi Tırmığına Dikkat)

Kedi ısırması kuduza neden olur mu? sorusunun cevabı, ne yazık ki; evet, olur. Kediden insana kuduz geçer. Viral bir enfeksiyon olan kuduz kediye bulaştığında kedi, belirti göstermeye bile başlamadan önce kuduz virüsü insanlar ve diğer kedilere hatta köpeklere geçebilir.

Kuduzun tükürük yoluyla bulaştığını ve herhangi bir hayvanın ısırması sonucu insanlar dahil diğer canlılara bulaşabileceğini unutmayın.

Günlük hayatımızdaki dostlarımız olan kediler sadece sinirlendiklerinde değil, bazen sadece oyun oynamak için şiddeti daha az olan ısırık ve tırmıklara da başvurabiliyor. Peki, bu tırmık ve ısırıklar insanlar için tehlikeli midir? Kuduz haricinde başka ne gibi tehlikeler var?

Bombay Kedisi

Kedi Isırması Tehlikeli Midir?

Kedi ısırığı, insanlar için bazı durumlarda çok tehlikeli olabilir. Çünkü kedilerin dişleri oldukça sivridir ve insanları ciddi bir şekilde ısırdıklarında derinin oldukça derinine, ağızlarında bulunan mikrop ve bakteriler nüfuz edebilir. Böyle durumlarda ısırılan bölgenin hastaneye gidilip, tedavisi ettirilmesi hatta kuduz aşısı yaptırılması gerekebilir.

Kedi ısırır ancak diş geçiremezse, yani ısırılan bölgede bir yaralanma ve derinin altına salya teması olmadıysa; endişelenecek bir durum yoktur. Ancak yine de kedinizin ısırmayı alışkanlık yapmamasına dikkat etmelisiniz.

Kedinizin neden ısırma alışkanlığı olduğuna dair bir fikir edinmek isterseniz aşağıdaki yazımıza bakabilirsiniz:

Tekir Kedi

Kedi Isırması Kuduz Yapar Mı?

Kedi ısırığı derine işlediğinde pek çok bakteri ve virüs açık yaraya temas etmiş olur. Bu durumda ısıran kedide kuduz virüsü mevcutsa, ısırılan insana da geçecektir. Kuduz geçmese bile ısırılan bölgede şişme, kızarma, enfekte olma durumları gözlenebilir. Aynı şekilde yavru kedi ısırınca kuduz olunur mu? Sorusunun cevabı da evet, olacaktır. Çünkü yavru kediler de kuduza yakalanabilir ve bunu insanlara taşıyabilirler.

Kuduz Kedi

Kedimin Kuduz Olduğunu Nasıl Anlarım?

Kedilerde kuduz belirtileri şöyle sıralanabilir:

 • Vücut ısısı artar
 • Davranışsal bozuklukları geliştirebilir
 • Hastalanan kedi başta korkak davranır
 • Yabancı cisimlere ilgi artar.
 • İştah azalması ile beraber su içme isteği ve idrara sık çıkma görülür
 • Isırma davranışları görülür
 • Dengesizleşme ve zig zak çizerek yürüme gözlenir.

Eğer, evcil hayvanınız dışarı çıkıyorsa ve yaralanmış bir biçimde eve döndüyse bu belirtileri beklemeden; mutlaka veterinere başvurun. Çünkü belirtiler ortaya çıktıktan sonra maalesef kuduzun tedavisi yoktur.

Ev Kedisi Kuduz Olur Mu?

Ev kedilerinin kuduz olma olasılığı, sokak kedilerinden çok daha düşüktür. Ancak, ev kedileri de kuduz olabilir. Kediniz belli durumlarda dışarıya çıkıyor olabilir veya kızgınlık döneminde evden kaçabilir. Bu tür durumlara ev kedileri de dışarıdan kuduz hastalığını alabilirler. Bunun için kedilerin aşılarına ve kontrollerine dikkat edilmesi gerekir.

Tırmalanmadan Da (Isırılmadan Da) Kuduz Olabilir miyim?

Kuduz olan bir kediyle temasa geçerseniz; ısırılmadan veya tırmalanmadan da kuduz virüsü kapabilirsiniz. Bundan korunmak için evcil hayvanınızın aşılarını düzenli takip etmeyi ve hastalandığında veya şüphelendiğinizde veteriner hekime başvurmayı unutmayın. Hasta olduğundan şüphelendiğiniz hayvanlara karşı dikkatli olun.

Kedi Isırması Sonrası Ne Yapmalıyım?

Özellikle sokak kedisi ısırdığında ne yapılmalı? Sorusu genel olarak hayvan severlerin aklına ilk gelen sorulardan biridir. Bir sokak kedisi ya da bir ev kedisi sizi ısırdığında ilk birkaç dakika ılık suyla yaranızı temizleyin. Kanama varsa temiz bir bezle kanamayı durdurun ve sonrasında yaranızı sarın. Devamında mutlaka bir hekime başvurun. Bu ısırıklar zehirlenmeye dahi yol açabilir. İhmal edilmemelidir.

Kedi Tırmığı Nelere Yol Açar?

Kedi tırmığı, kedi tırmığı isimli hastalığa yol açabilir. Evde baktığınız küçük dostunuz düzenli bakım alıyorsa ve aşılarını takip ediyorsanız; kedi tırmığı için endişelenmenize gerek yoktur.

Kedi Tırmığı

Kedi Tırmığı Hastalığı Tehlikeli Midir?

Kedi tırmığı hastalığı iyi bakılan ev kedilerinin tırmıkları ile çok bulaş göstermemektedir. Ancak sokakta tanımadığınız pireli bir kedinin tırmığı bu hastalığı kapmanıza sebep olabilir. Doktorlar tarafından zaman zaman antibiyotik tedavisi uygulansa da dışarıda bir hayvan size tırmık atarsa; asıl endişelenmeniz gereken hastalık, kedi tırmığı değil kuduzdur.

Kedi Tırmığı Hastalığı Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Kedi tırmığı hastalığını başlıca belirtilerini şöyle sıralayabiliriz:

 • Ateş
 • Titreme
 • Halsizlik
 • İştahsızlık
 • Baş ağrısı

Tedavisi için doktorlar antibiyotik kullanımı önerebilirler.

Kedi Tırmığı Hastalığı Kendinden Geçer mi?

Bazı durumlarda hekimler ilaç kullanımını tavsiye etmeyebilir, istirahat önerebilirler. Ancak burada mutlaka hasta kişinin hekime başvurması gereklidir.

Bu blog yazımızda kedi ısırığına iyi gelen şeyler kedi çiziği kuduz yapar mı? Olasılığı nedir? bütün bunlardan bahsetmeye çalıştık. Daha ayrıntılı bilgi için veteriner hekiminize başvurabilirsiniz.

Kuduz Tedavisi hakkında bilgi almak için aşağıdaki yazımıza bakabilirsiniz:

Kuduz Belirtileri ve Tedavisi

Yorum Yap

Yorum Yap