İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Kamburluk Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Kamburluk Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Kamburluk Nedir Belirtileri ve Tedavisi öne çıkan görsel

Kamburluk olarak da adlandırılan kifoz, sırt ve göğüs bölgesine doğru ortaya çıkan sorunlardan biridir. Kifozlu hastaya yandan bakıldığında baş, vücudun biraz önünde bulunur. Ayrıca sırttaki şişkinlik gözlenirken, bel çukuru normalden daha büyüktür.

Kamburluk Nedir?

Tıptaki adı kifozdur. Kifoz, yaşlılarda olduğu gibi küçük çocuklarda da riskli bir hastalıktır. Skolyoz genellikle gerçek bir tıbbi duruma neden olmazken, kifozun kendisi daha az belirgin olsa da tehlikeli olabilir. Kifoz, omurganın öne doğru eğilmesi durumudur. Omurga doğrusal bölgede öne doğru eğilmiştir (kifotik) ve lomber bölgede boş (lordotik) bir görünüme sahiptir.

Burada kifoz, sırtın ileri eğrisi normali aştığında (50-60 dereceden fazla) veya ortadaki ölçüm değiştirildiğinde (15 derecenin altında) veya kaybolduğunda meydana gelir. Omurgayı arkadan kontrol ettiğimiz noktada, üst üste dizilmiş omurlardan oluşan başın ve pelvisin tam ortasından geçen bir çıkıntıya sahip düz bir bölümdür.

İnsan omurgasını yandan incelediğimizde böyle bir düz çizginin olmadığını ve omurların her birinin birbiriyle noktalanarak çerçevelenmiş fizyolojik şekillere sahiptir. Örneğin göğüs ve sırt bölgemizde kifoz (kamburluk) varken, bunu takiben karın bölgesinde oluşur. İnsanların göğüs ve sırt boşluğunda kifoz bireyler arasında büyük ölçüde değişmektedir.

Bu nedenle, çevrenizde gördüğünüz gibi, bazı kişiler daha kambur dururken, diğerleri daha dik durur. Bu tepe, fizyolojik olarak kabul edilen katmanlı bir kesime sahiptir. Bu cutoff ayakta mutlu bir şekilde çekilen yatay radyografide yapılacak bir nokta tahmininde 20 derece ile 55 derece arasında değişmektedir.

Buna göre 20 derece kifozlu birey ile 55 derece kifozlu bireyin kifozu olağan kesme noktaları içinde değerlendirilir. Sonuç olarak, bir aileden herhangi bir bireyin başka bir kişiden daha fazla kambur olması tamamen tipiktir.

Geoit WordpreKamburluğun Nedenleri Nelerdir?ss Teması

Kötü duruş nedeniyle kifoz (Postural); 35 derecelik bir noktada kifozlu bir birey, kötü bir duruş nedeniyle ortaya çıkan bir kambur olarak bilinir. Bu, poz hakkında tipik bir iddiadır. Altta yatan çıkıntı (Schuermann); Kesin kifozun ayaktayken 55 derecenin üzerinde olduğu ve bu durumun hassas doku ve kemik tasarımına bağlı olarak oluştuğu bir durumdur.

Bu tür bir tepe, bazı içsel kemik hastalıkları, omurilik uyumsuzlukları, omurgadaki kontaminasyonlar ve omurilik kırılmaları veya sinir ve kas enfeksiyonları nedeniyle bazı zararlar nedeniyle de olabilir. Schuermann enfeksiyonu olarak adlandırılan bu kambur, tedavi edilmediği takdirde daha aşırı bir eğilmeye dönüşebilecek bir durum yaratır.

Schuermann’ın hastalığı 8 ila 12 yaşları arasında ortaya çıkar. Sırt ağrısı ve gelgitleri görülür ve hafif omurga eğrisiyle birleştirilir. İç çamaşırların kullanımı bu hastalığın tedavisine uyum sağlamıştır veya hareketi ile dikkatli bir şefaat gerekir. Duruştan kaynaklanan kamburluk, ergenlik döneminde olası risklerden kaçınılarak silinip toparlanabilir. Önemli olan, omurgayı önlemek ve sürekli benzer bir duruşa sahip olmaktan o pozisyonu almak ve duruşu dik tutmak ve egzersizlerle sağlam kılmaktır.

Kamburluk Nasıl Teşhis Edilir?

Her bireyin biraz eğri seviyesi vardır. Kifoz seviyesi, tipik duruş ve yüksek seviyeli şekildeki bükülme tahmin edilerek belirlenir. Kas uzmanlarının vital değerlendirmeler ile karar verecekleri kifoz seviyeleri, tedavi stratejisinin belirlenmesinde önemlidir.

Tahmin sonucunun 50-55 kifoz seviyesi arasında olması durumunda normal egzersiz, doğru duruş ve doğru oturma yöntemlerinin prova edilmesi yeterli olacaktır. Eğik derecesi 55 ile 70 arasında olan hastalar kifoz desteğinden yararlanarak kamburluktan kurtulabilirken, 70 ve üzeri bir kambur tahmininde dikkatli tedavi uygulanabilir.

Nasıl Tedavi Edilir? Önlenebilir Mi?

Uzmanlar, özellikle çocuklarda ve gençlerde kifozu derecelendirir ve bu derecelere bağlı olarak tedavi seçeneklerine karar verir. Derecenin hareketi ve belirli bir seviyenin geçmesi, enfeksiyon için klinik arabuluculuk gerektirir.

Genel bir tedavi planı olarak, arka bölgede 60 dereceye kadar olan gençlerin gelişmesinde herhangi bir şefaat gerekmeyebilir. 60 derecenin üzerindeki eğrilikler, özellikle çocuğun önlerinde gerçek bir gelişim dönemi olduğu (küçük yaş) varsayarak, hareketi önlemek için bir korse ile tedavi edilebilir.

Korsenin başlıca nedeni; Hareketi önlemenin veya yavaşlatmanın yanı sıra, özellikle küçük çocuklarda, skolyozun aksine uygun harç veya iç çamaşırı kullanımıyla gelgitlerde bir miktar revizyon sağlar. İlerleyen ve 60 dereceyi geçen çocuklar için iç çamaşırı kullanımına rağmen önerilen tedavi tıbbi bir işlemdir.

Temel derecelerde (90-100 derece) gelen kifoz hastada tehlikeli akciğer dokularına neden olabileceğinden, uzmanın dikkatli önerisi hasta tarafından ciddi bir şekilde tedavi edilmelidir. Yetişkinlerde tıbbi bir prosedür için öneri düzeyi bir doktordan diğerine değişebilir. Her durumda, hastanın hayal kırıklığına uğradığını (tipik olarak uçtaki kifoz) veya aşırı derecede ilerlemiş bir kifoz olduğunu varsayarsak, konuyu ele almanın en iyi yolu dikkatli tedavidir.

Gelişmekte olan çocuklar için, mümkün olduğu kadar ileri gitme şansları olan ve alternatif olarak gelişimini tamamlamış, ancak biraz büyük kifozlu hastalar için dikkatli tedavi kesinlikle önerilmektedir. Sonuç olarak, hastanın gerçekten zevkli bir gerilim hissetmediğini varsayarsak, uzmanlar olgunlaşma ile bir eziyet olabileceğini aydınlatır ve dikkatli arabuluculuk seçimini hastaya aktarır.

Önerilen Yazı
Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir? Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?
Yorum Yap

Yorum Yap