İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Moda
  3. Kalıcı Makyaj Nedir ve Nasıl Yapılır? (2021-2022)

Kalıcı Makyaj Nedir ve Nasıl Yapılır? (2021-2022)

kalıcı makyaj

Bakımlı ve güzel görünmek isteyen kadınlar, bunun için çok fazla yola başvurabilirler. Bu yollardan en yaygın olanlardan bir tanesi de kalıcı makyaj uygulamalarıdır.

Makyajın çok fazla vakit kaybı olduğunu düşünen kadınlar, kalıcı makyaj sayesinde bakım ve güzelliklerini sağlayabilirken, makyaja ayırdıkları süreyi de kendileri için değerlendirebilirler. Kalıcı makyaj çok fazla bölgeye uygulanabilen bir yöntemdir.

Fakat kalıcı makyaj tercih edenlerin, bu hizmeti doğru yerlerden alması gerekir. Profesyonel hizmet sağlayan yerler bu konuda müşteri memnuniyetini sağlayabilirler. Kalıcı makyaj tanımlanmak istenirse, kadınların bakımlı ve estetik görünmesini sağlayan uygulamalar olarak nitelendirilebilir.

Kalıcı Makyaj Hangi Bölgelere Uygulanır?

kalıcı makyaj

Kalıcı makyaj, vücudun farklı bölgelerine uygulanabilir. Çoğunlukla bu bölgeler birbiriyle benzerlik gösterir. Fakat kalıcı makyaj farklı bölgelere de istenebilir. Kalıcı makyaj tercih eden kişilerin genellikle tercih ettiği bölgeler şunlardır;

  • Kaş
  • Dudak
  • Göz

Gibi bölgeler kalıcı makyajın en sık tercih edildiği yerlerdir. Bu bölgeler için tercih edilen çok farklı teknik ya da yöntemler vardır. Uygulamayı yaptıracak olanların bu konuyu önceden çok fazla incelemesi gerekir. Kaş bölgesine yapılan kalıcı makyaj kontür olabilir.

Bunun yanı sıra göz bölgesine eyeliner uygulaması yapılırken, dudak bölgesine dudak kontürü yapılabilir. Yapılan bu uygulamalardan sonra çok başarılı sonuçlar elde edilebilir.

Kalıcı Makyajı Kimler Yapabilir?

Her gün makyaj yapmak zorunda olan, fakat bunun için çok fazla vakti olmayanlar, kalıcı makyajı rahatlıkla tercih edebilirler. Bu sayede dış görünüşlerinin daha iyi olmasını sağlayabilirler. Sosyal hayatı ve iş hayatı çok hareketli olanlar için kalıcı makyaj önemli bir avantajdır. Bu nedenle çok fazla kişinin tercihleri arasında yer alabilir. İlk çıktığı zamanlarda çok güvenli olarak görülmese de, sonradan daha da yaygın bir hale gelmiştir.

Kalıcı Makyaj Kimlere Uygulanmaz?

kalıcı makyaj

Kalıcı makyajı uygulayacak kişiler olduğu gibi, uygulayamayacak olan kişilerde vardır. Kalıcı makyajın uygulanamamasının çok geçerli sebepleri vardır. Şeker hastası olanlar, emzirenler ya da hamile olan kişiler, kalıcı makyaj yaptıramazlar. Bu kişiler kalıcı makyaj yaptırmak yerine, hafif makyaj ya da makyajsız bir görünüm tercih etmelidir.

Kalıcı Makyaj Uygulamasında Renk Değişikliği Neden Kaynaklanır?

İnsanların vücut renkleri birbirinden farklı olabilir. Bazıları çok koyu bir tene sahipken, bazıların teni daha açık tonlarda olabilir. Bu durum yaptıracakları kalıcı makyaj açısından da önem teşkil eder. Kalıcı makyaj uygulaması sonrası renk değişiklikleri olabilir. Bu tamamen kişinin cilt rengiyle yakından alakalıdır. Makyaj yapılırken kişinin ten rengine en uyum sağlayacak renkler içerisinden seçim yapılması gerekir.

Kalıcı Makyaj Cildin Hangi Tabakasına Uygulanır?

kalıcı makyaj

Kalıcı makyaj, insanlar arasında dövme ile karıştırılabilir. Fakat dövme cildin iç katmanına yapılırken, kalıcı makyaj derinin üst kısmına yapılır. Ön yargıdan dolayı kalıcı makyaj tercih etmeyen kişilerde vardır. Kalıcı makyajın süresi uygulanacak olan bölge, yöntem ve tekniklere göre değişiklik gösterebilen bir durumdur. Nem oranı ya da cilt esnekliği de makyaj süresini yakından etkileyen durumlardandır.

Kalıcı Makyaj Kaç Ay Sürer?

Kalıcı makyaj deri altına uygulanan bir uygulama olmaması nedeniyle tamamen kalıcı değildir. Bu süre kişilerin cilt tipine göre değişiklik gösterebilir. Metabolizma, dış etkenler ya da bunun dışındaki durumlarda kalıcı makyaj kalıcılığı süresini etkileyebilir. Kalıcı makyaj uygulaması çoğunlukla 2 ya da 5 yıllık sürelerde kalıcılık gösterir. Boya kalitesi ve uygulama şekli de bu süreyi etkileyen bir durumdur.

Kalıcı Makyaj Acıtır Mı?

Kalıcı makyaj uygulaması sırasında kişiye lokal anestezi uygulanır. Bu sayede uygulama sırasında acı hissetmesinin önüne geçilebilir. Kalıcı makyaj 30 dakika içerisinde yapılabilen bir uygulamadır fakat bu süre bazen uzayabilir. Teknik farklılıkları, cilt sorunları gibi durumlar bu sürenin uzamasında etkili rol oynar.

Kalıcı Makyaj Boyası Nasıl Çıkar?

Kalıcı makyaj yaptıran fakat bundan pişmanlık duyan kişiler olabilir. Ayrıca kalıcı makyajı belli bir süre kullandıktan sonra kullanmaktan vazgeçenlerde olmuştur. Bunun için tıpkı normal makyajlarda olduğu gibi losyonlar yardımıyla bir temizleme gerçekleştirilmelidir. Bu şekilde kalıcı makyaj boyasını temizlenebilmesi mümkündür.

Yorum Yap

Yorum Yap