İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haber

Kadınların Yardım Butonu. Kades Nedir?

Uluslararası Ödül Alan Kades Uygulamasına Dair Her Şey.

Kadınların Yardım Butonu. Kades Nedir?
+ - 0

KADES, çocukların ve kadınların şiddete maruz kaldıkları zamanlarda onlara yardım eden uygulamadır. Son dönemlerde çok fazla kullanılan bu uygulama, yaşanan çocuk ve kadın ölümlerinin önüne geçebilmek için tasarlanmıştır. Açılımı Kadın Acil Destek olan bu uygulamaya kısaca KADES adı verilmiştir. Android cihazlara uyumlu şekilde tasarlanan bu uygulama, çocuk ve kadınların hayatlarını kolaylaştırmak ve onlara kısa zamanda yardım ulaştırmak için yapılmıştır. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılan KADES, acil müdahalenin gerçekleştirilebilmesi için hizmet etmektedir.

Adım Adım Kades Kullanımı

KADES, kullanımı zor olan bir uygulama değildir. Çünkü şiddet anında kadına ya da çocuğa zorluk yaşatmayacak şekilde tasarlanmıştır. KADES uygulaması, sadece fiziksel şiddete göre tasarlanmış bir uygulama değildir. Aynı zamanda taciz, sözlü saldırı, tecavüz ve takip gibi durumlar için de kullanılabilir.

1.Adım Uygulamayı İndirin ve Giriş Yapın.

Kades
Kades

KADES uygulamasını kullanmak için öncelikle telefonunuza uygulama versiyonunu indirmeniz gerekir. Daha sonra uygulamaya giriş yaparak T.C. kimlik numaranızı girmeniz gerekir. Ardından adınız ve soyadınız kısmına bilgilerinizi yazmalısınız. Bunun yanı sıra telefon numarası ve kimlik bilgileri de eklenmelidir.

2.Adım: Sözleşmeyi Onaylayın, Aktivasyon Kodunu Girin

Kades

Bunları yaptıktan sonra uygulamayı kullanabilmeniz için sözleşmeyi onaylamanız gerekir. Bilgileri doldurduktan sonra Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından size bir aktivasyon kodu gelecektir. Bu kodu gerekli yere yazdığınız zaman KADES uygulamasını kullanmaya başlayabilirsiniz.

3.Adım: Tek Tuşla Yardım İsteyin ve Dikkatli Olun!

Kades

Uygulamayı kullanmak istediğiniz zaman tek bir tuşu kullanmanız yeterlidir. Başınız belada olduğu zaman KADES uygulamasına girerek yardım butonuna basmanız yeterlidir. Yardım istediğiniz zaman size ”Emin misiniz?” sorusu iletilecektir. Bu soruyu ”EVET” veya ”HAYIR” olarak yanıtlamanız gerekir.

Bu seçeneklerden birine basmanız halinde telefonunuzdan Emniyet Müdürlüğüne bildirim gitmektedir. Bu bildirimden konumunuz tespit edilir. Daha sonra polis ekipleri adresinize yönlendirilir. Böylece başınıza daha büyük sorunlar gelmeden polis ekipleri kapınızda olur. KADES uygulaması, yediden yetmişe her yaşıt insanın kullanabileceği bir programdır. Kullanımının çok basit olması, yardım çağrısının rahat bir şekilde yapılmasını sağlamıştır.

Uygulamayı dilediğiniz kadar kullanabilirsiniz. KADES adı altında hizmet veren bu program, yaşanan çocuk ve kadın ölümlerini en aza indirmek içindir. Yardım butonuna bastığınız anda polisler 5 dakikada yanınızda olur. Oldukça basit şekilde programlanan KADES, yardım sırasında sıkıntı yaşamamanız için tek bir tuşu devreye sokmuştur. Doğru yere bastığınız takdirde yardım çağrınız karşılıksız kalmayacaktır.

KADES uygulaması, başta can güvenliği açısından çok ama çok önemlidir. Artan ölümlerin azalması açısından bu uygulamanın daha fazla yaygınlaştırılması gerekmektedir. Böylece ölümle karşı karşıya kalan insanlar, kendilerine bir çözüm yaratabilirler.

Kades Uygulamasının Amacı Nedir?

KADES uygulamasının amacı, aslında haksız yere çocuk ve kadınların ölmemesini sağlamaktır. Yardım istemekte zorluk çeken insanlara bir kolaylık sunmaktır. Böylece yardım istemek oldukça basit hale gelecektir.

Kades Uygulamasını Kimler Kullanabilir?

KADES uygulamasını kullanabilecek kişiler çocuklar ve kadınlardır. T.C kimlik numarasıyla kayıt alan uygulama, bu gruptaki insanlara hizmet etmektedir.

Akıllı telefonların hepsinde kullanıma uygundur. Bu nedenle dileyen herkes KADES uygulamasını cihazlarına indirebilir. İçişleri Bakanlığı tarafından proje edilen KADES, 16 Mayıs 2018 yılından beri bizimledir.

 

Yazar Hakkında

Yorum Yap