İlginizi Çekebilir
khontkar-kimdir-onur-dincin-hayati
  1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. K-Pop Akımı Nedir? Ne Zaman Çıktı? K-Pop Tehlikesi!

K-Pop Akımı Nedir? Ne Zaman Çıktı? K-Pop Tehlikesi!

K-Pop

K-Pop’un yükseliş hikayesi, üç gencin girişimiyle oluşturulan bir grup olan Seo Taiji & Boys’un Kore’deki müzik piyasasına giriş yapmasıyla başladı. 1990’ların ortalarındaki Kore Savaşı’nda Güney Kore ile Kuzey Kore arasındaki çatışmanın izleri o dönemin sanatında da etkisini göstermiştir. Bu değişikliğin en bariz örneği Seo Taiji & Boys’dur.

k-pop

Siyasi ve kültürel değişimlere öncülük eden grup; tarzları, sesleri, güzel dansları ve hatta giydikleri kostümlerle başarılı bir şekilde o dönemin idolleri haline geldiler. Başlangıçta çok fazla “başarı” elde edemese de, etkisi kısa sürede küresel pazarda en çok satan ürün olmaya devam eden grup, devletin de desteğiyle sağlam bir K-Pop dünyası fenomeni haline geldi. Bu da zamanla başka k-pop gruplarının  yolunu açmış oldu. Ayrıca gittikçe daha da ilgi duyulan kore dizileri de bu gruplara olan ilgide bir köprü görevi gördü.

K-Pop Müzik Türü Müdür? K-Pop Kültürü

Güney Kore kökenli bir pop müzik türüdür. Temelde sadece Pop müziktir. Ancak K-Pop sadece bir müzik türü değil, aynı zamanda bir alt kültürdür. Şirket kültürü, halkın idollerle olan bağı, grupların dansları ve grup arasındaki hiyerarşileriyle diğer müzik piyasalarından farklı bir yol izlemektedirler.

Şirketler

Biliyorsunuz Güney Kore’de Pop olarak da bilinen K-Pop son yıllarda teknolojinin gelişmesiyle çok yükseldi. Tabi ki bu yükseliş doğal olarak kendiliğinden gerçekleşmedi. Bu önemli yükselişin arkasında müzik ve eğlence şirketleri vardı. Gerek Bts gerek Blackpink gibi önemli gruplar hep bu şirketlere bağlıydı.

Sm Entertainment

Lee Soo Man tarafından Güney Kore’de kurulmuş bağımsız bir Kore plak şirketidir.

Yg Entertainment

Eski Seo Tai Chi & Boys üyesi Yang Hyun Suk tarafından kuruldu.

Woollim Entertaiment

Şirket Kim Min Seok tarafından kuruldu ve Infinite portföyünün ilk çıkışıyla birlikte şirket hızla büyüdü.

Fnc Entertainment

Hang Sun Ho tarafından kurulan şirket, CJ E&M Music and Live’a bağlı olup, daha sonra adını Fnc olarak değiştirmiştir. Ft Island’ın piyasaya sürülmesinden sonra ivme kazanmıştır.

Starship Entertainment

Şirket Kim Si Dae tarafından kuruldu ve Sistar Grubu’nun ilk çıkışıyla birlikte şirket muazzam bir gelişme kaydetti.

Jyp Entertainment

Şirket, Park Jin Young tarafından kuruldu ve 2001 yılında adını Jyp Entertainment olarak değiştirdi.

Cube Entertainment

Hong Seung Sung ve Monica Shin tarafından kurulan eğlence şirketi yan kuruluşları A Cube ve Cube Dc’dir.

Big Hit Entertainment

Eski Jyp çalışanı Bang Si Hyuk tarafından kurulan Big Hit’in Glam kız grubunu ilk çıkaran ve ardından dağıtan şirketin tek sanatçısı BTS’dir.

Ts Entertainment

Şirket, Kim Tae Sung tarafından kurulmuş ve B.A.P nin çıkması ile büyümüştür.

k-pop

K-Pop Terimleri

K-Pop grupları isimleri gibi çeşitli k-pop terimleri de vardır. Bu yazımızda sizler için K-Pop sözlüklerini, terimlerini ve tüm kelimeleri derledik. Arkadaş çevrenizdeki en popüler kişi olmak ister misiniz? Öyleyse, bu K-Pop anahtar kelimelerini öğrenerek başlayın!

  • İdol = idol

Bu kelimenin anlamını bildiğinizi zaten bildiğimiz halde, burada daha fazla açıklayacağız. K-Poper sözlüğünde idols K-Pop yıldızlarını ifade eder. İster solist olsunlar ister bir gruba ait olsunlar.

Ancak idoller sadece şarkı söyleyebilen insanlar değildir. Oyunculuk veya modellik gibi sadece eğlence dünyasında değil, başka işlevleri de yerine getiren kişilerdir.

  • Aegyo = süper sevimli

Bu, Japonya’da kawaii olmaya eşdeğerdir ve hayranların en çok ihtiyaç duyduğu şeylerden biridir. K-Pop sözlüğündeki bu terim, bir idol, genellikle hayranlarının isteği üzerine şirin, şirin veya şirin olarak kabul edilen hareketler yaptığında kullanılır.

  • Bias

K-Pop grubunda en sevdiğin idolün kim olduğunu biliyor musun? Bias, K-Pop kombinasyonunun en sevdiğiniz üyesine atıfta bulunur. Ayrıca, favori K-Pop kombinasyonunuzu ifade eden Bias grubu veya tüm K-Pop kombinasyonlarının mutlak favori üyesi anlamına gelen Ultimate bias gibi bu kelimeden türetilen bazı ifadeler vardır.

Ayrıca, bu İspanyol muhriplerinin (genellikle araçlar) favorilerine dayanarak fikrinizi değiştirirseniz, o zaman “önyargı tamirci” terimi idolün ne yaptığını ifade eder.

  • Daesang

K-Pop sözlüğünde Daesang’ın idoller için çok özel bir anlamı var. Bu terim, bir K-Pop sanatçısının alabileceği en yüksek ödülü temsil eder.

Daesang olarak kabul edilen kategoriler şunları içerir: Yılın Sanatçısı, Yılın Şarkısı, Yılın Albümü vb.

k-pop

“K-Pop Tehlikesi” İddiası

Son günlerde K-Pop tarzı müzik iddiaları şok edici oldu. Kampanyanın en çok 12 ile 18 yaş arasında etkili olduğu söylense de, bu eğilim nedeniyle gençlerin cinsiyetten arındırıldığı söyleniyor. Ayrıca pek çok yazar ve kanaat önderi bu eğilimin aile bağlarını zayıflattığını ve gençlerin ailelerinden ayrılma riskiyle karşı karşıya kaldıklarını ifade etti. Ancak K-Pop ile ilgili iddialara referans teşkil edebilecek yayınlanmış herhangi bir çalışma ve resmi karar bulunmamaktadır.

Yorum Yap

Yorum Yap