İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haber

James Webb Uzay Teleskobu Nedir? Fırlatılması Ertelendi mi?

James Webb Uzay Teleskobu Nedir? Fırlatılması Ertelendi mi?
+ - 0

Dünya yörüngesine 1995 yılında yerleştirilen Hubbe, Dünya atmosferi dışında, yörüngeye yerleştirilen ilk teleskop özelliği taşıyor. Hubble’nin ardından geliştirilen, daha üstün özelliklere sahip James Webb Uzay Teleskobu, Dünyanın yörüngesinden 1,5 milyon kilometre uzaklıkta L2 konumuna yerleştirilecek.

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı NASA, Avrupa Uzay Ajansı ve Kanada Uzay Ajansının ortaklaşma çalışması ile geliştirilen teleskop, 10 milyon dolara mal oldu. Teleskobun NASA tarafından 18 Aralık 2021 tarihinde fırlatılacağı açıklanmıştı.

Ancak meydana gelen aksaklıklar sebebi ile, fırlatma tarihi 22 Aralık 2021 tarihine ertelendi. Merakla beklenen fırlatma belirtilen tarihte gerçekleşmedi. Webb teleskobu ne zaman fırlatıldı? Sorusuna cevap arayanlar için, NASA, 25 Aralıkta Güney Amerika’nın kuzeydoğu kıyısındaki Fransız Guyanası platformundan, fırlatmanın gerçekleştiğini duyurdu.

Özellikleri Neler?

25 Aralık 2021 tarihinde, Türkiye saati ile 15.20’de uzaya fırlatılan Webb teleskobu, Dünya atmosferinden en uzak noktaya fırlatılan teleskop olma özelliği taşıyor. Teleskop ismini, NASA’nın, Apollo programı sorumlu müdürü James E. Webbe’den almaktadır. Teleskop 6,5 metre genişliğinde.

Ayna yüzeyleri altın kaplama olan teleskopla 13,5 milyar ışık yılı uzağı görebilmekte. Evrenin, yıldızların oluşum evresini incelenmesi hedeflemekte. L2 konumuna yerleştirilecek uzay aracı, 344 aşamalı kurulumun kendiliğinden gerçekleştirecek. L2 konumu, Güneş ile Dünya’nın kütle çekiminin birlikte çalışıp, yörüngede bulunan nesneyi, Dünya ile aynı oranda çektiği noktadır. Bu sayede Webb teleskobu, Dünyanın gölgesinde kalarak, Güneş’den gelen ısı kirliliğine maruz kalmayacak, soluk kızılaltı kaynakları tespit edecek.

Görevleri Ve Önemi

James Webb Uzay Teleskobu
James Webb Uzay Teleskobu

Webb teleskobu şimdiye kadar üretilen en gelişmiş teleskop olma özelliğine sahip. Gövdesinde bulundurduğu hassas aygıtlar sayesinde, gezegen ve gezegen sistemlerinin kızıl ötesi görüntülerini alarak, ölçümler yaparak, kütlelerini ve yapıları hakkında bilgiler toplayacak.

Yıldızların çevresinde bulunan tayfların ölçümlerini yaparak, gezegenlerin ve yıldızların oluşumu hakkında bilgi verecek. Yapım amacı yeni gezegenler keşfetmek olmasa da, bulunduğu konum ve geliştirilmiş teknolojisi sayesinde, yeni gezegenleri keşfedebileceği, güneş sisteminin nasıl oluştuğu ve nasıl evrim geçirdiğini yönünde bilgiler sağlayacağı belirtilmekte.

Webb teleskobu 13,5 milyar yıl önce evrenin ilk oluşumda meydana gelen büyük patlamadan sonra oluşan gökadalarını görme imkanı sağlayacak. Gelişmiş aynaları ve sensörleri sayesinde sönük yıldızların, Dünya’da gözlenebilenden, 400 kat daha fazla inceleme imkanı sunacak.

Projenin Tarihçesi

2004 yılında 14 farklı ülkeden binlerce bilim adamının katılımı ile, Webb Teleskobunun inşası, 40 milyon saat harcanarak tamamlandı. 3 Aralık 2021 tarihinde yakıt ikmali yapılarak, 18 Aralık 2021 tarihinde fırlatılması planlanan teleskop, ortaya çıkan bir takım aksaklıklar nedeni ile, fırlatma tarihi 22 Aralık 2021 olarak belirlendi.

NASA yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, son anda meydan gelen fırtına sebebi ile aracın yörüngesinden çıkma ihtimali olduğu, aracın hasar görebileceği endişesi taşıdığı için fırlatmanın ertelendiği duyuruldu.

25 Aralık 2021 tarihinde son hazırlıkları tamamlanan Webb Teleskobu, yörüngesine oturtulmak üzere başarılı şekilde fırlatıldı. Fırlatma tarihinden yaklaşık 29 gün sonra, Dünya’dan 1,5 milyon kilometre uzaklıktaki yörüngesine oturması bekleniyor. Yetkililer tarafından yapılan son açıklamada, görev süresi 5 yıl olarak planlanan aracın, 5 yıl daha uzatıldığı bildirildi.

Yazar Hakkında

Yorum Yap