İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Sağlık
 3. ISTJ (Lojistikçi) Kişilik Tipi Hakkında Merak Edilen Her Şey

ISTJ (Lojistikçi) Kişilik Tipi Hakkında Merak Edilen Her Şey

featured

ISTJ’ler kısıtlama, titizlik, ilkeli ve özveri gösterir. Bunlar koordineli ve eğitimli bireylerdir. Sorumluluk duygusu onların en yakın arkadaşıdır. Belirli görevleri ve önemli kuralları severler. Dünyayı, güç, sağlamlık ve doğru çalışma konusundaki standartlar ve kurallarla bireylerin kabulüne ve tutarlılığına bağlı bir çerçeve olarak görürler. ISTJ’ler savurganlığa bağlı değildir veya en son modellerin farkında değildir. Öğelerin pratik özelliklerine odaklanırlar. Sağlam olan basit şeylere yönelirler.

Abartılı gelişim ve göze çarpmak onlar için harika değildir. Evleri ve organizasyonları çoğunlukla faydacı, zarif bir şekilde donatılmış ve uyumludur. Giysilerinde geleneksele doğru eğilirler. Yönü takip etmek gerçekten onlar için değildir. Sade ve alçakgönüllü giysiler seçerler. ISTJ’ler kendilerini strese karşı korumaya çalıştıklarında doğuştan gelen bir araç kullanırlar. Baskıya uyum sağlamaya çalışmaktansa, onu engellemeyi severler. Özellikle tatsız durumlarda şüpheci durumları oldukça sık yaşayacaklardır.

Patronlarının başarısız olacağını ve daha sonra pozisyonlarını kaybedeceklerini hayal edebilirler. Kendilerinin veya aile üyelerinin bir enfeksiyon kaptığını hissedebilirler. Bununla birlikte, yapılması gereken bir şeyi yapmadıkları ya da bunun genellikle beceriksizlikleri nedeniyle olduğu eğilimi ile mücadele edebilirler. Sadece karar verme konusunda sorunlar yaşayabilirler. Uzun yol baskısından etkilenerek, kişilikleri için önemli olan sessiz, soğukkanlı ve zeki özelliklerini kaybedebilirler. Ve geçmişi özleyebilirler.

ISTJ Güçlü Yönleri

ISTJ’ler kurallara, isteklere ve geleneklere sıkı sıkıya bağlıdır. Sözlerinde tutarlıdırlar ve yükümlülüklerini son derece ciddi bir şekilde görürler. Sarsılmaz kaliteleri, dakiklikleri ve zaman kısıtlamalarına uyma kapasiteleri, başkalarının hayranlığını kazandırır. Boşlukları ve hataları hızla tespit edebilir ve caydırıcı etkenlere maruz kalmadan işleri olabildiğince uzağa götürebilirler. Bu genellikle amaçlarına ulaştıklarını gösterir.

Farklı sistemleri takip etmelerini, çok fazla bilgiyi işlemelerini ve hesaplanamaz rutin egzersizler yapmalarını bekleyen görevleri yapabilirler. Bu, onların iç görülerini ve deneyimlerini başkalarına aktarmaya ve önemli sorunların üstesinden gelmelerine yardımcı olmaya ihtiyaç duyarak yaptıkları bir şeydir. Görüşlerini ve her şey eşit olarak sunabilirler. Başkalarını haklı olduklarına ikna etmekte pek zorlanmazlar.

Mücadele koşullarıyla iyi başa çıkabilirler ve başkalarından faydalı analizler için hazırdırlar. Analiz konusunda öfkelenmezler veya bunu bireysel bir saldırı olarak görmezler. Aynı zamanda, bakış açılarından ve duygularından etkili bir şekilde caydırılmazlar. Bir görevde, başkalarını eğitebilir ve yönetebilirler. Yöneticilere para kazandırma konusunda mükemmeldirler.

 ISTJ Zayıf Yönleri

ISTJ’ler için başkalarının duygularını incelemek ve duygularını görmek zordur. Ayrıca sevgiyi iletmek için savaşırlar. Ortaklar ve onlara en yakın olanlar, isteklerine bir şeyler koyma ve daha sonra onları kontrol etme istekleri nedeniyle sık sık mücadele eder. Genelde doğru olmalarını beklerler.

Seçmeli düzenlemeleri ve farklı bakış açılarını aceleyle reddetme eğilimi vardır. Konuları daha geniş bir bakış açısıyla incelemeleri ve bu karşıtlığı kendilerinden anlamaları da aynı şekilde zordur. Başkalarının bakış açılarını duymaya çalışmadan düzenli olarak reddederler. Bir sorunla karşılaştıklarında genellikle başkalarını suçlarlar.

Değişimi ve yeni koşulları yönetmede berbattırlar. Kurallara, yönergelere ve tekniklere sıkı sıkıya bağlı kalma konusundaki düzenli kararları çoğu zaman kısıtlayıcı olabilir. Tecrübeye dayalı denenmiş ve denenmemiş  düzenlemelere bağlı olma eğilimleri, standarttan geri çekilen bir metodoloji gerektiren yeni işlerle karşılaştıklarında önlemeye dönüşür.

kisilik-1

Çalışırken ISTJ

ISTJ’ler, işler olması gerektiği gibi ilerlediğinde neşelidir ve bu doğrultuda, kendi alanlarındaki her şeyden sürekli olarak sorumludurlar. Deliklerin, suçlamaların ve kusurların izini sürmek için acele ederler. Mümkün olduğunca biraz iş alabilirler. Bir işi olağanüstü bir şekilde bitirmekten zevk alırlar. Her durumda, bir işi bitirdikten sonra yeni bir pozisyona başlayabilirler. Öngörülemeyen ve eksik ödevlerden, ihmal edilen faturalardan kaçınmaya çalışırlar. Verimli ve istikrarlı olmak için yaşamlarına ihtiyaçları vardır.

Küçük ve basit şeylerde olağanüstü mutluluğun izini sürebilirler. Zamanlarını kusursuz bir şekilde ele alırlar. Sabit ve tutarlı bir günlük planları vardır. İşleriyle başa çıkma yöntemleri koordineli ve kesindir. Yapılması gerekenleri gözlemler ve hiçbir şeyin ihmal edilmemesine özen gösterirler. Herhangi bir şey için hazırlıksız yakalanmaları nadirdir.

Sağlam bir güvence duygusuna sahiptirler ve bir faaliyet planı dahilinde tamamlanan iş için hazırlanırlar. Ayrıca, hayatlarını önemli ölçüde etkileyen değişiklikleri özellikle sevmezler. Temel ve normal onlar için uygun kelimelerdir. Güç ve güvenlikten hoşlanırlar. Tehlikeli sorumluluklardan uzak durmak için yiğit bir çaba gösterirler. Gelecekteki sorunları tahmin etmek için bölünmeyi almak yerine mevcut sorunları ele almayı severler. Eğilimleri sonsuza kadar açıktır ve önemli sonuçları destekleyecektir.

ISTJ İçin En İyi Kariyer

Bu kişiliğin getirdiği özellikler ile bu kişiliğe sahip olana kişilerin aşağıdaki meslekleri yapmaları son derecede uygun olabilir.

 • Yönetici
 • Arşivci
 • Silahlı Kuvvetler
 • Denetçi
 • Muhasebeci
 • Kâtip
 • Bilgisayar Programcısı
 • Bilgisayar Sistemleri Analisti
 • Finansal Kontrolör
 • Dedektif
 • Mühendis
 • Girişimci
 • Yönetici
 • Çiftçi
 • Mali Yönetmen
 • Müfettiş

Bilinen ISTJ’ler

Bilinen ISTJ’ler aşağıdaki gibidir;

 • Sting
 • Denzel Washington
 • Angela Merkel
 • Natalie Portman
 • Anthony Hopkins
 • George Washington
 • Condoleezza Rice
 • George H.W Bush

ISTJ Nüfusa Oranı

Genel popülasyonda en yaygın üçüncü kişilik türü olmasına rağmen erkekler arasındaki en yaygın kişilik türüdür. Genel nüfusun %12’si bu kişiliğe sahiptir. Erkeklerde bu oran %12 iken kadınlarda ise %7’dir.

Yorum Yap

Yorum Yap