İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. İşlemciyi Ana Kart Üzerine Monte Etmek

İşlemciyi Ana Kart Üzerine Monte Etmek

İşlemciyi ana kart üzerine monte etmek; Bilişim Teknoloji Alanı 12. sınıf öğrencilerinin Ağ İşletmenliği Staj defterine doldurması gereken bilgiler!

featured

İşlemciyi ana kart üzerine monte etmek; Günümüzde en yaygın kullanılan işlemci markaları Intel ve Amd’dir. Bilgisayarın temel birimlerini oluşturan, bir nevi beyin işlemi yapan işlemciyi anakart üzerine monte ederken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Markalar değişse de monte işlemini gerçekleştirirken uygulanacak adımlar genellikle aynıdır. Eski nesil işlemciler iğneli bir yapıya sahipken yeni nesil işlemcilerde iğnelerin yerini pinler aldı. Böylece iğnelerin yamulması veya kırılması problemlerinin önüne geçildi.

İşlemciyi ana kart üzerine monte etmek-staj

Monte işlemine başlarken ilk adım ana kart üzerindeki işlemci bölümündeki kilidi açıyoruz. Daha sonra işlemcinin üzerindeki yön işareti ile ana kartın üzerindeki yön işaretini eşleştiriyoruz. (İğneli bir işlemciye sahipseniz, işlemcinin zarar görmemesi için mutlaka yön işaretlerine dikkat etmelisiniz, aksi takdirde iğnelere zarar verebilir, işlemciyi kullanılamaz hale getirebilirsiniz.)

İşlemciyi yön işaretlerine uygun ana karta yerleştirdikten sonra, anakart üzerindeki kilidi aktif ediyoruz ve fanı monte etmeden önce işlemcinin üzerine az miktarda termal macun sürüyoruz. (Termal macunu fazla sürmek yalıtımı engellediği için fazla sürmemeye dikkat edilmeli)

Termal macunu da yeterli miktarda sürdükten sonra soğutucu fanı da yuvalarına yerleştirerek sabitledikten sonra işlemi sonlandırabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap