İlginizi Çekebilir
bulimia-hastaligi-nedir-nasil-anlasilir-nasil-baslar
 1. Ana Sayfa
 2. Sağlık
 3. ISFP (Maceracı) Kişilik Tipi Hakkında Merak Edilen Her Şey

ISFP (Maceracı) Kişilik Tipi Hakkında Merak Edilen Her Şey

featured

ISFP’ler, çevrenizde yaşayan neşeli, küçük bir enerji ile bile hayatın tadını çıkaran nazik kişilerdir. Rahat ve kendi hallerindedirler. Hayatın kendilerine sunduğu şeylerle yetinip hayatın tadını çıkartırlar ve akışa devam ederler. Bu tarz kişiler genelde sessiz ve alçakgönüllüdür. Onları tanıyan kişiler, onların hayatın birçok tecrübesini paylaşmaya arzulu arkadaş canlısı ve sıcak kanlı olduklarını düşünür.

Bu kişilikteki insanlar güçlü bir estetik duyguya sahiptirler. Ve çevrelerine güzellik yayarlar. Duygusal oldukları için bu durumlara uyum sağlarlar. Genelde sanata doğuştan yetenekleri vardır ve kendilerini bu yol ile çok iyi ifade ederler. Nesneleri manipüle etmekte çok yeteneklidirler. Kendi dışındaki insanları oldukça düşünürler. Onları kabul etmeye ve desteklemeye eğilimlidirler.

ISFP Güçlü Yönleri

ISFP’ler gerçekten sıcak kanlı ve dost canlısı insanlardır. Hayata her zaman pozitif yaklaşırlar ve yaradılışları nedeniyle iyimserdirler. Son derecede içten sohbet ederler ve karşılarındaki kişilere oldukça açık aynı zamanda bir o kadarda hoşgörülüdürler. Moda, tasarım ve sanatta yenilikleri kolayca fark edebilir ve adapte olabilirler. Çünkü doğaları gereği sanatlar oldukça ilgili ve bu konuda da çok yeteneklilerdir. Kalpten inandıkları bir şey varsa o konu hakkında ellerinden gelenin en iyisini yapmak isterler. Bu iş içinde bütün enerjilerini harcamaktan da kesinlikle tereddüt etmezler. ISFP’ler yaparak hızlı öğrenirler.

Başka insanların sorunlarını içten bir şekilde dinler ve o sorunlarını kendi sorunu gibi hissederek çözmek için ellerinden geleni yapmaya çalışırlar. Çok iyi bir dinleyicidirler. Kuvvetli empati yeteneklerine sahiptirler ve bu özellikleri ile her insanın hislerini rahatça anlayabilir ve onlara yardım etmekten mutluluk duyar. Baskıdan nefret ederler ve kendi değer sistemlerinin peşinden giderler. Gelecekle ilgili olabilecek olumsuzlukları düşünmez ve geçmişteki olumsuzluklara üzülmezler. Odaklanma özellikleri oldukça güçlüdür. Ani bir probleme karşı hızlı bir şekilde çözüm bulabilirler ve hızlıca uyum sağlayabilirler. İhtiyaç halinde çok iyi doğaçlama yapabilirler.

ISFP Zayıf Yönleri

Yapıları gereği planlama ve hazırlık sürecini uzun tutmak gibi bir alışkınlıkları yoktur. Bu yüzden önceden planlanmış ve hazırlık gerektiren konularda iyi değillerdir. Sonuçları sonradan belli olacak işler için bu kişileri motive etmek oldukça zordur. Karakter olarak içgüdüsel hareket ederler ve yeni işe başlamayı önceki işi bitirmekten daha çok tercih ederler. Takım arkadaşlarından ve bulundukları durumlardan uzaklaşarak rasyonel bir şekilde karar vermekte zorlanırlar.

Oldukça hassas kişiliğe sahiptirler ve kolayca kalpleri kırılabilir. Düşman bir ortamda bulunmak onların hayatlarında büyük sorunlara yol açabilir. Kendilerine yüklenen ortamlarda çok mutsuz olurlar. Özgüvenleri düşük seviyede olabilir ve kendilerine duydukları inançları kolayca zedelenebilir. Fikirlerini açıkça dile getirmekten zorlanırlar. Kimsenin önemsemediği veya tuhaf olarak karşılamadığı durumları bile eleştiri olarak görebilirler. Aynı zamanda eleştiriyi kendilerine karşı yapılmış bir hakaret veya saldırı olarak algılarlar. Teorileri kavramakta ve pratik uygulamaları uygulamakta problem yaşayabilirler.

Kisilik Tipleri

Çalışırken ISFP

Yaratıcı kişiliklerinin verdiği özgüven ve dürtü ile hazırlık ve planlama yapmaya fazla zaman ayırmadan çalışırlar. Bir iş yapmaya karar verdiklerinde her şeyi bırakıp o işe bir an önce koyulmaya başlarlar. Farklı ve yeni şeyleri denemekten oldukça keyif alırlar. Çalışma şekillerini genelde etrafındaki kişiler anlamaz.

Çünkü kolaylıkla dikkatleri dağılabilir ve başka şeylerle uğraşabilirler. Buna rağmen genelde işlerini yetiştirmekte bir problem yaşamazlar. Doğaları gereği pratiktirler ve teori kısımlarını zaman kaybı olarak görürler. Lider lik yapmayı tercih etmezler ve perde arkasında çalışmayı tercih ederler.

ISFP İçin En İyi Kariyer

Geniş yelpazede çalışabilir ve başarıyı yakalayabilirler. Fakat onları en çok memnun eden şey fikirlerini hayata geçirirken yapmış oldukları çalışmalardır. Çalışırken ki en büyük silahları yapmış oldukları işe tutku ile bağlanmalarıdır. ne yazık ki sıkıcı ve sevmedikleri bir işe bu tutkularının yansıtamazlar. Kariyerlerini daha çok para kazandıran işlere bağlayarak yapmak yerine insanlara daha çok faydalı olabilecekleri işlerde ve kendilerini mutlu hissettikleri işlerde yapmayı tercih ederler.

ISFP’lerin yapabilecekleri meslekler şu şekildedir;

 • Sanat
 • İçmimar
 • Kuaför
 • Fotoğrafçılık
 • Müzisyen
 • Stilist
 • Moda tasarımcısı
 • Yaşam Koçu
 • Veteriner
 • Çocuk doktoru

Bilinen ISFP’ler

Bu özelliklere sahip ünlü kişilerde mevcuttur. Bu isimler şu şekildedir;

 • Cher
 • Wolfgang Amadeus Mozart
 • Barbra Streisand
 • Michael Jackson
 • Jacqueline Kennedy Onassis
 • Jimi Hendrix
 • Bob Dylan

ISFP Nüfusa Oranı

ISFP kişilikler arasında en yaygın dördüncü gruptur. Genel nüfusun %9’unu oluşturur. Erkeklerin %8’i ISFP iken kadınlarda bu oran %10’dur.

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap