1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. ISFJ (Savunmacı) Kişilik Tipi Hakkında Merak Edilenler

ISFJ (Savunmacı) Kişilik Tipi Hakkında Merak Edilenler

featured

ISFJ (Savunmacı) kişilik oldukça nadir görülen bir kişilik tipidir. Savunmacı kişilikler sempatik bireyler olmalarına rağmen, arkadaşlarını ve ailelerini savunmaları gereken zamanlarda sinirli ve öfkeli olabilirler. İçe dönük ve sessiz insanlar olmalarına rağmen, güzel gelişmiş insani dürtüleri ve insanlar ile kurdukları güçlü sosyal ilişkileri bulunur. Aynı zamanda bu kişilik tipleri kararlılık arayışında olsalar da, kendilerine saygı duyulduğunu hissettikleri zaman hayatlarında ve kendilerinde değişime hazırdırlar.

Savunmacı kişilik tipine sahip insanlar aslında olduklarından ve göründüklerinden çok daha fazlasıdır. Bu kişiler içlerine dönük olmalarına rağmen dışarıda olup bitenlere karşı son derece dikkatlidirler. Ve bir şekilde her şeyden haberdar olurlar. Oldukça pratik bir düşünme yeteneğine sahiptirler. Sorunlarını tek başlarına çözmeyi tercih ederler her zaman. Bu onlar için en iyi öğrenme biçimidir.

Isfj Güçlü Yönleri

Savunmacı kişilik tipine sahip insanlar içe dönük yapıda insanlardır. Kendilerini dışarıya pek fazla açmazlar. Ancak yine de bu özelliklerine rağmen gerektiğinde geliştirdikleri insani dürtülerinden dolayı korumaları gerektiğinde insanlara karşı son derece sıcak ve savunmacı yaklaşırlar.

ISFJ savunmacı kişilik tipine sahip olan insanlar disiplinli, sabır göstermeyi bilen, sebatkar, sorumluluk sahibi insanlardır. Başladıkları bir işi sonuna kadar sürdürür ve mutlaka zamanında yetiştirirler. Gerekirse diğer tüm işlerini bırakır mutlaka sorumlulukların yerine getirirler. ISFJ yani savunmacı kişilik tipine sahip insanlar dürüst ve güvenilirdirler.

Isfj Zayıf Yönleri

ISFJ yani savunmacı kişilik tipine sahip insanlar çok fazla utangaçtırlar. Daha doğrusu kendilerini ifade ederken ve insanların karşısında konuşacakları, duygu ve düşüncelerini ifade edecekleri zaman oldukça utangaç olurlar. Bu özellikleri diğer kişilik nitelikleri ile pek uyuşmaz.

Öngörülemeyen bir kişilik tipine sahiptirler. Başkalarına hizmet etmeyi severler. Ve hatta çoğunlukla başkalarına hizmet eder bu yüzden de kendilerine vakit ayırmazlar. Kendilerini hep bir arka plana atarlar. Bu da onları olumsuz etkiler. Yaşadıkları ve içinde bulundukları ortamın sosyal bir karmaşaya sahip olması savunmacı kişilikleri bunaltır. Çatışmalarda zorluk çekerler. ISFJ’ler utangaç ve ciddi insanlar olduklarından yüz ifadeleri dışarıdan bakıldığında çok memnuniyetsiz gözükebilir.

Kisilik-Tipleri

Çalışırken Isfj

ISFJ yani savunmacı kişilik tipine sahip insanlar çok disiplinli, düzenli ve sorumluluk sahibi insanlardır. Bu özellikleri sayesinde pek çok işte uyum gösterir ve başarı sağlarlar. Sorumluluklarının bilincindedirler. Sahip oldukları işi her zaman zamanında yerine getirirler. En başından sonuna kadar o işi sürdürürler. Aynı zamanda savunmacı kişilikler ekip çalışmalarında da uyum ve başarı gösterirler.

Isfj İçin En İyi Kariyer

ISFJ’ler yani savunmacı kişilik tipine sahip insanlar disiplinli ve sorumluluk sahibi olduklarından onlar için disiplin gerektiren, resmi ve ciddi işler en doğru ve en iyi tercihler olur. Bu işler kamu görevlisi, hemşire, bakıcı gibi sağlık çalışanları, finans müdürü, gayrimenkul değerlendirme uzmanı, finans sorumlusu, işletmeci, muhasebeci, bankacı, müşavirlik gibi mesleklerdir. Bu ve bu gibi resmiyet ve ciddiyet gerektiren işler tam savunmacı kişilikler içindir.

Bilinen Isfj’ler

Tarihte bilinen pek çok savunmacı kişilik özelliğine sahip insan bulunur. Bunlardan en ünlüleri Beyonce, Queen Elizabeth II, Vin Diesel, Aretha Franklin, Halle Berry, Kate Middleton, Anne Hathaway, Lance Reddick, Selena Gomez, Game of Thrones karakteri Catelyn Stark, The Lord of the Rings karakteri Samwise Gamgee, Sherlock Holmes karakteri Dr Whatson, Captain America karakteri Captain America, The Witcher karakteri Triss Merigold ve Pam Beesly’dir.

Isfj Nüfusa Oranı

ISFJ’ler yani savunmacı kişilik tipine sahip insanlar dünya nüfusunun %14’lük bir kısmını oluştururlar.

Yorum Yap

Yorum Yap