İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Hayvanlar
  3. İran Kedisi Özellikleri ve Bakımı

İran Kedisi Özellikleri ve Bakımı

İran kedisi

Görünüşleriyle beğeni toplayan İran kedilerinin bakımına ilişkin bilinmesi gereken ayrıntılar var. Bu kedilere Fars Kedisi de denir. Doğru bilgilerle bu kedi cinslerinin sağlıklı bir ömür sürmeleri sağlanabilir.

İran kedisi

Çocuklarla Arası 65%
Zeka 80%
Oyunculuk 41%
Bakım İhtiyacı 80%
Eğitilebilirlik 65%

İran Kedisi Özellikleri Nelerdir? Karakteristik Yapısı

Sık, uzun ve yumuşak tüy yapısı, kuvvetli kas yapısıyla dikkat çeker. İri bir kedi ırkı olup yaklaşık olarak 8 kiloya kadar çıkabilir. Farklı renklerde olabilirler.

Aşırı hareketli bir yapıları yoktur. Sakin bir yapıda olup az miyavlarlar. Çekingen karakterde olsalar da sahiplerine çok bağlıdırlar. Eve gelen misafirlerle ve çocuklarla iyi anlaşırlar.

İran Kedisi Bakımı ve Eğitimi

Bilindiği gibi kedilerin eğitimi köpeklerin eğitime göre çok daha zordur. Ancak, İran kedileri daha munis ve uysaldır. Onlara en başta tuvalet eğitimi olmak üzere her eğitim verilebilir. Bunun için biraz zaman ve sabır gerekiyor. Ödül yöntemiyle eğitimlerin verilmesi çok daha kolay olacaktır.

İran Kedisi Sağlığı

Genel olarak sağlıklı kedilerdir. Göz hastalıkları, solunum sorunları, kalp ve böbrek hastalıklarına yatkın olurlar. Bu nedenle İran kedilerinin veteriner kontrolleri ihmal edilmemelidir.

 

İran Kedisi

İran Kedisi Çiftleştirmek

İran dişi kediler 6 ila 12 aylık süreçte cinsel olgunluğa ulaşırlar. Elbette bu süreç İran kedisinin yaşam koşullarına, beslenmelerine, genel sağlık durumlarına göre değişebilir. Dişi İran kedilerinin kızgınlık dönemleri yaklaşık olarak 7 gün sürer. Bu süre kediden kediye değişebilir. Kızgınlığa girdiğinde davranışları değişir. Çiftleşme gün boyu aralıklarla devam edebilir. Döllenme çiftleşmeden 24 saat sonra olur.

Hamileliği ve Doğumu

Hamilelik süreci iki aydır. Yaklaşık olarak 57 ila 67 gün arasında süreyi kapsar. Genel olarak bir İran kedisi bir batında 2 ila 5 arasında yavru dünyaya getirir. İran kedilerinde diğer cins kedilerde olduğu gibi biraz zorlu olabilir.

İran kedilerinde doğum süreci 24 saate kadar uzayabilir. 24 saatten daha uzun süren doğumlarda vakit kaybedilmeden veteriner hekime gidilmelidir. İran kedisinin doğumu sırasında kesinlikle elle müdahale edilmemelidir. Zira bu müdahale yapıldığında kedi kendini sıkar. Bu da yavruların boğulmasına ve zarar görmesine neden olur. Doğum sırasında hayvana müdahale edilmeden yanında olunmalıdır. Eğer ters giden bir durumla karşı karşıya kalınırsa hemen veterinere gidilmesi gerekir.

Yavru İran Kedisi Bakımı

Her kedi ırkında olduğu gibi İran kedilerinin bakımında da bilinmesi gereken ve dikkat isteyen noktalar mevcut. İran kedileri uzun ve sık tüylere sahip olduğu için tüylerinin bakımı ihmal edilmemelidir. Haftada iki ya da üç kez fırçalanması önerilir. Elbette eğer mümkün olursa her gün taranması çok daha faydalı olur. Böylece fazlalık tüyler gider. Hem hayvan biriken tüylerden kurtulup rahatlar hem de dökülme sorununun önüne geçilir. Sevgi dolu bir yapıları vardır. Dolayısıyla sahiplerine karşı aşırı bağlılık gösterirler. İran kedisi sahiplerinin evde daha fazla vakit geçirmeleri doğru olur.

İran Kedileri Ne Kadar Yaşar?

İran kedilerinin ortalama ömürleri 15 yıldır. Elbette bu rakam iyi bakılan bir İran kedisi için geçerlidir. İyi bakımdan kasıt iyi beslenme, sevgi ve düzenli doktor kontrolleri sayesinde İran kedilerinin uzun ömre sahip olması mümkün olur.

İran kedisi

İran Kedisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler:

İran kedilerinin bakımı hakkında önemli birkaç noktaya değinilmelidir.

  • Beslenme konusu oldukça önemli. Mama seçimlerinde güvenilir markaların mamaları tercih edilmelidir.
  • Su kabının iki günde bir temizlenmesi gerekir. Suyunun ise her gün düzenli olarak yenilenmesi sağlığı açısından önemlidir.
  • Burun yapılarından dolayı nem, soğukluk, sıcaklık ve kuru havadan etkilenirler. Yani bu ortamlarda hassaslaşırlar. Bu nedenle buna dikkat edilmelidir.
  • Veteriner hekim kontrolleri ihmal edilmemelidir. Böylece olası bir sağlık sorunundan erkenden müdahale edilmesi ve tedavisi yapılarak hayati tehlikelerin önüne geçilir.

Bu tür hususlara dikkat edilirse İran kedisinin sağlığını korumak mümkün olur.

İran Kedisi En Uysal 5 kedi cinsi listemizde de yer alıyor. Listemizde bulunan diğer kedi cinlerine bakabilirsiniz:

Önerilen Yazı
En Uysal 5 Kedi Cinsi

 

Yorum Yap

Yorum Yap