1. Ana Sayfa
 2. Sağlık
 3. INTP (Mantıkçı) Kişilik Tipi Hakkında Her Şey

INTP (Mantıkçı) Kişilik Tipi Hakkında Her Şey

INTP (Mantıkçı) Kişilik Tipi

INTP’ler, incelemeler, çerçeveler ve planlarla büyülenen felsefi trend belirleyicilerdir. Bir hipotezle dikkatleri dağılır ve gördükleri her şeyin ardındaki genel yasayı ararlar. Hayatın konularını bir araya getirmesini tüm giriftliği içinde kavramaları gerekir.

INTP’ler özgür, anlayışlı izleyicilerdir ve bu fikre çok derinden bağlı oldukları için genel çevreleriyle ilgilenmiyor gibi görünebilirler. Enerjilerinin büyük bir kısmını zihinlerine yatırırlar: fikirleri araştırmak, ilişkilendirmeler yapmak ve işlerin nasıl yürüdüğünü görmeye çalışmak.

INTP’ler için yaşam, evrenin sırlarına yönelik sürekli bir arayıştır. INTP tipi, yalnız başına yanıp tutuştuğunda güçlenen (İçedönük), gerçeklikler ve inceliklerden ziyade düşünce ve fikirlere odaklanan (Sezgisel), meşru seçimlere dayanan (Düşünme), kısıtlanmamayı seven, düzenlenmek yerine uyarlanabilir ve koordineli (Algılama) bir bireyi tasvir eder.

INTP Güçlü Yönleri

Sessiz yüzeyin altında, INTP’lerin içinde bulundukları her iklime getirdikleri bilimsel bir tarz yatıyor. Onlar hızlı bilim adamları ve son derece meşrudur. Diğerleri bunu bilmeyebilir, çünkü INTP’nin düşüncelerinin başında çok fazla şey vardır, ancak bu tür, görünüşte düzensiz veri parçaları arasındaki ilişkileri yıkmak ve diğer karakter türlerinin çoğunu şaşırtan sorunlar için kusursuz açıklamaları gözlemlemek için harikadır.

INTP’ler, sürekli gerçek, nesnellik ve kavrayış arayışlarıyla tanınırlar. Bunu hayatlarının motivasyonu haline getirirler ve enerjilerini gafları ortadan kaldırmaya ve düzensizlikleri ortadan kaldırmaya yönlendirirler. Bunu zevkleri için yaparlar, ancak hangi alanda olurlarsa olsunlar kendilerini dünyaya birincil bağlılıkları olarak görürler. INTP’ler hipotezler, sorunlu fikirleri nasıl kavrayacakları, derleyip netleştirecekleri, çerçevelerin ve öğelerin nasıl çalışabilecekleri hakkında düşünürler.

Normalde, gelecekteki potansiyel ve olası sonuçlar etrafında etkin bir şekilde merkezlenmiş ve sabitlenmiş zihinleri olduğundan, başkalarının görmediği şeyleri görürler. Diğer insanlara INTP tutulmuş ve kurtarılmış gibi görünebilir, ancak bir nokta onların ilgisini çektiğinde, INTP’ler onu incelemek için son derece enerjik olabilir. Bu şevk onlara yakın olmayı keyifli hale getirir. Mükemmel bir konumda bulunan INTP’ler, yaratıcı komik kemiklerini iletmeye ve güvenebilecekleri kişilerle uğraşmaya isteklidir.

INTP Zayıf Yönleri

Bilimsel kapasitelerine rağmen, INTP’ler düzenli olarak hayal kırıklığı endişesi içinde yaşarlar. Hipotezlerinin, düşüncelerinin veya yaratımlarının bazı temel kısımlarını kaçıracaklarını vurgularlar. Bu onların farkında olmalarını ve boş boş oturup kendilerini yeniden düşünmelerini sağlar. INTP’ler bilinmeyen nedenlerle “eğitimcileri uyandıran” olarak adlandırılmaz.

En karamsar senaryoda, çoğu zaman kaotik ve dağınık olmayacaklardır. Bilimsel ve çığır açıcı, beyinleri ile ilgilenirler ve şimdiki zamanın düşük seviyeli yorgunluğunu, tıpkı faturalar veya kesinti zamanları gibi yönetemezler. Yetersiz gelebilirler, kamusal alanda günlük varoluş için temel varsayımlara uyum sağlayamayabilirler. INTP’nin hayati bir eksikliği, yarışmacılara veya temelde onu bu kadar hızlı anlamayanlara karşı eğilme ve sitem etme eğilimidir.

Her ne kadar mükemmel görünse de, tutarlı bir şekilde hakikat ve nesnellik arayışı, bakış açılarını eve götürdüklerinde aynı şekilde şiddet ve huzursuzluğu tetikleyebilir. Bu, mantığın genellikle kazanmadığı birini görmek özellikle zararlı olabilir. INTP’ler, başkalarının gereksinimleri üzerinde kendilerine meydana gelen harekete odaklanmaktan daha sık olacakları için sorunlara neden olabilir.

Yaratıcı zihinlerinin alanında dingin bir şekilde yaşarlar ve bu birkaç soruna eşlik edebilir, özellikle INTP’ler spekülasyonlarında ve düşüncelerinde o kadar hızlıdırlar ki, herhangi bir coşkulu tefekküre aldırmazlar. Düşüncelere ve mantığa olan dikkatleri ve bireysel tefekkürleri görmezden gelmeleri kolayca öfkelendirilebilir.

INTP

Çalışırken INTP

INTP, çalışma ortamındaki karmaşık sorunları başlangıçta ve yaratıcı bir şekilde ele almak için harekete geçirilir. Modelleyicilerin, kapsamlı bir düzenleme oluşturmak için çerçeveleri ve düşünceleri tamamen incelemesi gerekir. Ve sorunları istisnai olarak sindirmek için etkili düzeltmeler planlamayı takdir etmesi lazımdır. INTP’ler nadiren hiyerarşik uygulamalardan çok etkilenirler ve ilerlemek için kendi yollarını üretmeyi severler.

Örgüt ve yönetim tarafından yükümlü tutulmayı küçümsüyorlar ve gerçekçi uygulamalardan ziyade, düşüncelerinin varsayımsal yeterliliğinin üzerinde düzenli olarak duruyorlar. Düşünceyi oluşturmaya odaklanmayı ve yürütmenin monoton inceliklerini başka bir kişiye aktarmayı gerçekten severler. INTP’ler en iyi özgürce veya parlak, yetenekli ve zeki olarak gördükleri küçük bir ortak grubuyla çalışırlar.

Güçlü ya da kibirli arkadaşlarından çabucak bıkarlar ve ne kadar zeki olurlarsa olsunlar onları küçük düşürebilirler. Bir INTP için ideal ilişki, uyarlanabilir ve eksantriktir ve de benzerlikten ziyade yaratıcılığı niteler. Bir INTP için ideal bir meslek, onların yenilikçi, yeni düzenlemelerle karmaşık varsayımsal veya özel konuları ele almalarına izin verendir.

INTP İçin En İyi Kariyer

INTP’ler özellikle mühendislik veya görsel tasvir gibi bilim veya yenilik içeren yaratıcı alanlara ilgi duyarlar. INTP’ler genellikle bireyler yerine düşüncelerle çalıştıkları meslekleri tercih ederken, bazı INTP’ler insan konularını kesin bir bilimsel talep vahşiliği olarak görür. Böylece, beyin araştırmaları ve diğer sosyolojiler de dahil olmak üzere, insan deneyimine konsantre olmalarına izin veren bazı INTP çağrılarını keşfedersiniz.

INTP kişiliğine sahip kişiler aşağıdaki meslekleri yapabilirler;

 • Temsilci
 • Arkeolog
 • Mimar
 • Sanatçı
 • Bilgisayar Animatör
 • Bilgisayar Programcısı
 • Bilgisayar Uzmanı
 • Danışman
 • Ekonomist
 • Mali Planlamacı
 • İnsan Kaynakları Müdürü

Bilinen INTP’ler

INTP kişiliğine sahip bazı ünlü isimler aşağıdaki gibidir;

 • Albert Einstein
 • Thomas Jefferson
 • Rene Descartes
 • Charles Darwin
 • Marie Curie
 • Socrates
 • Abraham Lincoln

INTP Nüfusa Oranı

En nadir görülen kişilik türlerinden biridir. Genel nüfusun %3’ü bu kişiliğe sahiptir. Erkeklerin %5’i bu kişilik tipine sahipken kadınlarda bu oran %2’dir.

Yorum Yap

Yorum Yap