İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Sağlık
 3. INTJ (Mimar) Kişilik Tipi

INTJ (Mimar) Kişilik Tipi

featured

INTJ’ler, yaratıcı düşünceleriyle çerçeveleri ve döngüleri daha da geliştirmek için endişeli bilimsel sorun çözücülerdir. İş yerinde, evde veya kendi içlerinde gelişme fırsatları görebilirler. Çoğunlukla anlayışlı olan INTJ’ler, akıllı düşünmeyi ve karmaşık eleştirel düşünmeyi takdir eder. Hayata, gördüklerinin ardındaki hipotezi parçalara ayırarak yaklaşırlar ve düzenli olarak genel çevreleriyle ilgili anlayışlı araştırmalarına odaklanırlar.

INTJ’ler mantıklı çerçevelere çekilir ve başkalarının eksantrik doğası ve duyguları ile önemli ölçüde daha az uyumludur. Zihinsel olarak canlandırıcı gördükleri bireylerle bağlantı kurmayı severler, bağlantıları konusunda çoğunlukla özgür ve spesifiktirler. INTJ’ler zamanla canlanır (İçedönük), gerçeklikler ve incelikler yerine düşünceler ve fikirler etrafında odaklanır (Sezgisel), tutarlı seçimler üzerine kuruludur (Düşünme), kısıtsızdır ve uyarlanabilir olmaktan (yargılamak) ziyade düzenlenmiş ve koordineli olmaya eğilimlidir.

INTJ Güçlü Yönleri

INTJ’ler sadece ana hatları veya oyun planını görmekle kalmaz, aynı zamanda ortaya çıkabilecek farklı koşullara dayanan birkaç takviye ile harekete geçmeye hazırdırlar. Beklentileri görmek ve potansiyeli algılamak için geniş, geleceğe yönelik vizyonlarıyla, aynı şekilde nokta nokta ve boşlukları, delikleri ve düzensizlikleri görme noktasına kadar meşrudurlar. INTJ harici bir perspektiften inatçı görünse de, ilerleme ve ilerleme konusunda son derece açık ve istikrarlıdırlar ve bu açık metodoloji, eleştirel düşünme anlayışlarını geliştirmelerine yardımcı olur. Büyük çoğunluk, döngülerin ve çerçevelerin iyileştirilebileceğini kabul ederler ve bu değişimi başlatmak için yeni ve yenilikçi yollar ararlar. INTJ’ler, zorluklara rağmen dayanıklılıkları ve güvenceleri ile tanınırlar.

Tipik olarak, yaptıkları her şeye, şiddet yerine odaklanırlar ve zahmetli zorlukların üstesinden gelmek için harekete geçmekte tereddüt etmezler. Bu onları korkutmak veya sinirlerini bozmak yerine onlara enerji verir ve canlandırır. Kararları konusunda ve kendi yaşamlarında veya uzman yaşamlarında karşılaştıkları sorunlar ve yenik sorunlarla ilgilenme kapasiteleri konusunda olumludurlar. INTJ’ler sadece dünyanın geri kalanını ve diğerlerini değiştirmeyi amaçlamazlar. Genellikle duygularını ve tutkulu hallerini uzun süre zapt etmeseler de, tamamen kişisel gelişimle meşguller. Onlar uzun ömürlü öğrencilerdir ve sonsuza kadar iç görülerini ve yeteneklerini genişletmenin yollarını arayacaklardır.

INTJ Zayıf Yönleri

INTJ’nin akıl, mantık ve akıl yürütme yeteneği doğrulanabilir ve düşüncelerine olan güvenleri şüphesiz nitelikleri arasındadır. Her ne kadar bu nitelikler bir yaygınlık kompleksine dönüştüğünde eksikliklere dönüşebilir. Ne yazık ki, bu INTJ’ler arasında benzeri görülmemiş bir şey değil. Kibirli ve küstah olabilirler, tıpkı istedikleri kadar hızlı anlamayan bireylere karşı endişeli olabilirler. Meşru ve nesnel düşünmek için daha az kapasite gösteren insanlarla özellikle eleştirel ve dar görüşlü olabilirler. INTJ’ler aynı şekilde düşük EQ’ları ve kendi veya başkaları gibi duygularla bağlantı kurmaktaki isteksizlikleriyle bilinirler.

Dünyayı meşru ve mantıklı bir öncül üzerinde kavramsallaştırmayı seven, coşkulu endişeler için çok az ısrarcı olmayacaklardır. Başkalarının tutkulu sinyallerini ve ihtiyaçlarını anlamak ve bunlara tepki vermek için savaşırlar. Bu, ilişkisel bağlantıları ve onların gelişimini ve ilerlemesini boğabilir ve diğerlerini (her halükarda) dikkatli bir mesafede tutabilir.

INTJ’nin titizliği her şeye benzer bir güç olabilirken, pek çok dayanışma kuşkusuz bir eksikliğe dönüşebilir ve INTJ için bu normal titizlik hızla çok ciddi ve dikkatli olabilen zorlayıcılığa dönüşür. Kural olarak, normları eksiksizdir ve bu analiz hem kendilerinde hem de başkalarında koordine edilebilir. INTJ, işe büyük ihtiyaç duyar ve kendini uzmanlık yaşamına adar. Yine de bu, aileye, farklı bağlantılara ve rahatlamaya harcanabilecek belirli bir zaman olması gibi bazı büyük dezavantajları içerir. INTJ’nin kaybolan ihtiyaçlarla ve dolayısıyla sosyal sorunlarla başa çıkması kolaydır. Ustalıkla başarılı olma çabaları kesinlikle işe yarasa da, hayatlarının geri kalanını olumsuz yönde etkileyebilirler.

Çalışırken INTJ

INTJ, işteki bilimsel konulara yaratıcı cevaplar verme ve uygulama konusunda hakimdir. Normalde karmaşık çerçeveler içinde gelişme fırsatlarını görürler ve değişim için düşüncelerini gerçekleştirirken taşa konmazlar. INTJ’ler yansıtma ve hipotez konusunda sorun yaşamazlar, ancak düşüncelerini gerçek dünyaya dönüştürmekten en fazla tatmini alırlar. Değişimi gerçekleştirmek için tahmini, kilit aşamaları alarak bağımsız olarak veya küçük bir grup içinde çalışmayı düzenli olarak takdir ederler.

INTJ’ler, yukarıdan aşağıya anlayabilecekleri tutarlı çerçevelerle çalışmayı takdir eder. Karmaşık düşünceleri anlama testine katılırlar ve işlerin nasıl yürüdüğünü nasıl daha da geliştirebileceklerini görmeleri gerekir. Bir INTJ için ideal iş yeri; mantıklı, yetkin, organize ve yetenekli, zeki ve faydalı ortaklarla mantıklıdır. Bu kişiler için ideal meslek, onların mantıksal yeteneklerini zorlu bir iklimde sorunlarla ilgilenmek için kullanmalarına ve yetkin yaratıcı çerçeveler yapmak için planlarını uygulama sorumluluğunu üstlenmelerine izin verir.

INTJ İçin En İyi Kariyer

INTJ’ler, büyüleyici sorunları çözmek için tutarlı, koordineli düşünmelerini kullanmalarına izin veren meslekler için en uygun olanlardır. INTJ’ler aynı şekilde iş dünyasında ve şaşırtıcı bir şekilde insan ifadesinde bulunabilir. Her durumda, başarılı INTJ’ler için normal konu, bilimsel bir sınav veren bir meslekte olmaları gerektiğidir.

INTJ’ler için en uygun meslekler aşağıdaki gibidir;

 • Yönetici
 • Bilgi işlem Danışmanı
 • Kurumsal Yönetim
 • Subay
 • Girişimci
 • Hakim
 • Avukat
 • Yönetici
 • Bilim insanı
 • Sistem analizcisi
 • Öğretmen / Profesör

Bilinen INTJ’ler

Bilinen ünlü INTJ karakterine sahip olan bazı ünlüler aşağıdaki gibidir;

 • Hillary Clinton
 • Al Gore
 • Bill Gates
 • Dwight Eisenhower
 • Alan Greenspan
 • Ulysses S. Grant
 • Stephen Hawking
 • John Maynard Keynes
 • Ayn Rand
 • Lewis Carroll

INTJ Nüfusa Oranı

Genel nüfusta en nadir görülen kişilik tipidir. Kadınlarda ise en nadir görülen kişilik tipidir. Genel nüfusun %2’si bu kişiliğe sahiptir. Erkekler arasında %3 görülürken kadınlarda ise%1 oranında görünür.

Yorum Yap

Yorum Yap