İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Haber
 3. Instagram’da alınmış kullanıcı adı nasıl alınabilir?

Instagram’da alınmış kullanıcı adı nasıl alınabilir?

featured

Günümüzde sosyal medya hesapları markalar için büyük önem taşımaktadır. Markanızı kolay yoldan binlerce hatta milyonlarca kişiye duyurmanın en kolay yolu sosyal medyadan geçmektedir. Günümüzde kurumsal bir markanın sosyal medya hesabının olmaması veya olduğu halde ilgilenmemesi büyük prestij kaybı olacaktır.

Tabi sosyal medya hesabının olmasının yanında alınan kullanıcı adı da çok önemlidir. Bu yazıda Instagram‘da alınmış kullanıcı adı nasıl alınabilir?” sorusunu yanıtlıyoruz.

Kullanılan kullanıcı adı nasıl alınabilir?

Instagram‘da daha önce alınmış ve hala kullanımda olan kullanıcı adını alma konusunda ücretli destek veren kişiler bulunmakta. Ancak siz marka sahibiyseniz hiç kimseye ödeme yapmadan kullanıcı adını alabilirsiniz.

Bu işlemi yapmak için marka patentini almış olmanız gerektiğini hatırlatalım ve hangi adımları uygulayacağınıza geçelim;

 1. Kullanıcı adı şikayeti oluşturmak için buraya tıklayın.
 2. “Kullanıcı Adları Hakkında Sorular” sayfasına giriş yaptıktan sonra aşağıdaki adımları takip edin.
 3. Seçeneklerden “Kullanıcı adlarıyla ilgili bir sorum var ” seçeneğine tıklayın.
 4. Talebiniz bir işletme için mi, yoksa kişisel hesabınız için mi sorusuna “Talebim bir ticari hesap için” cevabını seçili hale getirin.
 5. Durumunuzu açıklayın seçeneğinde “Bu kullanıcı adını bir başkası kullanıyor ve bu internet adresini ziyaret ettiğimde içeriklerini görebiliyorum” seçeneğine tıklayın.
 6. “Ticari marka haklarımın ihlaliyle ilgili şikayette bulunmak istiyorum” seçeneğine tıklayın ve buradaki adımları takip edin.
 7. “Ticari marka haklarımı ihlal ettiğini düşündüğüm bir içerik buldum” seçeneğine tıklayın ve aşağıda açılan “Ticari marka şikayetime devam et” butonuna tıklayın.
 8. Aşağıda açılan sekmelerde sizden iletişim bilgileriniz, ticari markanın kime ait olduğunu, ticari markanızın ne olduğu ve nerede tescilli olduğu, tescil numaranız ve kategorisi ve en önemlisi de ticari marka tescil belgelerinizin taranmış kopyasını şikayet formuna yüklemeniz olacaktır.
 9. Tüm bu adımları yerine getirdikten sonra şikayet etmek istediğiniz içeriği belirtin seçeneğinde “kullanıcı adı” seçin. 
 10. Gerekli bilgileri doldurun ve kesinlikle “Bir kullanıcı adını üzerime almak istiyorum.” kutucuğunu seçili hale getirin.
 11. Ticari marka haklarınızı nasıl ihlal ettiğini açıklayın kutucuğuna uygun bir dilde kullanıcı adını neden üzerinize almak istediğiniz ekledikten sonra beyanı onaylayıp şikayet formunu kapatabilirsiniz.

Şikayet formunuzun incelenmesi 1 haftayı bulabilir. Eğer Instagram kullanıcı adının markanıza ait olduğunu onaylarsa kullanıcı adı sizin hesabınıza geçiş yapacaktır.

Güncelleme: Yukarıda ücretsiz ve legal yollardan kullanıcı adına nasıl sahip olabileceğiniz anlattık. Makale 28.06.2019 tarihinde güncellenmiştir.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (6)

Popüler Yorumlar
 1. @ezrai kullanıcı adını almak istiyorum hesap boş kullanılmıyor… instagram hesabım- @ezroi yardım edebilecek birisi varsa yardım erebilir mi lütfen

 2. Bunun bir zararı var mı

Yapılan Yorumlar
 1. 4 sene önce

  Olmuyo yapamadım. Yardım edebilir misiniz?

 2. iyide bunun bana yararı yok çünkü ece diye bir markam yok

 3. Merhaba , ismim hediye ve ismime kullanıcı hesabı almak istiyorum. Yardımcı olabiliyor musunuz ¿

 4. @ezrai kullanıcı adını almak istiyorum hesap boş kullanılmıyor… instagram hesabım- @ezroi yardım edebilecek birisi varsa yardım erebilir mi lütfen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir