İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Hayvanlar
  3. İnsan Canlısı Bir Köpek: Golden Retriever

İnsan Canlısı Bir Köpek: Golden Retriever

featured

Golden Retriever cinsi olan köpekler, ilk 1865 yılında İskoçya civarında üretime başlanmıştır. Adını aldığı sarı renkli tüyleri, yetenekli yapısı, zekası, iyi bir yüzücü oluşu, insanlar ile iletişiminin mükemmel olması ve öğrenmeye olan isteği sayesinde kolay bir şekilde popüler evcil köpekler arasında yer almıştır.

Tam olarak bir aile köpeğidir. Ailedeki her bir fert ile sıcak bir iletişim kurmakla birlikte dost canlısı ve korumacı olsa da iyi bir bekçi olduğu söylenemezdir. Tüm bunlar dışında dünyanın en çok sahiplenilen aile köpeği niteliğindedir.

Golden Retriever Karakteristik Özellikleri

Golden Retriever köpekleri özellikle çocuklara karşı nazik olması ile bilinir ve diğer evcil hayvanlar ile oldukça iyi anlaşmaktadır. Zeki ve kolayca eğitilebilir, sahiplerini her zaman mutlu etme isteği, tatlı bir görünüşleri ve itaatkâr oluşları ile sevgisini kazanamayacağı insan yoktur. Saldırmak gibi huyları olmasa da eve gelen bir yabancıyı görünce havlayarak haber vermeyi sevmektedir. Uzun süre sahipleri tarafından ilgisiz kaldıklarında yaramazlık yaparak evleri veya bahçeleri dağıtırlar.

Aynı zamanda sevgi ve ilgiye ihtiyaç duyarlar, iyi yüzücüdürler, tüyleri uzun olduğu için günlük olarak taranmaya ihtiyaç duyarlar. Ayrıca iz sürme, akut köpeği, narkotik köpek, kılavuz köpek ve av köpeği olmak gibi görevleri olmaktadır. Golden köpeklerin çocuklar ile arası iyi oldukları için “dadı köpek” olarak tanınmaktadırlar. Yabancılara karşıda oldukça naziktirler.

Golden Retriever Hakkında Merak Edilenler

Bu köpekler insanlar tarafından çok sevildikleri ve çok fazla sahiplenildiği için bu cins hakkında merak edilenler oldukça fazladır. Merak edilen birkaç konuyu aşağıda inceleyelim.

Golden Retriever Ne Kadar Yaşar?

Herhangi bir sağlık problemleri yoksa bu cinsteki köpeklerin yaşam süresi genel olarak 10-12 yıl arasında değişiklik göstermektedir.

Golden Retriever Evde Beslenir Mi?

Golden Retriever köpekleri apartman şartlarında zor da olsa yaşayabilmektedir. Çünkü sürekli olarak evde tutulmaları sağlıklı bir durum olmaz. Av köpeği ırkının özelliklerine sahip olduğu için bu köpekler için mutlaka egzersiz yapılması ve hareketsizliklerden olan stresi atması gerekir.

Golden Retriever Çok Tüy Döker Mi?

Golden Retriever cinsi olan bu köpekler çok hareketli ve hiperaktif olan ırklardandır. Bu nedenle de mevsimsel olarak tüy dökmelerinin yanında aslında her ay tüy dökmektedirler.

Golden Retriever Saldırgan Mıdır?

Golden Retriever köpeklerinin en önemli özelliklerinden biri de bu; hareketli yapıda olmalarına rağmen saldırgan bir yapıda olmamalarıdır. Aynı zamanda genel olarak bu köpekler engelli insanlar için hizmet köpeği olarak kullanılmaktadır.

Golden Retriever Çiftleşme Döngüsü

Dişi Golden Retriever cinsi köpeklerinin çiftleşme döngüleri, üreme döngülerinin doğurganlık aşamasına gelindiğinde “kızgınlık” dönemine girerler. Kızgınlık dönemleri ise ortalama olarak 3 hafta sürmekte olup çoğunlukla 6 ay ile 8 ay içinde kızgınlık dönemine girerler. bu süre içinde çiftleştirmek önemlidir.

Golden Retriever Yavrusu Bakımı

Golden Retriever yavru köpekleri yeni bir eve geldiğinde kafes içinde tutmak önemlidir. Bunun için kafesleri evin en fazla kullanılan alana koymak alışma sürecini hızlandırmak için çok önemlidir. Ayrıca kafes kapıları açık tutarak yavru içeri ve dışarı rahat bir şekilde çıkmalıdır.

Köpeklerin evlere girmesi ile ilk başlanılması gereken şey tuvalet eğitimleridir. Köpekler genel olarak vücut dilleri ile tuvalet ihtiyaçlarını belli ederler. Etrafta ya da aynı noktada dolaşarak bunu göstermeye çalışırlar. Yavru köpeklerin mesanelerinin küçük olması sebebiyle yatmadan 30 dakika önce mutlaka tuvalet yaptığı alana yöneltilmelidir.

Yavrular için yapılması gereken bazı aşılar vardır. Veterinere götürülerek bu aşıları düzenli olarak yaptırmak önemlidir. Günlük taramalara ve bakımlarına özen gösterilmelidir. Bu sayede uzun süre sizinle olacak bir aile ferdine daha sahip olursunuz.

Yorum Yap

Yorum Yap