İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Hayvanlar

İngiliz Bulldog Özellikleri ve Bakımı – Çok Havlar mı?

İngiliz Bulldog Özellikleri ve Bakımı – Çok Havlar mı?
+ - 0

Mastif ırkının çiftleştirilmesiyle ortaya çıkan İngiliz Bulldog, görünümü itibariyle tehlikeli durabilir. Ancak son derece arkadaşça yaklaşımlara sahiptir. İngiliz Bulldog, çok fazla hareket etmeyi sevmez. Apartmanlarda beslenebilecek en ideal köpek ırkıdır. İngiliz Bulldog, boğa ve ayı güreşleri ile ünlenen bir köpektir. Orta dereceleri bir enerjileri vardır. Çok fazla egzersiz yapmaya gereksinim duymazlar. Bu ırktan olan köpekler, diğer köpek ırkları ile geçinme konusunda pek becerikli değillerdir. Eğitilmeleri ise biraz zahmet gerektirebilir. Eğer aile ortamında büyürlerse herkese karşı çok iyi davranabilirler. Koruyucu tavır sergilemekten geri durmazlar. İngiliz Bulldog’un sürekli salyası akar. Aynı zamanda çok fazla horlarlar. Bu nedenle ev halkına pek rahat vermezler.

İngiliz Bulldog Fiziksel Yapısı

İngiliz Bulldog köpek ırkının yüzleri son derece asıktır. Ancak kendilerinden çok fazla emindirler. Ayrık bir bacakları vardır. Boyları genellikle 40-45 cm arasında değişiklik göstermektedir. Kafa yapıları oldukça kırışıktır. Ağızları son derece geniş, burunları ise yukarıya kalkıktır. Koyu renkli, yuvarlak ve kıvrımlı kulakları vardır. Düz, yumuşak ve kısa tüylüdürler. Yüz hatlarıysa siyah renklidir.

İngiliz Bulldog Eğitimi

İngiliz Bulldog köpek ırkına eğitim vermek istiyorsanız, öncelikle nazik davranmanız gerekir. Çünkü bu köpeklere sert davranmak, inatçı olmalarına ve eğitim esnasında öğrenmelerine engel olabilir. Çabuk kırılabilirler. Görev almayı çok severler ve bu görevleri yerine getirdiklerinde ödül almak isterler. Eğitimlerinden daha fazla verim verim elde etmek isterseniz, bakımlarını programlı bir şekilde yapmalısınız. Özellikle de doğru şekilde beslendiklerinde hızlıca öğrenebilirler. Bu tür köpekler, komut öğrenme konusunda biraz beceriksizdirler. Ancak üzerlerine çok fazla düşerseniz, komutları da hızlıca öğretebilirsiniz. Komut eğitimleri sırasında ruh hallerini de hesaba katmalısınız. İngiliz Bulldog’larına iyi baktığınız sürece sizi çok severler. Her canlı gibi ilgi görmeye bayılırlar. İlgi ile birlikte eğitim verirseniz, işiniz daha da kolaylaşır.

İngiliz Bulldog Bakımı

İngiliz Bulldog

İngiliz Bulldog ırkı, oldukça hızlı bir şekilde büyür. Büyüme ve gelişmenin dengeli bir şekilde ilerlemesi size bağlıdır. Bunu sağlamanın yolu ise beslenmeden geçer. Bulldog köpeklerin beslenmesine çok ama çok dikkat etmelisiniz. Çünkü bu ırk, kilo almaya çok fazla müsaittir. Eğer kilosunu kontrol altına alamazsanız, köpeğiniz bu durumdan çok rahatsız olur. Bundan dolayı yemek saatlerinin çok iyi planlanması gerekir. Verdiğiniz mama miktarını da özen göstermelisiniz. İngiliz Bulldog’ların ne kadar mama yemeleri gerektiğini iyi bilmelisiniz. Köpeğiniz maması yiyince yürüyüşe çıkmalısınız. Bakım yaparken egzersiz aktivitelerine mutlaka yer verilmesi gerekir. Köpeğinizi egzersizlere alıştırmalısınız.

Bu ırklar, soğuk olan alanları pek fazla sevmezler. Kısa tüylü olduklarından dolayı çabuk üşüyebilirler. Bunun için sıcak bir yuvaları olmalıdır. Ancak bu sıcaklık aşırı olmamalıdır. Bir miktar ılık ortam, yaşamaları için yeterli gelecektir. İngiliz Bulldog’lara bakım yaparken fazla nazik olmalısınız. Onları kızdırmayı hiç istemezsiniz. İncitmemek ve sevginizi göstermek, bakımlarını daha kolay yapabilmenize olanak sağlar. Bu ırkın bakımını doğru şekilde yaptığınız sürece sizinle oldukça mutlu olurlar.

İngiliz Bulldog Tüy Bakımı

İngiliz Bulldog’larının tüylerini kolay bir şekilde temizleyebilirsiniz. Kısa tüylerinin olması, bakımlarında zorluk yaşanmasına engel olur. Haftada bir defa tüy taraması yapmanız, İngiliz Bulldog ırkı için yeterli gelir.

İngiliz Bulldog Çocuklarla Arası

İngiliz Bulldog, çocuklarla arasını iyi tutan bir ırktır. Bu köpekler, çocuklara asla kötülük yapmazlar. Onlara saldırmak gibi bir huyları yoktur. Nerede bir çocuk görseler korumak isterler. Bunun yanı sıra çocuklarla doya doya oynamak isterler. Hiç tanımadıkları bir çocukla bile eğlenmeyi iyi bilirler. Yeni tanıdıkları bir çocuğa asla kötü davranmazlar. Çocuklara karşı sevecendirler.

Yazar Hakkında

Yorum Yap