İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Sağlık
 3. INFP (Arabulucu/Aşık) Kişilik Tipi Hakkında Her Şey

INFP (Arabulucu/Aşık) Kişilik Tipi Hakkında Her Şey

featured

INFP’ler, yol gösterici ilkeleri ve inançları tarafından yönlendirilen yaratıcı hayalperestlerdir. Olasılıklar bir INFP için hayati önem taşır; her şeyden ayrı olarak var olan özgünlük sadece geçici bir endişedir. Üstün bir gelecek için potansiyeli görürler ve kapasiteleri aracılığıyla gerçeğin peşinden koşarlar. INFP’ler alıngan, dikkatli ve diğer insanların yanı sıra kendilerinin farkındalığı konusunda derinden endişelidir.

Bireysel ve kritik olmayan INFP’ler, her bireyin kendi yönünü takip etmesi gerektiğini kabul eder. Düşüncelerini ve niteliklerini araştıran enerji yatırımını takdir eder ve başkalarını da aynı şeyi yapmaya teşvik eder. INFP’ler yenilikçidir ve düzenli olarak yaratıcıdır; düşüncelerini ifade etmek için daha iyi yaklaşımların izini sürmeyi severler.

INFP’ler, yalnız başına geçen zamanla (İçedönük) güçlenir, gerçeklikler ve incelikler yerine düşünce ve fikirler etrafında odaklanır (Sezgisel), duygulara ve niteliklere bağlı seçimlere dayanır (Duygu), gerçekten sınırsız ve düzenlenebilir olmaktan ziyade uyarlanabilir olmayı sever ve koordineli (Algılama).

INFP Güçlü Yönleri

INFP’ler başkalarını derinden önemser ve ellerinden geldiğince başkalarının yaşamları üzerinde yapıcı bir sonuç elde etmenin kendi yükümlülükleri olduğunu kabul ederler. Bu güçlü sorumluluk nedeniyle, INFP’ler inanılmaz kayıplar verebilir ve kişisel durum için ahlaki normlar hakkında iki kez düşünmezler. INFP’ler, bireylerin olağanüstü şeyleri başarma konusundaki sınırsız yeteneklerinde sağlam profesörlerdir ve bakış açılarını genişletmeye çalışanlara teselli veya parasal yardım sağlamak için sonsuza kadar güvenilebilirler.

Doğruluk, INFP’ler için dünya anlamına gelir ve bu, bilimsel saygınlık kadar ahlaki güvenilirliği de içerir. Bazı kişiler, INFP’leri aşırı yenilikçi olmakla veya var olmasını talep ettikleri daha derin önemi gözlemlemek için mantığının sınırlarını genişletmekle suçlayabilirler, ancak INFP’lerin son derece zeki doğasının sınırları aşmalarına izin verdiği reddedilemez. Bizi düzenli olarak eski sorunlara yeni cevaplar bulmaktan alıkoyan yaratıcı bir zihin.

Sempatik vizyon erler olarak, dostane bağlantılar INFP’lerin ruhu için bir analjezik gibidir. Bir aile ortamında veya toplantılarında çalışırken, INFP’ler, herkesin bakış açısını yönettiklerinden ve herkesin makul bir şekilde dinlenmesini sağlamak için özel bir çaba gösterdikleri için, orta düzey insanlar olarak son derece çekicidir. Katılımın enerjik destekçileridir ve bireyler ortak bir amaç için işbirliği yaptıklarında hiçbir sınavın düşünülemez olduğunu kabul ederler.

Empati, hayal gücü, yaratıcılık ve cömertlik gibi etiklere hizmet etmek muhtemelen basittir, ancak bu düşünceler, onaylanabilir uygulamalara dönüştürülmedikçe yasal görünmemektedir. Neyse ki, INFP’ler tam olarak bunu yapabilir. Hevesli ve kasıtlı olan bu karakterler, mevcut durumlarını kişisel gelişimi ve herkes için uhrevi başarıyı geliştirecek şekilde şekillendirme ve şekillendirme konusunda olağanüstü bir kapasiteye sahiptir.

INFP Zayıf Yönleri

Onların derin sempatileri, etkilene bilirlikleri ve gerçek olma zorunlulukları, INFP’lerin ilişkisel sahneleriyle faydalı bir şekilde bağlantı kurmalarına izin verir, ancak bu duygular aynı şekilde onları tatminsizliğe ve katı varoluşsal gerilimlere karşı savunmasız bırakır. Dünyaya heyecanla açılan INFP’ler, iyimserliklerinin başkaları tarafından sürekli olarak paylaşılmadığını veya dikkate alınmadığını fark ettiklerinde uykuda kalabilir ve cesaretleri kırılabilir ve ilerlemeyi düşünemeyecek kadar güçten düştüklerinde fantastik yetenekleri boşa harcanabilir.

Hakkaniyet ve onur için mücadele etmeye yaptığı vurgu övgüye değer olsa da, duygularının gücü bazı durumlarda INFP’leri bir şeyi başarmanın önemli olduğunu varsayarak iki kez düşünmek konusunda isteksiz bırakabilir. Etik değerinizle tutarlı olmak harikadır, ancak gerçekte, INFP biraz değiş tokuş yapmayı ve kusurlu olup olmadığına bakılmaksızın sorunlara nasıl uygulanabilir yanıtlar bulacağını bulmadıkça, gerçekte herhangi bir şeyi başarmak düşünülemez. INFP’ler, düzeni sağlamanın veya diğerlerini yerine getirmenin önemli olduğunu kabul ettiklerinde, genellikle ihtiyaçlarını göz ardı edecek veya bastıracaktır.

Bireyin dengesizliklerini uzun süre içinde tuttuğunu varsayarsak, sonuçta bir patlamaya ya da tutkulu bir çöküşe neden olabilir. Hassas INFP’ler sıklıkla barış içinde yaşarlar ve bu sefil bir durumdur çünkü INFP’ler ve arkadaşları düzenli olarak hayatlarında derinden umursayan ve üzüntülerini ve hayal kırıklıklarını yönetmede onlara memnuniyetle yardımcı olacak bireylere sahiptir. Sempatik INFP’ler, mantıklarından ziyade kalpleriyle öncülük eder ve bu, bazı durumlarda problemlere neden olabilir.

Çalışırken INFP

INFP’ler, özellikle nakit veya işyerindeki statü ile belirlenmeyen, nitelikleriyle örtüşen ve başkalarına yardım etmelerine izin veren meslekleri tercih eder. INFP’ler normalde vizyon ve motivasyonla hareket eder ve girişimlere katılmaları ve bunu onlar için önemli hale getirmeleri gerekir. INFP’ler yenilikçi eleştirel düşünceyi takdir eder ve karmaşık sorunları anlamaları gerekir. Gelişimi severler ve bireyler için koşulları daha da geliştirmek için benzersiz planlar düşünmeleri gerekir.

Bir Şifacı için ideal bir meslek, onların çalışma biçimlerindeki farklılıklarını iletmelerine ve ilginç düzenlemeleri görme kapasitelerinin avantajlarından yararlanmalarına izin verir. INFP’ler bağımsız çalışmayı ve bir görevi nasıl ve ne zaman tamamlayacakları konusunda komuta sahip olmayı severler. İşlerine damgalarını vurmalarına izin verilmesi gerekse bile, çoğunlukla gruplara katılmayı takdir ederler. INFP, başkalarıyla çalışırken işbirlikçi, güçlü ve uyarlanabilir olmalı ve hedefleri için karşılaştırmalı enerjiye sahip olmalıdır.

INFP İçin En İyi Kariyer

Dikkatli, yaratıcı INFP’ler genellikle farklılıklarını ve bireysel niteliklerini iletmelerine izin veren meslekleri seçecektir. Birçok INFP, sempati ve şefkatlerini diğer insanlara taşıyabilecekleri mesleklere yardımcı olmak için çalışır. INFP’ler de aynı şekilde sık sık, açık düşünmelerine ve dikkat çekici benlikleri olmalarına izin veren yenilikçi ve yaratıcı çağrılarda çalışmaya karar verirler.

INFP kişilik türüne sahip olan kişilerin aşağıdaki meslekleri yapmaları uygun olabilir

 • Aktivist
 • Aktör
 • Mimar
 • Sanatçı
 • Danışman
 • Editör
 • Eğitim danışmanı
 • Çalışan Geliştirme Uzmanı
 • Moda tasarımcısı
 • Film yapımcısı
 • Fotoğrafçı
 • Çevirmen
 • Fotoğrafçı
 • Konuşma Patoloğu

Bilinen INFP’ler

Bilinen INFP’ler aşağıdaki gibidir;

 • Prenses Diana
 • Audrey Hepburn
 • Fred Rogers
 • John Lennon
 • Kurt Cobain
 • Tori Amos
 • Morrissey
 • Chloe Sevigny
 • William Shakespeare
 • Bill Watterson

INFP Nüfusa Oranı

Bu kişilik grubu popülasyondaki en yaygın dokuzuncu gruptur. Genel nüfusun %4’ünü oluştururlar. Erkeklerin %4’ü bu grupta yer alırken kadınların %5 bu gruptadır.

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap