1. Ana Sayfa
 2. Sağlık
 3. INFJ (Savunucu) Kişilik Tipi Hakkında Her Şey

INFJ (Savunucu) Kişilik Tipi Hakkında Her Şey

featured

INFJ’ler, sağlam bir bireysel dürüstlük duygusuna ve diğer insanların gizli kapasitelerini anlamalarına yardımcı olma eğilimine sahip yaratıcı besleyicilerdir. Yenilikçi ve sevecen, diğer insanlara zorluklarına benzersiz cevaplar vererek yardımcı olabilirler. INFJ’ler, başkalarının duygularını ve ilhamlarını algılamak için olağanüstü bir kapasiteye sahiptir ve sıklıkla bu birey, başka bir kişinin nasıl hissettiğini kendileri bilmeden önce bilir. Başkalarının değerlendirmelerine güvenirler ve bireyleri anlama kapasitelerine kesinlikle güvenirler.

Alıngan da olsa, çekingen davranırlar; INFJ benzersiz bir çeşittir ve gerçek düşüncelerin ve duyguların paylaşılması açısından özeldir. INFJ kodunun dört harfinin her biri bu türden önemli bir karakter kalitesi gösterir. INFJ’ler yalnız geçirdikleri zaman tarafından canlandırılır (İçedönük), gerçeklikler ve inceliklerden ziyade düşünce ve fikirler etrafında toplanır (Sezgisel), duygu ve niteliklere bağlı seçimler üzerine kuruludur (Duygusal) ve kısıtlanmamak yerine düzenlenmeyi ve koordine edilmeyi sever, uyarlanabilir (Yargılama).

INFJ Güçlü Yönleri

Bazı bireyler vizyonerdir ve diğerleri sorun çözücüdür, ancak INFJ’ler iki karakter arasında nasıl fazla ileri gidileceğini ve genellikle göze çarpmadan başarılı olmanın yollarını bulur. INFJ’ler, koşulları ve bireyleri yeterince gören ve faaliyet için sağduyulu metodolojiler yaratmayı takdir eden zeki bilim adamlarıdır. Bir Duygu türü olarak, bir INFJ’nin sempati göstermesi gerektiğini tahmin edebilirsiniz, ancak onları ayıran şey, şefkatlerinin keskin bir doğal tarafa eşlik etmesidir.

Dışarıdaki sorun belirtilerinin başkaları tarafından görülüp görülmediğine bakılmaksızın, arkadaşları, arkadaşları ve ailelerinde huzursuzluk ve sefalet görmek için acele ederler. INFJ’ler örtük ve fark edilmeyen işkenceyi ayırt etme konusunda olağanüstü bir kapasiteye sahiptir ve yüzeyin altını görme kapasiteleri ile doğal olarak cesaretlenirler. Araya giren mücadeleleri yürütmek zordur, ancak INFJ’ler, bireyleri ayıran çatlakları onarmaya yardımcı olmak için şaşırtıcı bir kapasiteye sahiptir.

Doğal olarak, çürümeye bırakıldığında öfkenin yol açabileceği gerçek şiddetlenmeyi görürler ve büyük izleyici üyeleri oldukları için, herkesin sorunlarına hitap edecek makul düzenlemeleri gözlemleyen kavga toplantılarına yardımcı olma konusunda son derece başarılıdırlar. Üstelik bunu olağanüstü bir enerji ve güvenle yapıyorlar.

INFJ’ler için hayatta kalmanın önünde engeller vardır ve hiçbir sorun bu türlerin kaynak gücünü ve çok yönlülüğünü yenemez. INFJ’ler düşüncelerini inançla takip eder ve mümkün olduğu kadar taahhütlere sahip olma irade ve güvencesine sahiptir. INFJ’ler sorunlarla ilgilenme ve gezegende olumlu değişiklikler yapma şansı için yaşar.

INFJ Zayıf Yönleri

Esasen konumlanmış olsalar bile, INFJ’ler genellikle daha yüksek perspektif varsayımlarında çok hızlanacaklardır çünkü başarıyı hayal kırıklığından ayırt edebilecek önemli inceliklerin bir kısmını açıklığa kavuşturmayı ihmal ederler. İncelikler güvenilir bir şekilde önemlidir ve INFJ’lerin bunu temel düzeyde kabul ettiklerini akılda tutarak, pratik olarak konuşursak, görünüşte önemsiz ayrıntılar konusunda genel olarak çalışkan değildirler.

Sevilen ve hassas niteliklerine bakılmaksızın, INFJ’ler sıklıkla kendilerini dünyaya kapatırlar ve bireylerin onları tanımalarına veya sahip oldukları harika özellikleri görmelerine izin vermez. Gerçekten de, aile ve inanılan yoldaşlarla ilgili olsalar bile, INFJ’ler garip olabilir. Şaşkın olduklarında veya dahili olarak araştırdıklarında, başkalarını bir çembere yerleştirebilecek çok fazla açıklama olmaksızın sosyal temastan çekilebilirler.

INFJ’ler mücadeleden ciddi bir şekilde kaçınmayı tercih eder ve onu durdurmak için düzenli olarak aracılık eder, ancak burada bakış açıları çarpık hale gelebilir. INFJ’ler, çekişmenin değerli bir ihtiyacı karşılayabileceğini algılamayı sıklıkla ihmal eder, iyi bir takas döngüsünün kurulmasını düşünür ve tüm toplantıların sonsuza kadar endişelerini belirlemesine izin verir. INFJ’ler, tüm konuşmaların yıkıcı olmasını beklemek yerine, şeffaf alışverişin değerini algılamalıdır.

Bir INFJ seçimine karar verdiğinde, sonuçları konusunda genel olarak son derece olumlu olacaktır ve onu kısıtlamaya devam eden insanlara karşı aşırı derecede hoşgörülü olmayabilir. Birisi kararlarına meydan okuduğunda, net bir şekilde yanıt verebilir ve özellikle analiz karşısında çaresizdir.

Çalışırken INFJ

INFJ, çalışma ortamındaki insan koşulları üzerinde çalışma görevine odaklanmaktadır. INFJ’ler, hayırsever amaçlar için karmaşık faaliyetleri hayal etme, tasarlama ve yürütme konusunda güvenilebilecek, kararlı, faydalı ve ilkeli uzmanlardır. INFJ’ler normalde yüksek standartlar tarafından belirlense de, düşüncelerini gerçek dünyaya dönüştürerek başkaları için değerli değişiklikler yapabildiklerinde işlerinden en fazla tatmini alırlar.

INFJ’ler genellikle koordine edilir ve projeleri kasıtlı olarak bitirmelerine izin veren meslekleri tercih eder. Çoğunlukla özgürdürler ve çoğunlukla düşünce ve düşüncelerini tamamen geliştirmelerine izin veren barışçıl bir iklime meyletmezler. Bir INFJ için ideal iş yeri, güçlü, kendini adamış ve nispeten olumlu değişime kendini adamış meslektaşlarla birlikte şefkatli bir misyona göre düzenlenmiştir. Bir INFJ için ideal meslek, nitelikleri ile öngörülebilir bir rüya yaratmak ve gerçekleştirmek için yenilikçiliklerini özerk, koordineli bir iklime dahil etmelerine izin verir.

INFJ İçin En İyi Kariyer

INFJ’lerin bir meslek seçmedeki ana itici gücü, nitelikleriyle istikrarlı bir şeyler başarma şansıdır. Sıklıkla, INFJ’ler tıbbi hizmetler, eğitim veya yönetmenlik gibi mesleklere yardımcı olacak meslekleri seçerler. INFJ’ler doğal olarak bilim adamlarıdır ve ilgilerini çeken konularda beyinlerini kullanmalarına izin veren meslekleri severler.

Bunlar düzenli olarak insan sorunlarıdır, örneğin beyin araştırmalarında, ancak INFJ’ler benzer şekilde farklı teknik çalışmalarda ve herhangi bir etkinlikte, tasarımda bulunabilir. Çok sayıda INFJ, en iyi INFJ meslek modellerinde görülebilen yenilikçi bir çizgiye sahiptir. Dil ile çalışmak özellikle INFJ’ler ile ünlüdür, ancak aynı şekilde sanatsal ifadenin çeşitli alanlarında da bulunabilir.

INFJ’LER için uygun meslekler aşağıdaki gibidir;

 • Alternatif Tıp
 • Çocuk Bakımı Çalışanı
 • Çocuk Gelişimi
 • Doktor
 • Danışman
 • Misyoner
 • Diş Hekimi
 • Psikolog / Danışman
 • Psikiyatrist
 • Sistem Analisti

Bilinen INFJ’ler

Bilinen INFJ karakterine sahip olan kişiler aşağıdaki gibidir;

 • Mohandas Gandhi
 • Eleanor Roosevelt
 • Emily Bronte
 • Carl Jung
 • Fyodor Dostoevsky
 • Florence Nightingale
 • Shirley MacLaine
 • Jimmy Carter
 • Edward Snowden

INFJ Nüfusa Oranı

Kişilik türleri arasında en nadir görülen türdür. Erkekler arasında görülen en nadir ve kadınlar arasında görülen en nadir üçüncü türdür. Genel nüfusa oranı%2’dir. Erkeler arasında %1 iken bu oran kadınlar arasında %2’dir.

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap