1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. İlişkide Yaş Farkı Ne Kadar Olmalı? İdeal Yaş Farkı Nedir?

İlişkide Yaş Farkı Ne Kadar Olmalı? İdeal Yaş Farkı Nedir?

İlişkide Yaş Farkı Ne Kadar Olmalı İdeal Yaş Farkı Nedir

Bu konuda Avrupa ve İngiltere’de bilim insanlar tarafından yapılan detaylı bir araştırmaya göre evliliklerin uzun sürmesi için ve boşanma sorunlarının olmaması için evlilikler de erkeğin kadından 5 yaş büyük olması ilişkide en ideali olarak görülüyor. Türk aile uzmanları ise çiftler arasında ki yaş aralığını 5 ila 10 yaş farkı ideal fark olarak veriyor. Kadın ve erkek arasında ki samimi ve sıcak ilişkinin evlilik sürecinde de devam etmesi için en ideal yaş farkı çeşitli araştırma ve anketler sonucunda bilimsel olarak belirlenmiştir.

Konuyu derinlemesine ele alan araştırmacılar, evlilik düşünen erkeklerin evlenecekleri kadınlardan 4 yıl 4 aylık yaş farkı ile olgun ve büyük olmasının evlilik süreci içinde ki ilişkiyi diri tuttuğu ve güçlendirdiğini ispatladı. Ayrıca yaş farkının cinselliği etkiler mi? sorusuna da yanıt bulan araştırmacılar erkeklerin yaşça büyük olduğu evlilikler de cinsel anlam da hiçbir sorunun bulunmadığını belirlediler.

İlişkide Yaş Farkı Sorun Olur Mu?

İlişkide Yaş Farkı

Avrupa ülkelerinde erkek ve kadın çiftler arasındaki evlilik sürecinde ki ideal yaş farkını tespit ederek bulmak için yaklaşık 4000 bayana evlilik süreçlerinde ki elde ettikleri deneyimleri ortaya çıkarmak için sistemli bir anket uygulandı. Bu araştırma tamamlandıktan sonra verimli bir ilişkiyi sürdürebilmek için ideal yaş farkının 5 seneye denk geldiği belirlenmiştir. Bunun yanı sıra ankete cevap vererek katılan bayanların sadece yüzde bir oranında ki kısmı eşlerinin kendi yaşından küçük olmasını istediğini belirtti.

Bilimsel olarak toplanan ve hesaplanan bu verilere göre kadının erkekten büyük olması evlilik sürecinde aşılamayan ve ciddi sorunlar yaşanmasına yol açabiliyor. Zaman içinde kültürel yaklaşımlar ve olaylara farklı pencerelerden bakmak çiftler arasında uzlaşı ortamını kaldırdığından evlilikleri içinde anlaşma ortamından çıkmaya başlamaktadırlar.

Çiftler Arasında Yaş Farkı Yatakta Avantaj Yaratıyor

Evlilikler de cinsel aktivite erkekler için hayat boyu sürebilir. Bundan dolayı erkekler için yaşından daha küçük yaşa sahip bir kadınla birlikte olması seks hayatı açısından avantajdır. Kadın menopoza girince cinselliği etkiler mi? Sorusu birçok evlenecek olan çiftlerin kafasını karıştırmaktadır. Kadınlar için eşinin kendi yaşından 10 yaş farkı kadar büyük olması avantajıdır.

Ayrıca kadınların erkeklerden küçük olması;

  • Yatakta çok daha güçlü bir partner ile birlikte olmanıza,
  • Daha sağlıklı bir deneyim elde etmenize,
  • Güvenilir tecrübelere,

Neden olacağından uzmanlar çiftler arasında en az 7 yaş farkı olumlu bulmaktadır. Kadın ayrıca ilişkisine yer alan erkeğin güçlü, cazibeli ve olgun durmasını ister. Bu şartları daha küçük yaşta ki erkeklerin taşıması oldukça güçtür.

Şimdi Önemi Yok Ama Daha Sonra Olur Mu?

Çiftler tarafından ilişki durumunun başında yoğun etkileşimin ve duyguların etkisiyle çiftler arasında bulunan yaş farkı çok önemli görünmeyebilir. Fakat süreç ilerledikçe anlaşma ve uzlaşma ekseninde yaşanan sorunlar gün yüzüne çıkmaya başlayabilir. İlişkinin başında kadın, genç bir erkekle birlikte olmayı tercih etmesi yaşlı ve olgun olan partnerin kendisini daha enerjik ve genç hissetmesini sağlayabilir.

Fakat kadının zamanla çökmesi ve erkeğe uyandırdığı cazibeli duyguların artık oluşmaması evliliği boşluğa sürükleyen en derin etmenlerin başında gelmektedir. Bu yaklaşımda da erkeğin yaşının 7 yaş farkı kadar büyük olması dengeli ve avantajlı durumunu sürdürmektedir.

Sosyal Onay Önemli Mi?

Evlilik süreçlerinde kişiler karşı tarafın yakın çevresinden ve ailesinden de onay almak zorunda kalabilmektedirler. Sosyal olarak onaylanmayı da gerektiren bu süreç sadece kişinin görünümü ve kariyerini değil, zaman içinde yaşadığı her dönemi ve ailesini de kapsamaktadır. Kişiler kendi eşiti ve sosyal denge yaratabilecekleri kişiler ile evlenmek istemektedirler. Bu durumda en azından aile yorumu olarak değerlendirebileceğimiz sosyal onay önem kazanmaktadır.

Yorum Yap

Yorum Yap