İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Hayvanlar
 3. Himalayan Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Himalayan Kedisi Özellikleri ve Bakımı

featured

Himalayan kedileri iri bir vücuda sahiptirler. Masmavi gözleri ile insanları adeta büyülüyor. Dış görünüm açısından bir köpeği andıran bu kedi türleri, siyam ve persian kedilerinin çiftleştirilmesi sonucu meydana gelmiştir.

 • Mizaç
 • Köken
 • Boyut
 • ”Fiziki
Avcı, meraklı, uysal
İran / ABD
Orta
Himalayan Kedisi
Himalayan Kedisi

Himalayan Kedisi Özellikleri Nelerdir? Karakteristik Yapısı

Oldukça sevimli bir tür olan himalayan kedileri, ilk olarak Amerika’ da görülmüştür. Daha sonrası tüm dünyaya yayılmıştır. Muazzam görünüşü ile kedi severlerin ilgisini çekmeyi başarmıştır. Himalayan kedilerinin özellikleri ise şunlardır;

 • Boyları oldukça büyüktür.
 • Masmavi gözlere sahiptir.
 • Sevgi dolu kedi türleridir.
 • Sayı bakımından diğer kedi türlerine göre daha az bulunan bir türdür.
 • Uzun tüylere sahiptir.
 • Ortalama yaşam süresi 15 yıl.
 • Sakin ve uysal kişiliğe sahiptir.

Himalayan kedileri sahibini peşine takılıp gidebiliyor. İzin verildiği takdirde de bir köşede uzanabiliyor. Sahibine karşı oldukça sadık bir kedi türüdür. Aynı zamanda en uysal kedi olarak bilinir.

Himalayan Kedisi
Himalayan Kedisi

Himalayan Kedisi Bakımı

Himalayan kedi türleri uzun tüylere sahip olduklarından dolayı, bakımları da bir hayli zor olabiliyor. Bu kediler düzenli olarak taranması gerekir.

Özellikle yazın sıcak havalarda ılık bir banyo yaptırılması da himalayan kedileri için rahatlatıcı olacaktır. Hijyenik bir ortamda bakılarak mikrop ve bakterilere karşı korunmalıdır. Düzenli bir şekilde mama ve su kapları temizlenmelidir. Tüy kesimi, tırnak bakımı da düzenli olarak yapılmalıdır.

Yavru Himalayan Kedisi Bakımı

Himalayan kedileri yavru iken bakımı yapılması gereken türlerden biridir. Yavru himalayan kedileri düzenli olarak veteriner hekim tarafından gerekli kontrolleri yapılmalıdır. Çeşitli kalıtsal hastalıklara sahip olabiliyorlar. Bu açıdan düzenli olarak bakımlarının yapılması şarttır. Yavru iken gerekli aşıları yaptırılmalıdır. Bu konuda ihmal edilmemesi gerekir.

Himalayan Kedisi
Himalayan Kedisi

Himalayan Kedisi Çiftleştirmek: Himalayan Kedisi Hangi Cinsle Çiftleşir?


İlk olarak ABD’ de görülen himalayan kedileri siyam ve persian kedilerinin çiftleştirilmesi ile meydana gelmiş bir türdür. Bu kedi türleri yeni olmasına rağmen kedi dernekleri tarafından cins olarak kabul ediliyor.

Hamileliği Ve Doğumu

Birçok insanın sıklıkla merak ettiği ve araştırdığı konulardan biri de himalayan kedilerinin hamilelik süreci ve doğumudur. Hamile kaldıktan sonra kaç günde doğum yapar? Doğum süresi ne kadardır? Bu gibi sorular kedi sahipleri tarafından oldukça merak edilmektedir. Kediler ortalama olarak 6 – 9 ay arasında cinsel olgunluğa erişiyorlar. Erkek kediler cinsel olgunluğa eriştikten sonra her zaman çiftleşmeye hazır durumdadır. Dişi kediler ise belirli dönemlerde çiftleşmeye hazır halde oluyor.

Bu dönemlerde erkek kediler ile çiftleşmeyi kabul ediyorlar. Hamilelik süreleri ise, ortalama olarak 58 – 65 gün arası değişiyor. Dişi kediler ortalama olarak 2 ayda doğum yapabiliyor. Doğum zamanları genellikle 63. gündür. Bazı kediler 65. günde doğum yapmaktadır. Bu süreler normal bir durumdur. Bu konuda kedi sahiplerinin panik yapmasına gerek yoktur. Kediler 65. güne kadar doğum yapabiliyor. Diğer bir konu da, 65. güne kadar doğum başlamadı ise mutlaka veteriner hekime başvurulması gerekir.

Himalayan Kedisi
Himalayan Kedisi

Himalayan Kedisi Sağlığı

Himalayan kedilerinin beslenmesine ve bakımlarına dikkat edildiği takdirde son drece sağlık kedi türleridir. 15 yıla kadar yaşam sürebilir. Çeşitli kalıtsal hastalıklara da sahip olabiliyor. Böbrek rahatsızlıkları, solunum yolu rahatsızlıkları ve cilt sorunları gibi sağlık sorunları yaşayabiliyor. Bunun için de düzenli olarak veteriner hekime götürülmesinde fayda vardır.

Himalayan Kedileri Ne Kadar Yaşar?

Himalayan kedileri ortalama olarak 15 yıl ömre sahip kedi türleridir. Anca düzenli bir şekilde beslenmesi gerekir. Gerekli bakımları düzenli olarak yapılmalıdır. Sağlığına dikkat edildiği sürece uzun süre yaşayabilen kedilerdir.

Sibirya kedileri En Uysal 5 Kedi Cinsi listemizde de bulunuyor. Listedeki diğer kedi cinslerine bakarak sizin için en uygun kediyi bulabilirsiniz.

En Uysal 5 Kedi Cinsi
En Uysal 5 Kedi Cinsi
Yorum Yap

Yorum Yap