İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Din

Hicri Yılbaşı Ne Zaman?

Hicri Yılbaşı Ne Zaman?
+ - 0

Müslümanlar adına önemli günlerden biri olan hicri yılbaşı, Hz. Muhammed’in(s.a.v.) Mekke bölgesinden Medine bölgesine hicret ettiği zamanı ifade ediyor. Aynı zamanda Müslüman alemi için önemli bir yere sahip olan bu günde kutsal aylar içerisinde yer alan Muharrem ayında gerçekleşmiş oluyor. Bu gün içerisinde çeşitli ibadetler yapılabilmekte olup insanların hayr için uğraşması da önemli kabul edilebilir. Hicri takvime dikkat edilerek yeni yıla giren birçok ülke bulunabiliyor.

Hicri Yılbaşı Nedir?

Hicri yılbaşının başlangıcı kabul edilen Muharrem ayı 12 ay ve 355 günden oluşmaktadır. Aynı zamanda kameri yılın ilk ayı olarak kabul edilir. Adından da anlamamız gereken husus şudur ki kameri yıl içerisinde güneş değil ayın hareket şekli dikkate alınır. Bir başka önemli nokta ise bu hicri tarih, Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Mekke bölgesinden Medine’ye göç edişini kapsamasıdır. Başlangıç tarihi kabul edilen bu durum hicretin takvim başlangıcı olarak ifade edilir. Peygamberin Mekke civarından Medineye hicretini gerçekleştirdiği bu dönem yani hicret ettiği yıl ise Miladi 622 olarak kabul ediliyor. Yani İslami takvimin başlangıcı hicri 1 olarak aktarılabilir. Muharrem ayı da bu takvimin ilk ayı olarak kabul ediliyor. Bu takvim dâhilinde bir sonraki güne saat 00.00 da geçilmez. Ayın konumu itibariyle güneş battığı zaman yeni güne geçilmiş olur.

Hicri Takvim

Hicri takvim dahilinde Müslüman aleminin Muharrem ayının birinci gününde yeni yıla girmesi beklenir. Bu aya hürmeten çeşitli Salih ameller gerçekleştirilebilir. 2021 yılı için 9 Ağustos pazartesi günü gerçekleştirilmiş olan Hicri yılbaşında oruç tutulması hayırlı ameller içerisindedir. Aynı zamanda bu gün öncesindeki 8 Ağustosta da oruç tutulması hayırlara vesile olur.

Müslümanların hayatında önemli bir yere sahip olan bu günün anlam ve önemi dikkate alınmalıdır. Müslümanlar adına dönüm noktası kabul edilen hicri yılbaşı, peygamberimizin hicrete başlangıç tarihidir. Aynı zamanda Hz. Ömer’in halifelik zamanlarında hicretin gerçekleştiği gün olması hasebiyle bilinmelidir. Bu gün Hz. Hz. Ali’nin teklifi dâhilinde hicri takvimin başlangıcı olarak benimsenmiştir. O günden sonra İslam âlemi için 1 Muharrem hicri takvimin başlangıcı olarak kabul edilmiştir.

Hicri Takvim Ayları Nelerdir?

Müslümanlar adına bir dönüm noktası olarak kabul edilen hicri takvim içerisinde her bir ay farklı adlandırılır. Bu açıdan da takvim ayları farklılıklar gösterir.

Hicri takvim ayları;

 • Muharrem
 • Safer
 • Rebiülevvel
 • Rebiülahir
 • Cemaziyelevvel
 • Cemaziyelahir
 • Recep
 • Şaban
 • Ramazan
 • Şevval
 • Zilkade
 • Zilhicce

Aylarından oluşuyor. Bu aylar içerisinde özellikle muharrem,recep, şaban ve ramazan ayları bünyesinde birçok özel gün yer alıyor. Bu günlerde ibadet edilmesine özen gösterildiği gibi oruç ayı olarak hicri takvimin en bilinen ayı ramazan ayıdır. Hicri takvim ayarlında haram ayarlı bulunur. Bu aylara hürmet ayarlı da denilebiliyor.

İslam öncesi içerisinde Arap toplumlarının kullandığı ay adlarına göre savaşmanın yasak kabul edildiği aylar bulunuyor. Bu ayları ise Zilhicce, Zilkade, Muhharem ve Recep ayları olarak aktarabiliriz. Aynı zamanda Müslüman topluluklar hicret öncesinde ve İslam öncesinde kullandıkları ay isimlerini kullanmaya devam etmiştir. Belirtilen haram aylardan sadece recep ayrı bir ay olup diğerleri ardışık aylar olarak ifade edilebilir.

Hicri Yılbaşında Ne Yapmak Gerekir?

Hicri yılbaşı dikkate alınan günler arasındadır. Bu açıdan bol dua etmek, namaz kılmak, insanları sevindirecek ameller yapmak faydalı olacaktır. Aynı zamanda hicri yılbaşında yeni yıla giren Müslümanların tefekkür etmesi ve her yılın getirdiği değişiklikleri düşünmesi yılbaşında yapılabilecek ibadetler arasında yer alır.

Rumi Takvim Miladi Takvimden Kaç Gün Sonra Başlar?

Hicri Yılbaşı Ne Zaman?

Rumi takvimler miladi takvimlerden farklı çalışırlar. Bu açıdan batıda kullanılan gregoryen miladi takviminden 13 gün geridirler. 1334 Rumi yılı 1918 Miladi olarak aktarılabilir. Aynı zamanda Rumi ve miladi takvimlerde yer almakta olan ay ve gün farkları belirtilen tarihten itibaren kalmış ve aynı olmuştur. Artık sadece sene farkının olduğundan söz edebiliriz. Bu noktada ise sene farkı 584 yıl olarak aktarılmıştır.

Kameri takvim sistemi içerisinde de bir yıl 354 güne tekabül ediyor. Şemsi takvim üzerinde ise dünyanın güneşin etrafında dolanımı esas alınmış olurken bir yıl da 365 gün olarak hesaplanmış oluyor. Aynı zamanda Rumi takvime geçilmesi ülkemizde Tanzimattan sonra gerçekleşmiştir. Osmanlı döneminde Hicri takvim her saha içerisinde kullanırlarken yeni dönem ile birlikte 13 Mart 1840 Miladi tarihi 1 Mart 1256 Cuma günü olarak kayıtlara geçilmiştir.

Muharrem Ayının Önemi Nedir?

Hicri takvimin başlangıcı olarak kabul edilen muharrem ayında 1 muharrem yılbaşı Şehrullahil Muharrem olarak aktarılır. Bu ay Allah’ın ayı olarak kabul görmüştür. Keremin ve ilahi bereketin bol olduğu bu ay da bol ibadet yapılması tavsiye edilir. Aynı zamanda ayın birinde ve bir önceki günde oruç tutulabilir.

Muharrem ayının yani hicri takviminin onuncu günü ise aşure günü olarak kabul edilir. Bu gün Müslüman tarihi açısından önemli kıssalara dayandırılmış olup aynı zamanda günümüz de de dikkate alınan günlerdendir. Bu gün içerisinde rahmet peygamberine salavat getirilmesi, namaz kılınması ve bol dua edilmesi önerilir. Aynı zamanda aşure yapılarak pek çok insana dağıtımı da gerçekleştirilmiş olur. Bu gün dahilinde Müslümanlar biraya gelerek hicri takvimin ilk ayının önemli amellerini birlikte gerçekleştirmeye çalışır.

Yazar Hakkında

Yorum Yap