İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Eğitim
  3. Herkesin Bilmesi Gereken 10 Trafik Kuralı

Herkesin Bilmesi Gereken 10 Trafik Kuralı

featured

Trafik kuralları, insan hayatının güvende olması açısından çok önemlidir. Çünkü bu kurallar olmazsa trafikte kazaların ardı arkası kesilmez. Trafiğe çıkan herkesin trafik kurallarını çok iyi bilmeleri gerekmektedir. Eğer bu kuralların neler olduğunu iyi bilmezseniz, kesinlikle trafiğe çıkmayın. Çünkü trafik kuralları, hayatta bilinmesi gereken en önemli şeylerden biridir. Can güvenliğiniz açısından bu kuralları öğrenmeniz şarttır. Hepimizin bilmesi gereken 10 trafik kuralını sizler için derledik.

Sağa Dönüşünde Yayalara Yol Verin

Trafik Kuralı

Sürücülerin sağa dönüş yaptıkları esnada yayaya yol vermeleri gerekir. Çünkü bu dönüşler sırasında geçiş hakkı yayaya aittir.

Yaya Geçitlerinde Yavaşlayın

Trafik Kuralı

Yayaların güvenli bir şekilde karşıdan karşıya geçmelerini sağlayan yaya geçitleri, güvenli olması gereken alanlardan biridir. Trafiğe çıkan herkesin yaya geçitlerinde yavaşlamaları gerektiğini iyi bilmeleri gerekir. Trafik kuralları arasında yer alan bu kural, hem şoförlerin hem de yayaların güvenliğini sağlamaktadır. Yaya geçidinin olduğu yerlerde araçların mutlaka yavaşlaması gerekir. Hatta karşıdan karşıya geçen bir yaya olduğunda araçların durmaları gerekmektedir. Yaya geçitlerinin olduğu yerlerde geçit üstünlüğü yayalara aittir. Bu nedenle yaya geçidi olan yerlerde sürücülerin daha fazla dikkatli olmaları gerekir.

Başka Araçlarla Aranıza Mesafe Koyun

Bazı sürücüler, yanlarında giden araçlara çok yakın bir şekilde yol alırlar. Bunu yapmak oldukça tehlikelidir. Trafik kurallarına göre başka araçlarla mesafenizi her zaman korumanız gerekir. Çünkü ani manevralar meydana gelebilir. Bunun sonucunda da kazalar yaşanabilir. Bundan dolayı araçlarla mesafenizi normal şekilde ayarlamanız gerekir. Mesafe yakın olduğunda kaza yapma riski oldukça artar. Ayrıca bu şekilde yakın olmaya devam ederseniz, zincirleme kazalara karışabilirsiniz. Başta kendi can güvenliğiniz için diğer araçlara çok yakın olmamalısınız.

Tek Yönlü Yollarda Tabelalara Bakarak İlerleyin

Tek yönlü yollarda tabelalara bakarak ilerlemeniz gerekir. Özellikle de girdiğiniz yönün doğru olmasına çok dikkat etmelisiniz. Tek yönlü yollar, kaza yapma riskinin en fazla olduğu bölgelerden biridir. Yöne girdiğiniz zaman bazı uyarı tabelalarına ayrıca dikkat etmelisiniz. Eğer doğru tek yöne girmediyseniz, hemen hatanızı düzeltmeniz gerekir. Aksi halde kaza yaparsanız, %100 siz suçlu olursunuz.

Sadece Gerekli Durumlarda Korna Çalın

Bazı sürücüler, gereksiz durumlarda bile korna çalarlar. Ancak boş yere korna çalmak, hem sizin hem de diğer sürücülerin dikkatini dağıtabilir. Bu duruma sebep olmamak için sadece gerekli durumlarda korna çalmanız gerekir. Fazlaca çalınan korna, aynı zamanda trafikte ses kirliliğine de neden olabilir. Kornayı, bir sürücüyü ya da yayayı uyarmak istediğinizde çalmalısınız. Bunun haricinde boş nedenlerden dolayı korna çalmamak gerekir.

Alkollü Halde Araç Kullanmayın

Alkol, insan beyninin kontrol edilememesini sağlar. Bu nedenle alkollü kişilerin dengeleri olmaz. Trafik kurallarında alkollü halde araç kullanmak yasaktır. Çünkü bu şekilde araç kullanmanın sonu sadece kazadır. Kaza yapmamak için alkol kullandığınız zaman aracınızı başkasına kullandırmanız gerekir.

Hız Kurallarına Dikkat Edin

Bazı yollarda azami hız sınırları vardır. Bu sınırları aşmamak gerekir. Aksi halde hem ceza alırsınız hem de kaza yapabilirsiniz. Bu nedenle hız kurallarına çok dikkat etmeniz gerekir. Aşırı hız yapmanın tek sonu kazadır. Bu konuda bilinçli hareket edin.

Aşırı Hızdan Kaçının

Hız kuralları içerisinde çok fazla dikkat etmeniz gereken husus, aşırı hızdır. Aşırı hız, günümüzdeki en büyük trafik sorunlarından biridir. Çünkü birçok sürücü aşırı hız yapmadan duramamaktadır. Oysa aşırı hız yapmanın sonu hep felakettir. Hızını her zaman azami seviyede tutmalısınız.

Kullandığınız Şeride Dikkat Edin

Özellikle de birkaç şeride sahip olan yollarda gittiğiniz şeridi iyi takip etmelisiniz. Ani şekilde şerit değişikliği yapmamalısınız. Gözünüz her zaman şeridinizde olmalıdır. Şerit değiştirmek istediğiniz zaman sinyal vermeyi unutmamalısınız.

Hatalı Sollamalardan Kaçının

Bir anda hatalı bir şekilde sollama yapmaktan kaçınmalısınız. Ani şekilde yapılan sollamalar, kesinlikle kaza sebebidir. Kaza yapmamak için beklenmedik hareketlerden kaçının.

Trafik Sigortası Yaptırmayı Geciktirmeyin

Trafik sigortası yaptırmak, can ve mal güvenliğinizi sağlar. Bu nedenle trafiğe çıkan herkesin sigorta yaptırması gerekmektedir.

Trafik kurallarından en önemlileri yukarıda verilmiştir. Bu kurallar dışından bilmeniz gereken diğer kurallar şunlardır:

  • Trafik levhalarını iyi bilmelisiniz.
  • Trafiğe çıktığınız zaman sinyal vermeyi ihmal etmemelisiniz.
  • Emniyet kemerinizi takmalısınız.
  • Trafikteyken telefon kullanmamalısınız.

Bu kuralları bilmeniz ve kurallara uymanız, her zaman hayatınızı kurtaracaktır.

Yorum Yap

Yorum Yap