1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Herkese Aşık Olma Hastalığı: Erotomani – Karşılıksız Aşk Sendromu

Herkese Aşık Olma Hastalığı: Erotomani – Karşılıksız Aşk Sendromu

featured

Ünlü olarak “Eros hastalığı” olarak bilinen “erotomani”, yalnız, abartılı ve romantik olmayan aşk olarak bilinir ve birinin kendisine aşık olduğunu kabul ettiği kaprisli bir sorundur. Erotomanide, bireyin sürekli aşık olmak fantezisi düzenli ve kalıcıdır.

Sevgili olarak görülen “söz konusu kişi” tipik olarak tanınmış veya yüksek statülü bir kişidir, ancak aynı şekilde başkaları veya meslektaşlar da olabilir. ‘Clerambault Sendromu’ olarak da adlandırılan erotomani, yalnız aşktan kaynaklanan bir sorun olarak nitelendirildi. Ancak yirminci yüzyılda, ‘birinin sana aşık olduğunu düşünme’ olarak değiştirildi. Bireyler arasında erotomaniye ‘Eros enfeksiyonu’ denir ve normalde bayanlarda bulunur.

Erotomani Bir Hastalık Mıdır?

Sevgilisi İle Öpüşen Eros

Otantik döngüde, erotomaninin ana anlamı on sekizinci yüzyılın ortalarında “yalnız aşkın neden olduğu enfeksiyon” olarak yapıldı. On dokuzuncu yüzyılda yapılan tanımlamada erotomani “aşırı gerçek aşk hastalığı” olarak tasvir edilmiş, ancak daha sonra bu tanımın “cinsiyet köleliği” olarak bilinen “nemfomani” ile bir yeri olduğu kabul edilmiştir. Yirminci yüzyılda erotomani, “birinin kendisine aşık olduğu fantezisi” olarak nitelendiriliyordu.

Psikolojik veya işlevsiz bir davranış veya kargaşa olarak görülmeyen erotomani, tipik olarak başka bir hastalığın veya kafa karışıklığının bir göstergesi olarak kabul edilir. Kuşkusuz, erotomaniyi karakterize etmek, zihinsel ve zihinsel sorunların nasıl gruplandırıldığına ve analiz edildiğine daha eleştirel bir bakış gerektirir. Deli insan, sosyopat, akıl hastası, nevrotik, şizofrenik ve benzeri kötü şöhretli medya.

Terimlerin ihtiyatsız kullanımı verileri kirletir. Aynı şekilde, duygusal esenlik uzmanları arasında bu terimlerin kullanımında kritik veya büyük çelişkiler olabilir. Daha sonra, zihinsel ve psikolojik dengesizliklerin adları ve anlamları için tipik bir ifadenin kullanılması, Amerikan Psikiyatri Birliği tarafından hazırlanan bir kural olan DSM’ye (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders) bağlıdır.

DSM V’in de belirttiği gibi erotomani, saçma sapan sorunların alt türlerinden biridir. Bir fantezi, bir kişinin, kanıtlanmadığına bakılmaksızın geçerli olduğunu kabul ettiği herhangi bir fikir veya inançtır. Erotomanide halüsinasyon, belirli bir bireyin kendilerine aşık olduğu inancıdır.

Bununla birlikte, bu aptalca inanç bağımsız bir hayal olarak var olabilir veya şizofreni, psikozlar, bi-polar kargaşa veya uçuk ve ürkek davranış koşulları gibi diğer zihinsel sorunların tezahürlerinden biri olabilir.

Erotomani Belirtileri Nelerdir?

Erotomanik kişi, kendisine hayran olduğunu düşünür ve bir ton değer verir, ancak farklı nedenlerle sevgilisi bunu gösteremez ve ortadan kaybolması gereken belirtileri vardır. Sevgilisini nasıl kabul ettireceğini düşünür ve sevgilisinin onunla gizlice konuştuğuna dair sağlam bir inancı vardır.

Hayranlığının yanlış olduğunu söyleyen hiçbir açıklamayı asla kabul etmez, sevgilisinin utangaç olduğunu hisseder ve bu nedenle yasadışı aşkını düzenli olarak herkesten saklamayı seçer. Erotomani, temel bir psikolojik hastalık olarak veya başka bir zihinsel rahatsızlığın tezahürü olarak ortaya çıkabilir.

Endikasyonlar likör bağımlılığı ve uyarıcı kullanımı ile de olabilir. Hastalığın temel yan etkisi, kurbanın, başka birinin gizlice ona aşık olduğuna dair sürekli bir kanaate sahip olmasıdır. Bazen kurban, birkaç kişinin aynı anda “gizli hayranlar” olduğunu kabul edebilir.

Sıklıkla, birey halüsinasyonlar görür, örneğin bağlantısı kopmuş bir birey, tipik olarak bir meslektaş tarafından ya da bu bireyin hiç tanışmadığı biri tarafından el üstünde tutulmak. Hasta aynı şekilde erotomani ile her zaman farklı türde halüsinasyonlarla karşılaşabilir.

Erotomani Neden Olur?

Erotomani; Şizofreni, şizo-duygusal kargaşa gibi akıl hastalığının bir yan etkisi, çılgın olaylar, bi-polar konfüzyon veya Alzheimer hastalığı gibi önemli bir külfetli sorun olabilir. Halüsinasyon sorunu olan erotomanide; doğal ve sosyal değişkenler de aynı şekilde durumun kötüleşmesini tetikleyebilir. Ayrıca, bireyin ailesinin zihinsel geçmişi de aynı şekilde erotomaninin nedenlerinden biridir.

Tedavisi

Erotomani genellikle psikofarmakoterapi (ilaç tedavisi) ve senkron psikoterapi süreçleri ile halledilir. Kişiye özel bir tedavi konvansiyonu oluşturulması ve tedavi grubunun multidisipliner tedaviyi birlikte yürütmesi çok önemlidir. Kişiye daha sonra uzmanın değerlendirmesinde ve gerekli ise ekstra ilaçlar uygulanabilir.

Bu durum için erotomani ile giden başka bir ruhsal sorun varsa, örneğin bi-polar kargaşa, seyri ve tedaviye tepkisi farklı olabilir. Böyle bir durumda birey desteklenmemeli ve aynı zamanda bireyle bu konu konuşulmamalıdır. Bireyi bu şekilde bir uzmana yönlendirmek ve usta desteği almak önemlidir.

Erotomani Testi

Yukarıda atıfta bulunulan belirtilerle karşılaştığınızı veya bir yakınınızın karşılaştığını gördüğünüzü varsayarsak, önemli ölçüde daha zor bir soruna neden olmadan önce zihinsel yardım aramak önemlidir. Böyle bir durumda erotomani bozukluğu tedavisi uzmanları, mülakatlar veya bir takım erotomani testi ile analiz yapar.

Tedaviye bir göz atarken, düzenli olarak etkilenen az sayıda insan kasıtlı olarak tedavi arar. Daha sonra, sorunu etkin bir şekilde ele almak için tedavide uyum göstermek önemlidir. Erotomani bozukluğu olan pek çok insan durumun gerçekliğini bilmiyor. Erotomani bozukluğu ile karşılaşan bireye, gereksinimlerinin de belirttiği gibi analist tarafından tedavi planı oluşturulur.

Erotomani Kimlerde Görülür?

Erotomani, Karşı tarafla temasın olmadığı ek durumlar vardır. Erotomanik bireyler, sözle ilgili ve sosyal yararlılık açısından verimsiz olsalar da ıssızdırlar. Erotomani’de kişi karşı tarafa karşı mevcut halüsinasyonlarını gizlemeye çalışsa da yine tutkulu duygular yaşadığı kişiyle örneğin güller, hediyeler, telefon mesajları, ziyaretler gibi yollarla iletişim kurma çabasına devam eder.

Ara sıra erotomanik birey, karşı tarafı kurnazca takip etmek gibi yollardan yararlanarak temas kurma çabalarına devam eder. Şimdi, başka bir sınıflandırma olarak kabul edilen aşağıdakileri ve erotomaniyi tanımak uygundur. Kazazedenin fanatik bir şekilde takip edildiği ve rahatsız edildiği erotomani. Erotomania’da, buradaki ilham kaynağı hayaller değildir ve bireylerde soğuk karakter özellikleri açıktır.

Yorum Yap

Yorum Yap