İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Hangi marka çamaşır makinesi almalıyım?

Hangi marka çamaşır makinesi almalıyım?

featured

Beyaz eşya sektöründe bir çok dev firma boy göstermekte, hal böyle olunca da bir çamaşır makinesi almak neredeyse devlet meselesi haline geliyor. Bir çoğumuz Çamaşır makinesi gibi hakkında pek fazla şey bilmediğimiz bir alet alırken ilk başvurduğumuz teknikler yakınlarımıza kullandığı makineden memnun olup olmadığını sormak, mağaza mağaza gezerek satış elemanlarını dinlemek yada bilge Google’a sormak.

Bizde sizin bu son seçeneğe başvuracağınızı düşünerek detaylı bir araştırma yaptık. Bir Çamaşır Makinesi alırken nelere dikkat etmeliyiz, Arçelik, Bosch, Vestel, Miele, Hotpoint Ariston, Samsung… Markaların avantajları, dezavantajları nelerdir?

İşte aklınızdaki tüm sorulara cevap verecek en iyi çamaşır makineleri…

Çamaşır makinesi alırken önce ne istediğinizi bilmek gerekir, kaç kilo kapasiteli almalıyım sorusuna ailenizi ve neler yıkayacağınızı göz önünde bulundurarak 12, 10, 9, 8, 7, 6 kilo arasında bir seçim yapmalısınız. İkinci bir soru sizin için çamaşır makinesi görsel olarak nasıl olmalı? Klasik beyaz rengin dışında farklı bir renk olsun ve duruşu da ayrıca dekoratif hava mı katsın, yoksa bir köşede çamaşırlarımı yıkasın başka bir şey istemiyorum mu diyorsunuz? Çamaşır makinem kurutma işlemini de yapsın mı istiyorsunuz yoksa o işi balkonda hallederim düşüncesinde misiniz? Ve tabi en önemli konu bütçeniz, hangi fiyat aralığında bir çamaşır makinesi alacak gücünüz var. İşte bu soruları cevapladıktan sonra geriye alacağınız marka ve kalite araştırması kalıyor. O da bizden 🙂

Arçelik Çamaşır Makinesi

Türkiye’nin ilk çamaşır makinesi olma hasebiyle tecrübe konusunda diğer Türk markaları arasında daha çok güven veriyor. Ayrıca geniş servis ağı ile rakiplerine göre bir adım önde. Hiç bir makine kusursuz ve bozulmaz değildir. Bu yüzden alacağınız çamaşır makinesinin servis ağı sizin için en önemli konudur. Arçelik Türkiye’nin en yaygın servis ağına sahip markaların başında gelir. Etkili yıkama ve tasarruf konusunda da başarılı olan Arçelik, diğer makinelerden farklı olarak suyu tamburun üstünden çamaşırların üzerine püskürterek iyi sonuçlar almıştır. Sessiz çalışma konusunda da gayet başarılı olan Arçelik makineleri ve fiyat aralıklarına göre sessizlik konusunda farklılıklar gösterir. Alacağınız makinenin Desibel (dB) sonuçlarına bakarak ne kadar sessiz olduğunu görebilirsiniz. Daha düşük bütçeli müşteriler için ise Beko markası piyasaya çıkarılmıştır. Kaliteli bir yerli malı istiyorsanız Arçelik en iyi seçenekler arasında.

Ürünün dikkat çeken özellikleri;

– Türkiye’nin her bir köşesine yayılmış servis ağı – Daha hızlı suyu ısıtma ve daha çok güç tüketimi ile tasarruf konusunda dikkat çekici – Yorgan, yünlü, bebek ve hassas gibi yıkanacak ürünlere özel programları ile çamaşırların yıpranmasını önleme – Akıllı modu ile yıkamayı istediğiniz zaman aralığına erteleyebilme – Su jeti, yani üstten püskürtme özelliği ile daha temiz ve etkili yıkama – Kısa süreli yıkama programları ile zamanı olmayanlar için kullanım kolaylığı – 55 – 71 dB aralığında yıkama sesi ile sessizlik konusundaki başarı

Bosch Çamaşır Makinesi

Sanayi devi Almanya’nın ülkemizde en çok tercih edilen markasıdır. Dayanıklılığı, servis ağı ve güvenilirliğiyle her zaman ilk tercihler arasındadır. Almanya’da üretilerek ülkemizde satışa sunulmaktadır. Kendine özgü çalışma prensipleri ile çamaşır makinesi konusunda piyasanın ağır abilerindendir. Güçlü motoru ile arıza ve yıpranma payı en düşük makinedir. Fiyatları diğer markalara göre biraz pahalı olsa da fiyat-kalite dengesini çok iyi yansıtmaktadır. Fiyatları konusunda daha düşük bütçeli müşteriler için de Profilo ve Siemens makinelerini piyasaya sürmüştür. Tabi ki fiyattan ödün verilirken kaliteden de ödün verilmiştir. “İnsanların güvenini kaybetmektense, para kaybetmeyi tercih ederim” diyen bir atanın ilk olarak ürettiği Bosch tercih sıralamasında en başı çekebilir.

Ürünün dikkat çeken özellikleri;

– En kısa sürede en temiz ve tasarruflu yıkama programı – Her çamaşır özelliğine göre ayarlanabilir programları ile etkili yıkama – Akıllı doz özelliği ile hazneye konulan sıvı deterjanı ihtiyaca göre kullanma bununla birlikte deterjan tasarrufu sağlama – Süper sesiz özelliği

Vestel Çamaşır Makinesi

Bir çok teknolojik üründe piyasada kendine yer bulan Vestel, beyaz eşya üretimi konusunda da iddialı. Türk halkının alışılmışlıkların dışına pek çıkmadığını düşünürsek Vestel, Bosch ve Arçelik ile rekabet konusunda geride kaldı. Renkli dekoratif ve ucuz fiyatlandırmalarıyla piyasada yer alan Vestel, beyaz eşyada beklenilen kaliteyi karşıladığı söylenemez. Bosch ve Arçelik karşısında daha hesaplı fiyatlarıyla müşterileri kendisine çekmeye çalışan Vestel tasarruf konusunda da en iyi olduğu iddiasındadır.

Ürünün dikkat çeken özellikleri;

– Kireçlenmeye karşı dayanıklı rezistans – Yıkama zamanını ayarlayabilme – Yıkanacak çamaşırlara göre programlama

Miele Çamaşır Makinesi

Ülkemizde yeni yeni yaygınlaşsa da çamaşır makinesi konusunda dünyanın en iyi markası diyebiliriz. Fiyatları biraz yüksek olsa da Miele bozulmazlığı ile ün yapmış bir markadır. Maalesef ülkemizde servis ağı pek yaygın değildir. Performansı ve dayanıklılığı bakımından tüm çamaşır makineleri arasında bir adım önde olan Miele, çamaşır makinesi dünyaya ilk sunan markadır. Makine içerisindeki tamburun diğer markaların aksine dışa doğru çıkıntılı olması da çamaşırın yıpranmasını engeller ve bu yalnızca Miele’ye has bir özelliktir. Alman malı olan Miele için zaten servise ihtiyacınız olmayacak yorumlarını bir çok yerde duyabilirsiniz. Eğer bunu göze alabilir ve fiyat konusunu kafanıza takmazsanız Miele en iyi seçenektir.

Ürünün dikkat çeken özellikleri;

– Hızlı ısıtma özelliği ile etkili temizlik – Yıkama sonrası basınçlı buharla çamaşırların kırışıklıklarını çözme – Farklı kazan özelliği ile çamaşırların yıpranmasını önleme – Akıllı dozajlama özelliği ile deterjan tasarrufu

Hotpoint Ariston Çamaşır Makinesi

Şık tasarımları ile belkide en çok göze çarpan çamaşır makinesidir. İtalya’da üretilen makine kısa sürede piyasada adından söz ettirir duruma geldi. İlk zamanlar arıza vermesiyle kötü bir üne sahip olan Hotpoint Ariston, son zamanlarda çıkardığı ürünlerle bu kötü şöhreti unutturmuşa benziyor. Özellikle motoru için verdiği 10 yıllık garanti bu konuda ne kadar iddialı olduğunu gösterir nitelikte. Şık ve hesaplı bir çamaşır makinesi almak isterseniz Hotpoint Ariston tam aradığınız sonuç olabilir.

Ürünün dikkat çeken özellikleri;

– Diğer makinelere göre daha fazla köpükle yıkama – Farklı kumaşları bir arada yıkama – Renkli ve şık tasarımlar

Samsung Çamaşır Makinesi

Teknoloji alanın dünya devleri arasında gösterilen Samsung, beyaz eşya piyasasında da hızlı bir giriş yaptı. Müşteriyi cezbeden özellikleri ile çamaşır makinesi konusunda da iddialı olduğunu gösterdi. Her ne kadar halk arasında temkinli yaklaşılsa da kampanya ve fiyatlandırma konusunda ülkemizde tercihler arasında yerini aldı. Servis ağının pek yaygın olmaması eksi bir puan olmasına rağmen, teknolojideki referansları göz önüne alındığında güvenilirlik bakımından hiçte yabana atılır bir çamaşır makinesi markası değil.

Ürünün dikkat çeken özellikleri;

– Rezidansının seramik olması paslanmazlık konusunda bir avantaj
– Kazan içi aydınlatma
– Cep telefonu ile makinenizi nerede olursanız olun çalıştırma özelliği

Yorum Yap

Yorum Yap